TANRIKULU: EYLÜL AYINDA 238 YAŞAM HAKKI İHLALİ!

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
TANRIKULU: EYLÜL AYINDA 238 YAŞAM HAKKI İHLALİ!
TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu Başkanvekili, İstanbul Milletvekili, Av. Dr. M. Sezgin TANRIKULU: TANRIKULU: EYLÜL AYINDA 238 YAŞAM HAKKI İHLALİ!

EYLÜL2020 HAK İHLALLERİ

GİRİŞ

*Covid-19Salgını:

Sağlık Bakanlığı’nın paylaştığı günlük Covid-19 Tablosunda 29 Temmuz itibariyle değişikliğe gidildi. “Bugünkü vaka sayısı” yerine “Bugünkü hasta sayısı”, “Toplam vaka sayısı” yerine “Toplam hasta sayısı” ifadesi konuldu. Bu nedenle ülkedeki toplam Covid-19 vaka sayısı bilinemiyor.

Ankara Tabip Odası’nın verilerine göre (30 Eylül),305 hekim,166 hemşire/ebe, 144 personel (119’u taşeron temizlik işçisi), 139sağlıkçı (röntgen, acil tıp, laboratuvar teknisyeni gibi), 11 eczacınınCovid-19 testleri pozitif çıktı.

Diyarbakır Sağlık Platformu 7 Eylül Günü yaptığı açıklamada, kentte Covid-19 nedeniyle 7 sağlık çalışanının öldüğünü duyurdu. Platform, 14 Eylül günü de Diyarbakır’da 174 hekim ve diş hekimi, 1 diş hekimi klinik yardımcısı, 243 hemşire/ebe, 16paramedik ve acil tıp teknisyeni, 168 personel, 33 tekniker, 8 laborant, 2 sosyal hizmet uzmanı, 4 psikolog, 1 çocuk gelişim uzmanı, 1 eczacı ve 1 fizyoterapiste Covid-19 tanısı konduğunu bildirdi.

Sağlık Bakanlığı’ndan da 2 Eylül günü yapılan açıklamada, ülke genelinde 29.865 sağlık çalışanınınhastalandığı, 52 sağlık çalışanının da öldüğü belirtildi.

Bu arada Erzincan Valiliği, 13 Eylül itibariyle İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulu kararları uyarınca 65 yaş ve üzeri ve kronik rahatsızlığı bulunanların 11.00-18.00 saatleri dışında sokağa çıkmalarının kısıtlandığını duyurdu. Antalya’da da aynı uygulama yürürlüğe kondu.

TTB, salgındaölen sağlık çalışanlarını anmak, alınması gereken önlemlere dikkat çekmek amacıyla 14-18 Eylül günlerinde siyah kurdele takma, yürüyüş ve anma etkinlikleri yapılmasına karar verdi.

Bunun üzerine MHP Genel Başkanı TTB’yi hedef göstererek şunları söyledi: “Türk Tabipleri Birliği isimli ihanet oluşumu sözde artan vakalara, hayatını kaybeden insanlarımıza ve sağlık çalışanlarımıza dikkat çekmek maksadıyla tüm sağlık kurumlarında siyah kurdele takacakmış! Bu teşebbüs zehirli ve zillet bir komplodur. (…) Türk Tabipler Birliği, Korona kadar tehlikelidir, tehdit saçmaktadır. Üstelik hükümete yönelik ‘Yönetemiyorsunuz, ölüyor, tükeniyoruz’ eylemi haince bir tertiptir. Çağrım şudur: Türk Tabipler Birliği, bugünkü hassas dönemde, insan ve toplum sağlığı hakkında asılsız şaibe ve şüpheleri körüklemektedir. Bu nedenle sadece adında Türk bulunan Tabipler Birliği derhal ve gecikmeksizin kapatılmalıdır. Yöneticileriyle ilgili adli işlem yapılmalıdır.”

