PEKER: ÇİMENTO SEKTÖRÜNÜN HAKSIZ VE FAHİŞ ZAMLARINA KARŞI DUR DİYORUZ.

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
PEKER: ÇİMENTO SEKTÖRÜNÜN HAKSIZ VE FAHİŞ ZAMLARINA KARŞI DUR DİYORUZ.
İnşaat Müteahhitleri Konfederasyonu (İMKON) Yönetim Kurulu Üyesi, Anadolu Yapım Müteahhitleri Federasyonu Genel Başkan Yardımcısı, Mersin İnşaat Müteahhitleri Derneği (MİMDER) Başkanı Kenan PEKER, son zamanlarda çimento sektörünün yaptığı fahiş fiyatlardan doğan olumsuzluklar ile alakalı açıklamalarda bulundu.

İnşaat Sektörünün Mersin'deki temsilcisi, Mersin İnşaat Müteahhitleri Derneği Üyeleri çimento zamlarından dolayı 15 gün iş durdurmaya gidiyor.

İnşaat Müteahhitleri Konfederasyonu (İMKON) Yönetim Kurulu Üyesi, Anadolu Yapım Müteahhitleri Federasyonu Genel Başkan Yardımcısı, Mersin İnşaat Müteahhitleri Derneği (MİMDER) Başkanı Kenan PEKER, son zamanlarda  çimento sektörünün yaptığı fahiş fiyatlardan doğan olumsuzluklar ile alakalı açıklamalarda bulundu.

Başkan Peker, Yaklaşık 1 yıldır başta inşaat ana kalem malzemeleri demir ve çimento başta olmak üzere girdi maliyetlerinin artması ile sektörde büyük bir krizin içerisinde mücadele ediyoruz.

Bu sıkıntıların çözümü noktasında İMKON’a bağlı 51 birlik, dernek ve 5 federasyonun inşaat maliyetleri üzerine çıkardığı ortak rapor 21 Mayıs 2021 tarihinde Ticaret Bakanımızın makamında ziyaret edilerek İMKON Genel Başkanımız Sayın Tahir TELLİOĞLU tarafından sunuldu.

Bunun üzerine 9 Haziran 2021 tarihinde Ticaret Bakanlığında İMKON Divan Heyeti ve Çimento üreticileri ile ortak bir toplantı yapılarak Bakan Bey tarafından üreticilere fiyatlara düzenleme yapılması telkininde bulunuldu.

Ancak kartel oluşturmuş 35  çimento patronları o gün bantta 300 TL/ton civarında olan çimento fiyatını şu anda 450-500 TL/ton civarlarına ulaştırmıştır.

Bu vurdumduymazlık üzerine yaptığımız girişimlerden netice alınmamasından ötürü geçtiğimiz günlerde yapılan İMKON Türkiye inşaat sektörü istişare toplantısında yönetim kurulunun oy birliğiyle iş durdurmaya gidilmesi kararı alınmıştır” ifadelerine yer verdi.

İnşaat Müteahhitleri Konfederasyonu (İMKON) Yönetim Kurulu Üyesi, Anadolu Yapım Müteahhitleri Federasyonu Genel Başkan Yardımcısı, Mersin İnşaat Müteahhitleri Derneği (MİMDER) Başkanı Kenan PEKER, "Başta çimento olmak üzere inşaat maliyetlerindeki artışlar sektörü ciddi anlamda sektörü tedirgin ettiğini vurgulayarak, Rekabet Kurumu’nu da göreve çağırdı.

Başkan Peker, “Çimento sektörü eğer, yakın bir süre diliminde, inşaat sektörünün, kamunun, Bakanlığımızın, ilgililerin bu konudaki telkinlerine uymaz, keyfe üzüntü devam ederlerse, maalesef bizlerde sektör olarak yarın iş bırakmak durumunda kalacağız” dedi.

Başkan Peker açıklamasına şu şekilde devam etti;

"Ülke çapında Çimento zammına  karşı bugün göstereceğimiz birlik ve beraberlik 6 milyon kentsel dönüşüm ihtiyacı bulunan, en temel ihtiyaçlarımızdan konut edinme(barınma) ihtiyacı ve sektörde hep birlikte ekmek yediğimiz yüzbinlerce çalışan adına çok büyük önem taşımaktadır.

Bizler Hükümetimize güveniyoruz, hükümetimizin 35 tane çoğu yabancı çimento üreticilerine karşı gerekli adımları atacağına inanıyoruz.

Fakat gerekli adımlar atılmaz ve çağrımıza kulak verilmez ise Mersin inşaat Müteahhitleri Derneği olarak Büyüyen, Kalkınan ve Güçlenen Yeni Türkiye'nin İnşası için mücadelemizden vaz geçmeyeceğimizi iş bırakma ve boykot kararını uygulayacağımızı da bilinmesini istiyoruz.

PEKER SÖZLERİNE DEVAMLA: "Yarın 09.09.2021 tarihine kadar fiyatlarda geri adım atılmaz ise inşaat müteahitler konfederasyonu yönetim kurulunun almış olduğu 15 gün iş bırakma eylemine başlayacağız" dedi.


 • 0
  SEVDİM
 • 2
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
0Önceki Haber

0

0Sonraki Haber

0

Başka haber bulunmuyor!