ŞİŞECAM GREV YASAĞINA TEPKİ

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
ŞİŞECAM GREV YASAĞINA TEPKİ
Cumhurbaşkanlığı, Petrol-İş Sendikası’nın Şişecam’a ait Mersin soda ve krom işletmesi ile Adana tuz işletmesindeki grev kararını 60 gün erteledi. CHP’den tepki gecikmedi.

CHP Mersin Milletvekili Alpay Antmen, grev yasağının tamamen keyfi ve hukuksuz olduğunu söyleyerek “60 gün sonunda anlaşma sağlanamazsa Yüksek Hakem Kurulu’na gidileceği için ‘erteleme’ demek yasaklama anlamına geliyor. Oysa grev ve toplu sözleşme bir haktır. Saray önce işçilerin hakkını gasp etti; şimdi de işçilerin hakkını arama hakkını gasp etti” dedi.

BU BİR DİKTATÖRLÜK YÖNTEMİDİR

Antmen, Petrol-İş Sendikası'nın Şişecam'da bugün başlatacağı grevin, Cumhurbaşkanı Kararı ile yasaklanmasının ancak diktatörlük yöntemi ile açıklanabileceğini ifade ederek “Diktatörlük, işçilerin grevini ‘genel sağlığı ve millî güvenliği bozucu nitelikte’ olarak değerlendirdi. Kendi mitingleri, çay dağıtma toplantıları, kongreleri sağlığa uygun ama işçi-emekçi hakkını arayınca uygun değil öyle mi?” ifadelerini kullandı.

İŞÇİLERİ DÜŞMAN OLARAK GÖRÜYOR

CHP’li Vekil, grev kararının engellenmesinin Milli Güvenlikle ilgisinin bulunmadığını, tamamen sarayın korkusundan ve işçi düşmanlığından kaynaklandığını belirterek “İşçilerin haklarını aramasının milli güvenlikle ne ilgisi var? İşçiler bu ülkenin vatandaşı, emekçisi, üreticisidir. Bu ülkenin gerçek sahipleridir. Saraydaki beyefendinin güvenlik dediği şey yandaş 5’li müteahhit çetesinin ve kendi rantının güvenliği herhalde. Millet açlıktan ölse de sarayın umurunda olmaz. Çünkü insanların hakkı, refahı, mutluluğu tarihte hiçbir diktatörün umurunda olmamıştır, Türkiye’deki diktatörün de umurunda olmayacaktır. Umursadıkları tek şey rantları, yandaşların ve ailelerinin şirketleri ve lüks yaşamıdır. Bu da emekçinin, işçinin ve vatandaşın sömürülmesine ve sefalete sürüklenmesine bağlıdır. Olay bundan ibarettir. ” dedi.


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
KAPATILMAK İSTENEN EMEKLİ-SEN'E DESTEK ZİYARETİÖnceki Haber

KAPATILMAK İSTENEN EMEKLİ-SEN'E DESTEK Z...

Mimarlar TOGO ikiz kulelerindeki hukuksuzluğun peşini bırakmıyorSonraki Haber

Mimarlar TOGO ikiz kulelerindeki hukuks...

Başka haber bulunmuyor!