(09/084) Denizli’de Gözaltına Alınan İran Vatandaşı…

7 Eylül günü pasaportunun süresi bittiği gerekçesiyle Denizli’de gözaltına alınan İran vatandaşı Meryem Şeriatmedari, 8 Eylül günü götürüldüğü Aydın Geri Gönderme Merkezi’nden serbest bırakıldı.

Canan Kaftancıoğlu:CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu hakkında, Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanının evinin fotoğrafının çekilmesi nedeniyle açılan soruşturma Eylül ayında takipsizlik kararıyla sonuçlandı.

Enis Berberoğlu: Anayasa Mahkemesi, “MİT Tırları” davasında 5 yıl 10 ay hapis cezası verilen CHP Eski Milletvekili Enis Berberoğlu’nun bireysel başvurusunu 17 Eylül günü karara bağladı. Berberoğlu’nun “seçilme ve siyasi faaliyette bulunma hakkının”ve “kişi hürriyeti ve güvenliği hakkının” ihlal edildiğine, karar veren Anayasa Mahkemesi, ihlalin sonuçlarının ortadan kaldırılması için yargılamanın yenilenmesine hükmetti. Hakkındaki kesinleşmiş hapis cezası nedeniyle Enis Berberoğlu’nun milletvekilliği 4 Haziran günü düşürülmüştü.

İstanbul Barosu Hakkında Soruşturma:İstanbul Cumhuriyet Savcılığı, “adil yargılanma” talebiyle girdiği ölüm orucu eyleminde(27 Ağustos-238. gün) ölen Avukat Ebru Timtik’in fotoğrafının İstanbul Barosu binasına asılması nedeniyle, Baro Başkanı ve 10 yönetici hakkında soruşturma açtı.

Reina Katliamı: 31 Aralık 2016 gecesi İstanbul Beşiktaş’taki Reinaeğlence yerine düzenlenen ve 39 kişinin öldüğü saldırınedeniyle açılan dava 7 Eylül günü sonuçlandı. İstanbul 27. Ağır Ceza Mahkemesi, saldırıyı gerçekleştiren Abdulkadir Masharipov’a “39 kişiyikasten öldürmek, 79 kişiyi öldürmeye teşebbüs etmekve Anayasal düzeni ortadan kaldırmaya kalkışmak” gerekçeleriyle 40 kez ağırlaştırılmış ömür boyu hapis, 1.368 yıl hapis ve 375 bin lira para cezası verdi. Sanıklardan İlyas Mamaşaripov“Abdulkadir Masharipov’a yardım ve Anayasal düzeni kaldırmaya teşebbüs”gerekçesiyle 1.452 yıl hapis cezasına mahkûm edildi. 44 sanığa 6 yıl 3 ay ile 12 yıl arasında hapis cezası veren mahkeme, 11 sanığın beraatına1 sanığın da dosyanın ayrılmasına karar verdi.

ÇHD Davası: Yargıtay 16. Ceza Dairesi,ÇHD Üyesi 20 avukatın yargılandığı dava hakkındaki kararını 15 Eylül günü açıkladı. Yargıtay, 14 avukat hakkında İstanbul 37. Ağır Ceza Mahkemesi’nin kararını onadı. Yargıtay, ÇHD Genel Başkanı Selçuk Kozağaçlı, ölüm orucunda ölen Ebru Timtik, Barkın Timtik, Ezgi Çakır hakkında verilen cezalarıbozdu. Ebru Timtik hakkındaki bozma kararı ölümü nedeniyle verildi.

20 avukat hakkında İstanbul 37. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen dava 20 Mart 2019 tarihinde sonuçlanmıştı.

*Sokağa Çıkma Yasakları, Özel Güvenlik Bölgeleri: Bitlis Merkeze bağlı 24 köyde 6 Eylül günü saat 01.00 itibarıyla sokağa çıkma yasağı ilan edildi: Çeltikli, Aşağıkoçak, Aşağıyolak, Yukarıyolak, Yarönü, Beşkaynak, Dursun, Dikme, Aşağıdikme, Yukarıdikme, Uçankuş, Bayırlı, Kutlu, Akgün, Kınalı, Çobansuyu, Aşağıçobansuyu, Güllüce, Harmanyeri, Karaca, Konalga, Kaşıklı, Kayalıbağ, Cevizdalı.

