Meslek Birlikleri, Sendikalar ve Hak Örgütlerinden İdlib Açıklamaları

  • Yazdır
  • A
    Yazı Tipi
  • Yorumlar
Meslek Birlikleri, Sendikalar ve Hak Örgütlerinden İdlib Açıklamaları
İdlib'deki gelişmelere ilişkin TMMOB, DİSK, İHD, KESK, TTB ve Antalya Tabip Odası'ndan yapılan açıklamalarda diyalog ve diplomasi vurgusu yapıldı.

İdlib’de yaşanan gelişmeler ve dün (28 Şubat) gece 33 askerin yaşamını yitirdiği saldırının ardından sivil toplum örgütleri ve meslek örgütlerinden  "diplomasi ve diyalog çağrıları" içeren açıklamalar geldi.Türk Mimarlar ve Mühendisler Odası (TMMOB) İnsan Hakları Derneği (İHD), Kamu Emekçileri Sendikası (KESK), Türk Sanayicileri ve İş İnsanları Derneği (TÜSİAD), Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK) Antalya Tabip Odası'ndan açıklamalar yapıldı. Açıklamalar özetle şöyle:

İHD: Sorunlar diyalogla çözülmeli

 “Türkiye’nin Suriye’nin İdlip bölgesinde bulunan askeri birliğine yönelik gerçekleştirilen saldırı sonucunda 33 askerin yaşamını yitirdiği, 32 askerin de yaralandığı yetkili makamlarca açıklanmıştır. Yaşamını yitirenlerin ailelerine, sevenlerine ve Türkiye halkına başsağlığı diler, yaralılara acil şifalar dileriz.

Siyasi iktidarın, sorunları diyalog ve müzakere yöntemleri ile çözmek yerine sorunların sonuçlarını ortadan kaldırmak amacıyla aktif askeri hareketlilik içerisine girmesi böylesi bir durumun oluşmasına sebep olmuştur.

Diğer ülkelerle olan sorunların barışçıl zemin ve diyalogla çözülmesi için uluslararası mekanizmaları sonuna kadar zorlaması gerekmektedir. İnsan hakları savunucuları olarak gelinen bu aşamada savaşın büyük acı ve yıkımlara sebep olacağını, bu nedenle de herkesin savaşa karşı çıkması gerektiğini bir kez daha ifade etmek isteriz.” 

KESK: Bedeli yoksul halk çocukları ödüyor

“Dün gece saatlerinde İdlib’den gelen haber yürekleri dağlamıştır. Basına, medyaya yansıyan bilgilere göre İdlib’de yaşanan çatışmada 33 asker hayatını yitirmiş, otuzdan fazla asker yaralanmıştır. Yeni kayıplar yaşanmamasını temenni ediyoruz.

KESK olarak en başından itibaren tüm dünyada olduğu gibi Ortadoğu’da ve Suriye’de de çözümün emperyalist ülkelerin beslendiği savaş ve çatışma politikalarından, şiddetin tırmandırılmasından değil, barış ortamının tesis edilmesinden geçtiğini, dolayısıyla ülkemizi Ortadoğu bataklığına iten politikalardan kaçınılması gerektiğini vurguluyoruz. Savaş ve çatışmaların bedelini yoksul halk çocukları canları ile ödüyor. Ortadoğu politikasındaki yanlışların ve fevri kararların faturasının askerlere ve halka yıkılmasından derhal vazgeçilmelidir."

Türk Tabipleri Birliği: Israrlı barış talebi hakim olmalı

İdlip'de yaşanan saldırıda yaşamını yitiren askerlerimizin yakınlarına başsağlığı ve yaralılarımıza acil şifa diliyor, ülkemizin bu karabasandan güçlü bir demokrasi ve barış mücadelesi vererek çıkacağına olan inancımızı koruyoruz.

