“MESLEK HASTALIĞI” ÖNERGESİ REDDEDİLDİ

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
“MESLEK HASTALIĞI” ÖNERGESİ REDDEDİLDİ
CHP’NİN SAĞLIK EMEKÇİLERİ İÇİN “MESLEK HASTALIĞI” ÖNERGESİ REDDEDİLDİ

CHP’nin Covid-19’un sağlık emekçileri için “meslek hastalığı” olarak kabul edilmesine ilişkin araştırma önergesi TBMM Genel Kurulu’nda reddedildi. CHP grubu adına konuşan Ankara Milletvekili Tekin Bingöl, “Binlerce sağlık emekçimiz fedakârlık yaparak hastalığa yakalandılar ama daha dinlenmeden, daha vücutları toparlanmadan yeniden âdeta cepheye sürüldüler ve mücadele ettiler. 278 sağlık emekçimizi yitirdik. Bu halkın sağlık çalışanlarına karşı bir minnet duygusu var ve bu Parlamento bu minnet duygusunu somutlaştırmak zorunda” dedi.

Türkiye’de ilk Covid-19 vakasının açıklandığı 11 Mart’tan bu yana on binlerce sağlık çalışanı virüse yakalanırken, 101’i hekim toplamda 278 sağlık çalışanı Covid-19 sebebiyle hayatını kaybetti. Dünyada 130’un üzerinde ülkede Covid-19’un sağlık çalışanları için “meslek hastalığı” olarak ilan edilmesine karşın Türkiye’de bu konuda bir yasa hazırlanmamış olması tepkilere neden oldu. Türk Tabipleri Birliği (TTB) ve binlerce sağlık emekçisinin çağrısının ardından harekete geçen CHP, Covid-19’un “meslek hastalığı” olarak kabul edilmesi ve sağlıkçıların bütün haklarının hiçbir ayrım gözetmeksizin verilmesine ilişkin Meclis Araştırması önergesini TBMM gündemine taşıdı.

“HALKIN MİNNETİ SOMUTLAŞTIRILMALI”

CHP grubu adına konuşan Ankara Milletvekili ve PM Üyesi Tekin Bingöl, “Bu bir savaş, dünya topla, tüfekle değil; bilimle, akılla ve doğru yönlendirmeyle bu savaşı kazanmaya çalışıyor. Ama dünyanın her yerinde olduğu gibi ülkemizde de bu savaşın öncü güçleri sağlık emekçileri. Sağlık emekçileri en kritik ortamda, büyük bir risk alarak çalışıyor. Binlerce sağlık emekçimiz o savaşta öncü güçtü, fedakârlık yaparak hastalığa yakalandılar ama daha dinlenmeden, daha vücutları toparlanmadan yeniden âdeta cepheye sürüldüler ve mücadele ettiler. Bu halkın sağlıkçalışanlarına karşı bir minnet duygusu var ve bu Parlamento bu minnet duygusunu somutlaştırmak zorunda” dedi.

“SÜREÇ SULANDIRILIYOR”

TBMM’de Covid-19’un “meslek hastalığı” olarak kabul edilmesi için 10’un üzerinde teklifin bekletildiğini anımsatan Bingöl, “Sağlık Komisyonu Başkanı mutabakatın olduğunu ve olumlu bir görüş beyan etti. Cumhurbaşkanı da bu konuda düşüncesini açıkladı ama gelin görün ki birkaç gün geçti, bir genelge yayınlandı Sağlık Bakanlığı tarafından. Akıllara zarar bir genelge. Genelgenin içeriğinde hastalıklı illiyet bağı aranıyor; vazife malulü sayılmak isteniyor. Bu iktidarın bir tavrı var, bu tür olaylarda iki yaklaşım gösteriyor: Ya zamana yayıp çürütüyor ya da ipe un serip sulandırıyor. Şimdi işte meslek hastalığıyla ilgili yapılmak istenen de bu; sulandırılıyor” diye konuştu. 

SAĞLIK EMEKÇİLERİ NASIL İSPAT EDECEK?

Sağlık Bakanlığı’nın genelgesindeki ayrımcı tutuma tepki gösteren Bingöl, “Şimdi illiyet bağı aranıyor da ya, böyle bir anlayış olabilir mi? ‘Hasta olan sağlık emekçisi, hastalığını yani o virüsü çalıştığı ortamda kaptığını ispat edecekmiş.’ Sağlık Bakanlığı böyle bir şeyi tespit edecek bir yöntem mi buldu, bizim haberimiz yok. Nasıl böyle bir şey olabilir? O sağlık emekçileri sadece ev ile hastane arasında mekik dokuyor. Sinemaya, tiyatroya mı gidiyorlar; seyahate mi çıkıyorlar? Nedir bu anlayış? Nedir bu aymazlık? Burada yapılması gereken, eğip bükmeden, sağa sola yönlendirmeden, bu, meslek hastalığıyla ilgili kanunun acilen yerine getirilmesi gerekiyor ve hatta geriye dönük işletilerek. Kahraman ilan ettiğiniz, balkonlarda alkışladığınız sağlık emekçileri bunu hak etmiyor. Sağlık emekçilerine yapabileceğimiz, mütevazi bir anlamda, sadece ve sadece, bunu meslek hastalığı saymak. Bunun yok sayılmasının ya da illiyet bağıyla açıklanmasının hiçbir şekilde izahı yoktur. Yapmamız gereken bir tek şey var, bir tek şey: Süratle komisyonda görüşüp Genel Kurul’a indirip bunu sonlandırmak” dedi.

İKTİDAR KAÇAK OYNUYOR

Bingöl, iktidarın sağlık emekçilerine yönelik tutumuna tepki göstererek “Bakın ‘Devlet büyüktür’ diyoruz, ‘Devlet öder’ diyoruz ama eğer devlet bunun ilacını, aşısını, testini ödeyemiyorsa o zaman bir şey var; bu iktidar bu ülkenin kasasını patlatmış ve ülkenin bütün hazinesini yok etmiş, ödeyecek parası yok. Ülkeyi iflas ettirmiş, onun için böyle kaçak oynuyor” dedi.

TBMM Genel Kurulu’nda görüşülen önerge iktidar bloğunun oyları ile reddedildi.


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Demokrat Parti Genel Başkanı Gültekin Uysal Ankara Kahveciler Odası’nı ziyaret ettiÖnceki Haber

Demokrat Parti Genel Başkanı Gültekin Uy...

Emre, Rousseau’nun sözleriyle AKP’li milletvekillerine seslendiSonraki Haber

Emre, Rousseau’nun sözleriyle AKP’li mil...

Başka haber bulunmuyor!