Kars Belediyesine atanan kayyım'la ilgili soru önergesi verdi

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Kars Belediyesine atanan kayyım'la ilgili soru önergesi verdi
HDP Mersin Milletvekili Dr. Rıdvan Turan, Kars Belediyesine atanan kayyımın belediye bünyesindeki kooperatifle “KarSbel” markası arasındaki fesh ettiği anlaşmayı meclis gündemine taşıdı.

HDP Mersin Milletvekili Dr. Rıdvan Turan, konuyla ilgili İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun yanıtlaması için soru önergesi verdi.

“31 Mart 2019 yerel seçimleriyle Kars Belediyesi’ni Halkların Demokratik Partisi (HDP) devralmıştı, ancak MHP’li önceki yönetim, seçilmiş eşbaşkanlar Ayhan Bilgen ve Şevin Alaca’ya 400 milyon TL borç bırakmıştı. Eşbaşkanlar, ekonomik anlamda belediyeyi kalkındırmak ve sosyal belediyecilik oluşturmak amacıyla Kadın Dayanışma Merkezi ve Toplumsal Dayanışma Mağazası gibi birçok projeyi de hayata geçirmişlerdi. Özellikle Covid-19 salgınında “Tohumu toprakla, alın terini dayanışmayla buluşturuyoruz!” sloganıyla Kars’taki ekilmeyen tarım arazilerini ekmeye ve çiftçilere tohum desteği vermeye başlamışlardı. Şevin Alaca ve Ayhan Bilgen, kentteki kooperatiflerle dayanışma içinde bulunarak hem yerel üretimin ve ekonominin tarım ile gelişmesini sağlamak, hem de Karslı yurttaşların sağlıklı gıdaya erişimi konusunda önemli ve kararlı çalışmalar yapmaktaydı. Örneğin; bahçesi olana fidan, tarlası olana tohum, arı yetiştiricileri için kovan, kaz hayvancılığı yapanlar için kümes desteği sunulmaktaydı. Kars Belediyesi, bir yandan sebzeden tahıla kadar pek çok gıdanın üretimine başlarken; diğer yandan kentte üretilen ürünleri tüm Türkiye’ye dağıtmak amacıyla kurulan Kars Belediyesi Çalışanları Kooperatifine destek veriyordu.

Kooperatif, Ağustos 2019’da Kars’a özgü kaşar, gravyer, bal, tereyağı, çeçil peyniri gibi ürünleri, aracıları ortadan kaldırarak doğrudan üreticiden tüketiciye ulaştırma hedefiyle kurulmuştu. Üretilen ürünler, belediyenin iştirak şirketi olan Beltaş A.Ş. bünyesinde “KarSbel” markasıyla İstanbul, Ankara ve İzmir gibi merkezlerde satışa sunulmaya başlanmıştı. 

Ancak, eşbaşkanlardan Ayhan Bilgen Kobanê soruşturması kapsamında tutuklandı ve hemen ardından Şevin Alaca da geçtiğimiz hafta “örgüt üyesi olmak” iddiasıyla tutuklanarak cezaevine gönderildi. Bu sürede Kars Belediyesi’ne Vali Türker Öksüz kayyım olarak atandı. Vali Türker Öksüz, kooperatif çalışmalarını desteklemek yerine, Covid -19 salgınında Türkiye’deki diğer belediyelere örnek teşkil edebilecek kooperatifçilik uygulamasını adeta tasfiye ederek, yok etmeye çalıştı. Kayyım, gelir gelmez Kars Belediyesi Çalışanları Kooperatifi ile belediye iştirak şirketi olan Beltaş A.Ş. bünyesindeki “KarSbel” arasındaki anlaşmayı fesh etti. Kente ait doğal ürünlerin satışının yapıldığı kooperatif ekonomik olarak zarara uğrayarak; ürünlerin, üreticiden tüketiciye doğrudan satışı ve gıda güvencesi sekteye uğradı. Eşbaşkanların kooperatifçiliğin gelişmesi için istihdam ettiği insanlar işinden oldu. “denilen önergede şu sorular soruldu:

 1. KarSbel markası ile Kars Belediyesi Çalışanları Kooperatifi arasında yapılmış olan anlaşma neden fesh edilmiştir?
 2. Kayyımın kooperatifçiliğin geliştirilmesi konusunda herhangi bir projesi var mıdır? Varsa bu projeler nelerdir?
 3. Kars Belediyesi önceki eşbaşkanları Ayhan Bilgen ve Şevin Alaca’nın destek verdikleri kooperatifin kayyım tarafından zarara uğratılması konusunda Bakanlığınız hangi çalışmaları yapmayı planlamaktadır?
 4. Bakanlığınız konuyla ilgili bir soruşturma yapıyor mu?
 5. Bakanlığınız konuyla ilgili kamuoyuna nasıl bir açıklama yapmayı planlamaktadır?
 6. Kayyım Türker Öksüz, Kars’taki yerel ürünlerin ülkenin farklı noktalarında tüketiciyle buluşturulmasına dönük uygulamalara son vermesiyle ne yapmayı amaçlamaktadır?
 7. Bir marka haline gelen ve 3 büyük kentte satışların olduğu KarSBel’in zarara uğratılmasıyla, Bakanlığınız neyi hedeflemektedir?

 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
AYM’NİN BERBEROĞLU KARARI YANLIŞ MAHKEMEYE GİTTİ!Önceki Haber

AYM’NİN BERBEROĞLU KARARI YANLIŞ MAHKEME...

HAKKARİ'YE GİTTİLERSonraki Haber

HAKKARİ'YE GİTTİLER

Başka haber bulunmuyor!