Koronavirüs salgınında artan kadına yönelik şiddet

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Koronavirüs salgınında artan kadına yönelik şiddet
Hatimoğulları: "Tüm dünyayı etkisi altına alan Korona Virüs salgını ile birlikte kadına yönelik erkek şiddeti artmıştır. Önlem olarak evlerde kalınması çağrılarının yapıldığı bu günlerde, kadınların ev içinde şiddet yaşama riski artmakta ve şiddete uğradığında ise alabileceği destekler kısıtlanmaktadır."

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞI’NA

Aşağıdaki sorularımın, Çalışma, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuktarafından Anayasa’nın 98. ve TBMM İçtüzüğü’nün 96 ile 99. maddeleri gereğince yazılı olarak cevaplandırılmasını arz ederim. 03.04.2020

Tulay HATIMOĞULLARI ORUÇ

HDP Adana Milletvekili

Tüm dünyayı etkisi altına alan Korona Virüs salgını ile birlikte kadına yönelik erkek şiddeti artmıştır. Pandemiye önlem olarak evlerde kalınması çağrılarının yapıldığı bu günlerde, kadınların ev içinde şiddet yaşama riski artmakta ve şiddete uğradığında ise alabileceği destekler kısıtlanmaktadır. Bu riski önlemek yerine Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu’nun 6284 Sayılı Kanun kapsamındaki koruma hükümlerini kısıtlaması, kadınlar için çok daha güvencesiz bir ortam oluşturmaktadır.

30 Mart 2020 tarihinde HSYK’nın aldığı“6284 sayılı Kanun kapsamında verilen tedbir kararlarının yükümlülerin koronavirüs kapsamında sağlığını tehdit etmeyecek şekilde değerlendirilmesi gerektiğine” ilişkin tedbir kararı, daha fazla muğlaklığa ve endişeye neden olmuştur. Kadınlar, şiddet uygulayanı evden uzaklaştırma gibi önleyici tedbir kararlarını almakta normal zamanlarda bile zorlanmakta iken HSYK bu tedbir ile önleyici tedbir kararları vermekten, bunları uygulamaktan imtina eden kamu personeline gerekçe sunmuştur. Alınan tedbir, erkek şiddetini teşvik edeceği gibi kadınların yasal mekanizmalara başvurma çabalarına karşı da caydırıcı bir etki oluşturacaktır.

Uluslararası Kalkınma Departmanına bağlı UK Aid Direct Kuruluşu tarafından yayınlanan rapora göre, Çin’in Wuhan kentinde 2020 Şubat ayı itibari ile karantina süresince kadınların şiddete uğrama oranı üç kat, polise yardım talebi ile ulaşan kadınların sayısı iki kat, kadın kurumlarına yapılan başvurular da yüzde 90 artmıştır. Aynı durum virüsün yayıldığı birçok ülke için de benzer durumdadır.

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu’nun yayınladığı 2020 Mart ayı raporuna göre, Türkiye’de 29 kadın öldürülmüştür. 11 Mart’tan 31 Mart’a kadar ilk 20 gün içinde 18’i kendi evinde olmak üzere 21 kadın erkekler tarafından öldürülmüştür. 

Bu bağlamda;

1.Bakanlığınız tarafından kadına yönelik erkek şiddetine karşı kriz koordinasyon kurulu oluşturulacak mıdır?

2. Kadınların başvurabileceği, karakol, ŞÖNİM, adliyeler, adli yardım büroları, Kaymakamlıklar, Sosyal Hizmet Merkezleri gibi birimlerin eşgüdümlü çalışmasını sağlamak için her ilde kadına yönelik şiddet kriz koordinasyon masaları kurulması için çalışmalarınız var mıdır?

3.Sığınak ve acil barınma ihtiyaçları için kapasite artırılması sağlanacak mıdır? Sığınaklara kabul koşullarını kolaylaştırmak ve böylece kadınların korunmasız olduğu hissini ortadan kaldıracak adımlar atılacak mıdır?

4.Alo 183Acil Yardım Hattınınsadece kadına yönelik şiddet konusunda kadın uzmanlar tarafından destek vermesive kapasitesinin artırılması için Bakanlığınızca çalışmalar başlatılmış mıdır?

5.ŞÖNİM’lerin 7/24 telefonla ve online olarak sosyal, psikolojik ve hukuki destek vermesi için adım atılacak mıdır?

6.Karantinada erkek şiddetine uğrayan kadınların hangi kurumlarla nasıl iletişime geçeceklerini, 6284 sayılı Kanun kapsamındaki haklarının neler olduğunu anlatan çok dilli, basit ve bilgilendirici açıklamalar yapılması için çalışmalarınız olacak mı?

7.Emniyet personeli, hakim, savcı, sosyal hizmet uzmanı, psikolog gibi ilgili tüm kamu personellerine bu süreçte kadınlara nasıl destek verilmesi gerektiği ve izlemekle yükümlü olduğu uygulamalar konusunda bilgilendirilmeleri için çalışmalar planlanmakta mıdır?

8. Kadınlara mali destek sunularak şiddet alanlarından çıkmalarının olanaklarını yaratmak üzere bir fon ayırmak üzere çalışmalarınız olacak mıdır?

9.Korona virüssalgını nedeniyle evlerde kalmak zorunda olan kadınlara yönelik şiddetin artmasını önlemek üzere 6284 sayılı Kanununda tedbir kararının kaldırılması ile başlayarak, İstanbul Sözleşmesi ile etkin bir şekilde uygulanması sağlanacak mıdır?

BASIN BÜLTEN,

 


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
ÜCRETSİZ MASKE DAĞITTILARÖnceki Haber

ÜCRETSİZ MASKE DAĞITTILAR

MERSİN BÜYÜKŞEHİR’DEN ÜCRETSİZ TESİSSonraki Haber

MERSİN BÜYÜKŞEHİR’DEN ÜCRETSİZ TESİS

Başka haber bulunmuyor!