BİLANÇO

YAŞAM HAKKI

Yargısızİnfaz,Durİhtarı,RastgeleAteşAçmaOlayları:1

Orhan Hanay: 16 Eylül, Van Çaldıran’a bağlı Dayanç Mahallesi... Askerlerin açtığı ateş sonucu yaralandı.

Polis Asker Araçlarının Neden Olduğu Kazalar:

Davalar:

Diyarbakır’ın Lice İlçesinde (19 Haziran 2017) zırhlı polis aracının çarptığı minibüste bulunan kız çocuğu ZilanYamankılıç (10), Remzi Menteşe ve İlhan Ayaş’ın ölümü nedeniyle sürücü polis memuru Burhan Kolbaş hakkında açılan dava 15 Eylül günü sonuçlandı. Diyarbakır 3. Ağır Ceza Mahkemesi, Kolbaş’ı “taksirle birden fazla kişinin ölümüne neden olmak” suçundan 5 yıl hapis cezasına mahkûm etti. “İyi hal” nedeniyle cezayı önce 4 yıl 2 aya indiren mahkeme, cezayı 45.600 TL para cezasına çevirdi.

Kuşkulu Asker Ölümleri:1

Kars 3. Hudut Taburunda görevliTeğmen İbrahim Ulu, 23 Eylül günü intihar etti. Teğmen İbrahim Ulu’nun intiharına tabur komutanının uyguladığı sistematik psikolojik şiddet ve yıldırma amaçlı baskının neden olduğu iddia edildi. İbrahim Ulu’nunbıraktığı mektupta “Biz genç rütbelilere yol göstermek, öğretmek yerine azar ve hakaretle bizi meslekten, yaşamaktan soğutuyor. İntiharımın sorumlusu Y. yarbaydır. Bittim artık. Artık bu adamdan kurtulup Allah’ıma kavuşuyorum” yazdığı öğrenildi.

SivilÇatışmalar/NefretSuçları:2

Özkan Tokay, Fırat Tokay, Emrah Özsaliç:13 Eylül günü Afyonkarahisar Dinar İlçesinde inşaat işçilerine Ömer Aslantürk tarafından silahlı saldırı düzenlendi. Olayda, Özkan Tokay öldü, Fırat Tokay ve Emrah Özsaliç yaralandı.

Adını vermek istemeyen bir işçi, gazetecilere şunları söyledi:

“Özkan’ı vuran kişi çalıştığımız binanın yan tarafındaki apartmanda oturan Ömer Aslantürk. Evi, çalıştığımız inşaatın karşısında. Bir hafta önce benimle kuzenime bağırıldığını duyduk. Biz o sırada dinleniyorduk, su içiyorduk... Bağıran kişi onlardı. Su içiyorduk biz zaten. Su içen biri nasıl bağırabilir ki? Ömer Aslantürk onlara bir şey demeden bize bağırdı. Tehdit amaçlı 'Bir daha bağırırsanız görürsünüz size ne yaparım' dedi. Bizim bağırmakla falan ilgimiz yok. Hemen yan pencereden bakıp 'Sizi yaşatmam' diye tehdit savurdu. Bu olaydan birkaç gün sonra da Fırat’a 'Toz çıkarıyorsunuz' diye ırkçı küfürler etti. Silahla Özkan’ı kalbinden vurup, Emrah’ı ve Fırat’ı yaraladı. Olay bireysel kavga değil... Bize direkt hakareti olmadı ama hoşuna gitmiyordu. Toz onun bahanesiydi. Bence bunun adı ırkçılık.”

