SELİN SAYAK BÖKE, İŞSİZLİK, AÇLIK, YOKLUK KONUSUNDA AÇIKLAMA YAPTI

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
SELİN SAYAK BÖKE, İŞSİZLİK, AÇLIK, YOKLUK KONUSUNDA AÇIKLAMA YAPTI
CHP'Lİ SELİN SAYAK BÖKE, İŞSİZLİK, AÇLIK, YOKLUK KONUSUNDA TİVİTIRDAN AÇIKLAMA YAPTI

İŞTE O TİVİTLERİ:

Kronikleşen ağır bir ekonomik krizin pençesindeyiz. Bu kriz eskilerine benzemiyor. Finansal ve reel krizi çok aşan ve onlardan çok daha ağır olan sosyal bir kriz. Bu bir toplumsal bunalım.

Bu krizin sorumlusu Saray rejiminin kurduğu ekonomik düzen. Yaşadıklarımız rantçı, yandaşçı, emek sömürüsü ve güvencesizlik üzerinde yükselen vahşi düzenin sonuçları. Yaşadıklarımız hukuksuz, haksız, şahsileşmiş, aile şirketine dönüştürülen parti devleti düzeninin sonuçları.

Aylardır bu düzenin yıkımını omuzlarında taşıyamadığı için hayatından vazgeçenlerle sarsılıyoruz. Bu acı toplumsal gerçeklik TÜİK verilerinin soğukluğu içinde kaybolup gitmemeli. Veriler de aynı acı gerçekliği yüzümüze vuruyor. İhtiyaç çok belli: düzeni değiştirmeliyiz.

Verilere kulak verelim:  Düzen işsizlik düzeni! İşsizlik çok yaygın. Son 1 yılda 327 bin kişi daha işsiz kaldı. Toplam 4 MİLYON 308 bin kişi işsiz. Çalışabilecek durumda, iş arıyor ama bulamıyor. Düzen halkına iş imkanı yaratamıyor, yaratmayı seçmiyor.

Düzen yıkım düzeni! Sadece yeni istihdam yaratmıyor değil, var olan istihdam imkanlarını da yok ediyor.  Son 1 yılda 145 bin istihdam kaybı var. İstihdam oranı son 1yılda %45,6'ya geriledi.

Düzen umut hırsızı! Çalışabilir durumda olmalarına rağmen umudunu yitirdiği için veya benzer sebeplerle iş aramaktan vazgeçmiş olan 2 MİLYON 226 bin kişi var. İşgücüne katılım oranı son 1 yılda %52,5'a düştü.

Düzen sömürü düzeni! Çalışana güvencesiz, işverene esnek bu düzen günden güne artan kayıtdışılık demek. Son 1 yılda kayıtdışılık %33,8'e yükseldi.

Düzen ayrımcı, ötekileştirici! Kadını, genci yok sayan bir düzen. Son 1  yılda 0,9 puan artışla gençler arasında işsizlik %24,5'a fırladı!

üzen kronikleşen krizin sebebi! 1 yıldan veya daha uzun zamandır işsizliğin karanlığı ile başbaşa bırakılanlar günden güne artıyor! 1 MİLYON 180 BİN insan uzun süredir işsiz.

üzen çöküyor! Üzeri yamalarla kapatılmaya çalışılan ağır bir reel sektör çöküşü var. Bugün işsiz olan 4 MİLYON 308 BİN insanın yaklaşık 2,5 MİLYONU ya zaten güvencesiz işlerde çalışırken işsiz kalmış, ya da çalıştığı işyeri kapandığı veya iflas ettiği için.

Düzen halkın gerçeklerinden kopuk iktidarın düzeni! Bunlar olurken TBMM'ye AKP milletvekillerinin sunduğu torba yasa işsizliği çözmeyi, istihdam yaratmayı, kronikleşen krizi aşmayı, toplumsal bunalımı bitirmeyi değil, iktidarı ayakta tutan düzeni kurtaracak yamayı içeriyor!

Öyle ki bu yasa teklifi geleceğimizi daha da derin bir karanlığa gömmenin adımlarını içeriyor.  Kazılacak kanallardan çıkacak hafriyatın altında ezilecek, Varlık Fonu aracılığıyla ülkeyi daha da derin bir borç batağına sürükleyecek adımlarla meşgul bir zihniyet...

Çok acilen doğru değerler üzerinden buluşan, bu sömürü düzenine itirazdan büyüyen bir yeni düzeni var etmeliyiz.

Herkesin birbirine benzeyerek toplumun renklerinin soldurulduğu değil herkesin kendisi olabildiği, rantın değil üretimin, yandaşın değil halkın, sermayenin değil emeğin öncelikli olduğu, güçlü bir sosyal devletin güvencesiyle umudun var edildiği bir yeni düzen...


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
ALPAY ANTMEN'İN ÖZGECAN PAYLAŞIMIÖnceki Haber

ALPAY ANTMEN'İN ÖZGECAN PAYLAŞIMI

ÇIKACAK YARGI PAKETİNİN "AF" ANLAMINA GELMEDİĞİ, UMUTLARIN YERİNİ HAYAL KIRIKLIĞI ALDISonraki Haber

ÇIKACAK YARGI PAKETİNİN "AF" ANLAMINA GE...

Başka haber bulunmuyor!