haberanaliz

Mersin Talasemi ve Orak Hücre Anemi Derneği Başkanı Ali Tamam'dan önemli mesaj

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Mersin Talasemi ve Orak Hücre Anemi Derneği Başkanı Ali Tamam'dan önemli mesaj
Mersin Talasemi ve Orak Hücre Anemi Derneği Başkanı Ali Tamam'dan önemli mesaj:

Ülkemiz için önemli sağlık sorunlarından birisi olan Akdeniz  Anemisi (Talesemi ve Orak Hücre Anemisi)  sağlıklı görünen taşıyıcıları ile genetik olarak nesiller boyu taşınmakta ve göçlerle yayılmaktadır.

Bu hastalık Türkiye'de ilk defa 1950’li yıllarda Mersin Devlet Hastanesi’nde İç Hastalıkları Uzmanı olarak görev yapan Prof. Dr. Muzaffer Aksoy tarafından Mersin’de tespit edilmiştir.

Özellikle akraba ve kapalı toplum evliliklerinde daha sık görülmektedir.

Akdeniz Anemisi taşıyıcıları tamamen sağlıklı bireyler olup ancak kendileri gibi taşıyıcı bir bireyle evlendiklerinde her gebelikte yüzde 25 olasılıkla hasta çocuk dünyaya getirme olasılıkları olduğundan, taşıyıcılığın bilinmesi çok önemlidir. Taşıyıcılık hastalık olmayıp, taşıyıcı bireyler fiziksel ya da zihinsel olarak geri değildir.

Akdeniz Anemisi hastası, yaşam boyu hastane ile bağını sürdürmek durumundadır. İlk tanı konulduktan sonra 3-4 haftada bir 2-3 ünite kan nakline gereksinim duyarlar. Bu hastalarımız için kan nakli zorunlu olduğundan kan bağışları ayrı bir önem kazanmakta sürekli nitelikli kan temini ciddiyetini korumaktadır.

Akdeniz Anemisi pahalı ve bir o kadar da hasta ve ailesi için zor ve yıpratıcı bir süreçtir. Ancak önceden önlem alarak önlenebileceği akıldan çıkarılmamalıdır. Hastalarımıza kan nakli dışında uygulanması zorunlu olan ek tıbbi tetkik ve tedavi yöntemleri ile birlikte ortaya çok yüksek bir maliyet çıkmaktadır. Yeni hasta bebek doğumunu önlemekle yapılacak tasarrufla mevcut hastalarımızın daha iyi tedavi almaları, iş ve sosyal problemlerinin çözülmesi ile daha iyi yaşam koşullarına sahip olmaları yanında başka toplumsal sosyal sorunların çözümüne de katkı sağlanabilecektir.

Akdeniz Anemisi’nin önlenmesinde en önemli yöntem koruyucu önlemler almak ve hasta bebek doğumunun önüne geçmektir. Taşıyıcıların tespiti için özellikle evlilik öncesi tarama yapılması, iyi genetik danışmanlık hizmeti verilmesi, doğum öncesi tanı yöntemleri ve eğitim ile hastalığın önlenmesi sağlanabilecektir.

Dünyada yaklaşık 300 milyonun üzerinde taşıyıcı mevcuttur ve tüm dünyada her yıl yaklaşık 400 binin üzerinde hasta çocuk dünyaya gelmektedir.

Ülkemizde ise Sağlık Bakanlığı'nın verilerine göre de Akdeniz Anemisi sıklığı ne yazık ki yüksektir.

Ülkemizde 5500 civarında hastamız bulunmaktadır ve bu sayının göçler ve yeni doğumlarla birlikte 7-8 bin civarında olduğunu tahmin etmekteyiz.

8 Mayıs 2003 tarihinde Sağlık Bakanlığı'nın Mersin’de riskli il olarak kabul edilen 33 ilin Sağlık Müdürleri ve yetkilileri ile ilk toplantısını yaparak Hemoglobinopati Önleme Projesi'ni başlatmıştır. Ne yazık ki gelinen noktada  Kalıtsal Kan Hastalıklarından Hemoglobinopati Kontrol Programı ile Tanı ve Tedavi Yönetmeliği ile amaçlanan tanı, tedavi ve genetik danışmanlık hizmetlerinde uyum ve eşgüdüm, birinci basamakta tarama merkezleri yerine işi başından aşkın aile hekimlerimize yüklenerek tam anlamıyla sonuca ulaşamadan başarısızlığa itilmekte, hasta bebek doğumlarının önüne geçilememekte, hastalarımız özellikle de ilgili branş hekimlerinin olmadığı bölgelerde ciddi mağduriyetler yaşamaktadır.  

Talasemi ve Orak Hücreli Anemi her ne kadar genetik geçişli kan hücresi bozukluğu olsa da komplikasyonları göz önüne getirildiğinde hematoloji dışında birçok branşı da ilgilendirdiği görülmektedir. Hastalarımızın yararı gözetildiğinde hastanelerimiz bünyesinde yeralan, bütün tetkik ve tedavi sonuçlarının ilgili branşlar ve aile hekimleri ile diyalog halinde değerlendirildiği her türlü donanım ve eğitimli personele sahip Hemoglobinopati Tanı ve Tedavi Merkezleri tarafından yürütülmesi maksimum faydayı sağlayacaktır.

Mersin Talasemi ve Orak Hücre Anemi Hastaları Derneği, Kan Hastalıkları Federasyonu Kurucu Üyesi ve Talasemi Federasyonu üyesi olup  Ulusal ve Uluslarası mevzuatlar çerçevesinde Akdeniz Anemisi ile mücadele etme, sağlıklı bir toplum yapısının oluşmasına katkıda bulunma ve bu konularda Ulusal ve Uluslararası kurum ve kuruluşlarla işbirliği içinde toplumu bilgilendirme ve bilinçlendirme çalışmalarında bulunmak üzere faaliyetlerini sürdürmektedir.


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Feridun Bahşi den Meslek Örgütleri ile ilgili AçıklamasıÖnceki Haber

Feridun Bahşi den Meslek Örgütleri ile i...

Kamuya ait boş binalar mezarlığına dönerken İŞKUR’dan kafa karıştıran kiralamaSonraki Haber

Kamuya ait boş binalar mezarlığına döner...

Başka haber bulunmuyor!