Rize Belediyesi kanunlara uymakta neden zorluk çekiyor?

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Rize Belediyesi kanunlara uymakta neden zorluk çekiyor?
Rize Belediyesindeki mal alımlarının ihalesiz olarak doğrudan temin yöntemiyle yapılmasının yasalara aykırı olduğunu belirten CHP İstanbul Milletvekili Mehmet Bekaroğlu, Sayıştay denetiminde birçok usulsüz uygulaması tespit edilen Rize Belediyesinin kanunlara uymakta neden zorluk çektiğini sordu.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'nun cevaplaması istemiyle TBMM Başkanlığına verdiği soru önergesinde Sayıştay tarafından yayınlanan Rize Belediyesi 2019 yılı Denetim Raporundaki, “Belediye tarafından gerçekleştirilmiş olan mal alımlarının önemli bir bölümünün ihalesiz bir şekilde doğrudan temin yöntemiyle yapıldığı ve doğrudan temin sınırı için öngörülen %10 limitinin aşıldığı” bulgusuna dikkat çeken CHP İstanbul Milletvekili Mehmet Bekaroğlu, yasalarda mal alımlarında doğrudan temin yönteminin bütçe kaleminin yüzde 10'unu aşması durumunda Kamu İhale Kurumunun uygunluk görüşünün alınması gerektiğini belirtti.

Rize Belediyesinde yapılan incelemede; mal alımları için 25.740.000 TL ödenek ayrıldığı, söz konusu ödeneğin 5.755.037,09 liralık kısmının doğrudan temin yöntemiyle mal alımı olarak gerçekleştirildiğini ifade eden Bekaroğlu, bunun ayrılmış olan ödeneğin % 22,36’sına tekabül ettiğini, mal alım ödeneğinin %10'unu aşan 3.181.037,09 liralık kısım için Kamu İhale Kurumundan uygunluk görüşü alınması gerekirken uygunluk görüşü alınmadan mal alımı yapıldığının Sayıştay tarafından tespit edildiğini hatırlatarak, "Rize Belediyesi, kanunun açık hükümlerini çiğnemiş; saydamlık, rekabet, eşit muamele, kamuoyu denetimi gibi temel ilkelere aykırı olarak mal alımı yapmıştır." dedi.

Bekaroğlu, Bakan Soylu'dan şu sorularına cevap istedi:

 1. Rize Belediyesinde tespit edilen bu usulsüzlük, diğer belediyelerde de rastlanan rutin uygulamalardan mıdır? 
 2. Rize Belediyesince yapılan bir bölüm ihalelerde; saydamlığı, rekabeti, eşit muameleyi, güvenilirliği, gizliliği, kamuoyu denetimini, ihtiyaçların uygun şartlarla ve zamanında karşılanmasını ve kaynakların verimli kullanılmasını sağlamak gibi ilkelere neden uyulmamaktadır? 
 3. Rize Belediyesinde yapılan ihalelerde doğrudan temin usulünün seçilmesindeki ısrar nereden kaynaklanmaktadır? Bu konuda bir araştırma yaptırmayı düşünüyor musunuz? 
 4. Bu şekilde ihale usulünde ısrar nedeniyle ne kadarlık kamu zararına yol açılmıştır? Varsa kamu zararının ilgililerden tahsil edilmesi için girişimde bulunmayı düşünüyor musunuz? 
 5. Bu usulsüz uygulamaları yapan ilgililer hakkında adli ve idari soruşturma tarafınızca başlatılmış mıdır? 
 6. Sayıştay denetiminde birçok usulsüz uygulaması tespit edilen Rize Belediyesi, kanunlara uygun işlem tesis etmekte neden zorlanmaktadır? Yasalarda belediyelerin uyması mümkün olmayan maddeler mi vardır yoksa uygulayıcıların eksikliği mi söz konusudur?  

 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Gürer: “Yerel basın can çekişiyor”Önceki Haber

Gürer: “Yerel basın can çekişiyor”

Beko, anestezi ve diyaliz teknikerlerinin istihdamını Meclis’e taşıdıSonraki Haber

Beko, anestezi ve diyaliz teknikerlerini...

Başka haber bulunmuyor!