Kendi mesleğimizden de biliyoruz ki, ölümcül sonuçları olabilecek durumlarda tablonun doğru değerlendirilmiş olması, onu etkileyebilecek bütün etken ve parametrelerin ayrıntılı olarak hesaba katılması, ortaya çıkabilecek muhtemel veya nadir yan etkilerin ve diğer faktörlerin öngörülmesi ve hepsinden önemlisi bütünsel ve bilimsel bir  bakış açısının hakim olması çok önemlidir. Soruna ve tabloya yaklaşım doğal olarak ortaya çıkacak klinik sonucu belirler. Tüm yaşananlara rağmen sağduyunun, aklın ve ısrarlı bir barış talebinin hakim olmasını temenni ediyor, bütün çatışma ve savaşların birer halk sağlığı sorununa dönüşeceği ilkesini bir kez daha hatırlatıyor, ülkemizin ve bölge halklarının zarar görmemesi için elimizden gelen herşeyi yapmaya hazır olduğumuzu bildiriyoruz. 

Antalya Tabip Odası: Yaşamı savunuyoruz

“Uzun zamandır Suriye İdlib'teki gelişmeleri kaygı ile izlerken dün gece tüm ülkemizi yasa boğan haberle sarsıldık.

Açıklanan bilgilerin belirsizliği, her an artan şehit haberi ne yazık ki endişelerimizi ortadan kaldırmadı. Şehitlerimize rahmet, ailelerine başsağlığı ve sabır diliyoruz. Yaşatmaya ant içmiş bir mesleğin mensupları olarak yaşamı savunmanın, barış iklimine sahip çıkmanın birincil görevimiz olduğunu buradan bir kez daha ifade ediyoruz. Başta ülkenin tüm siyasi güçleri olmak üzere herkesi barışı inşa etme konusunda çaba göstermeye çağırıyoruz. Antalya Tabip Odası olarak bu güne kadar olduğu gibi bugünden sonrada yaşamı savunmaya devam edeceğiz. Umutlarımızı, sağlığımızı, geleceğimizi sarsacak yeni şehit haberlerinin gelmemesini diliyoruz."

 TMMOB:Silahlar susturulsun

"Ortadoğu'nun ve Suriye'nin ihtiyacı olan şeyin, şiddetin tırmandırılması değil, silahların susturularak barışın sağlanmadır. Bu sese kulak verilmeyerek, ülkemizin Suriye'deki savaşın bir tarafı haline getirilmesinin acı sonuçlarını yaşıyoruz. Suriye'de 33 vatan evladını yitirdik. Hayatını kaybeden askerlerimizin derin üzüntüsünü yüreklerimizde taşıyoruz."

DİSK: Acil adımlar atılmalı

"Resmi açıklamalara göre Şubat ayı boyunca en az 51 askerimizi İdlib'de yitirdik. 'Neden' sorusunun sorulmasının bile 'ihanet' olarak yaftalandığı bir ortamda, askerleri korumak, bu acıları durdurmak için acil adımlar atılması gerekmektedir. .
Bugün ihtiyacımız olan bitmek bilmeyen çatışmalar, misliyle verilen karşılıklar değil tek bir askerin daha kaybedilmeyeceği koşulların oluşturulmasıdır. 'Yurtta Barış Dünyada Barış' politikası güçlendirilmelidir. Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin acilen toplanarak 9 yıldır sürdürülen ve yanlışlığı acı bir şekilde ortaya çıkan Suriye dış politikasına son vermesi gerekmektedir." (RT)

haber ve kaynak: bianet

http://bianet.org/bianet/toplum/220723-sivil-toplum-orgutlerinden-idlib-mesajlari


ERDOĞAN TRUMP İLE GÖRÜŞTÜÖnceki Haber

ERDOĞAN TRUMP İLE GÖRÜŞTÜ

MEHMET BEKAROĞLU: Büyük bir insanlık trajedisi yakın gibi...Sonraki Haber

MEHMET BEKAROĞLU: Büyük bir insanlık tra...

Başka haber bulunmuyor!