EymenhHammamı: Samsun’un Vezirköprü İlçesinde fırın işçisi olarak çalışan Suriyeli Mülteci Eymenh Hammamı (16) ırkçı bir grup tarafından bıçaklanarak öldürüldü. Eymenh’in ağabeyi İbrahim Hammamı gazetecilere yaptığı açıklamada, “Dört kişi arabayla önümüzü kesti. Bize ırkçı küfürler ettiler. Sonra gidip 20 kişi döndüler”dedi.

Çetin Doğan: Edirne 54. Mekanize Piyade Tugay Komutanlığında askerlik yapan Çetin Doğan, 15 Ağustos günü bir grup askerin ırkçı saldırısına maruz kaldı. Saldırı sonucunda Çetin Doğan’ın alın ve burun kemiklerinin kırıldığı, kaburgasında çatlak ve bacaklarında morluklar oluştuğubildirildi.

Çetin Doğan, olayı şöyle anlattı:

“U.Y. ile aramızda ne bir tartışma ne de bir konuşma geçti. Arkamı döndüm ‘şehitlerin hesabını ödeyeceksin’ dedi. Arkamı döner dönmez silahı yüzüme yedim. 9 dikiş atıldı, burnum kırıldı. Yere düşerken darp etmeye başladılar. Silahın kalan parçaları ile… Kaburgamda bir çatlak var. Halen de zorluk çekiyorum. Tekmeledikleri için iz yok ama darp raporunda yer alıyor zaten. Bunlar olaydan 10-15 dakika önce kendi aralarında konuşmuşlar. Bu planlı bir şey, bu kasten yapılan bir şey”.

Fırat Sözeri: Kürt tarihi,edebiyatı ve Kürtçe akademik çalışmalarıyla bilinen araştırmacı yazar Fırat Sözeri, kimliği belirsiz kişiler tarafından izlendiğini, taciz edildiğini açıkladı. 16 Eylül günü İHD Ankara Şubesinde basın toplantısı düzenleyen Sözeri, 30 Mart günü fiziksel saldırıya maruz kaldığını hatırlatarak şunları söyledi:

“Saldıran kişiler hakkında suç duyurusunda bulundum. Suç duyurusunda bulunduktan sonra sosyal medyada beni taciz etmeye başladılar, sadece beni değil eşimi de taciz ettiler. Suç duyurusunda bulunduğum için benim açık adresimi de öğrendiler. Bu uzun bir süre böyle devam etti ama son bir haftadır bu taciz ve tehditler arttı. İki gündür evimin önünde nöbet tutuyorlar.”

Davalar:

Barış Atay: TİP Hatay Milletvekili Barış Atay’ın 31 Ağustos günü İstanbul’un Kadıköy İlçesinde uğradığı saldırı nedeniyle gözaltına alınan Ömür Canpolat, Çağrı Hasan Çalışkan ve Çağlar Baş, 2 Eylül günü “kasten yaralama” gerekçesiyle tutuklandı.

Kadın Cinayetleri:16

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformunun verilerine göre, Eylül ayında en az 16 kadın erkekler tarafından öldürüldü. Platformun raporunda, en az 20 kadının ölümünün kuşkulu olduğu bildirildi.

İş Cinayetleri:177

İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Meclisinin verilerine göre, Eylül ayında 177 işçi yaşamını yitirdi. Ölenlerden 6’nın çocuk, 7’nin kadın, 5ininde göçmen/mülteci olduğu belirlendi.

İŞKENCE VE KÖTÜ MUAMELE

İşkence Sonucu Ölüm: 1

Servet Turgut:11 Eylül Günü Van’ın Çatak İlçesine bağlı Çığlıca Mezrasında askerler tarafından gözaltına alınan Servet Turgut ve Osman Şiban’ın işkence gördükleri belirlendi. Turgut ve Şiban’ın Van Bölge Eğitim ve Araştırma Hastanesinin yoğun bakım servisinde tedavi altında oldukları 13 Eylül günü ortaya çıktı. Askerler tarafından “helikopterden atıldığı” ileri sürülen Servet Turgut, 30 Eylül günü hastanede öldü.

Osman Şiban hakkında askerler tarafından götürüldüğü özel bir hastanede verilen raporda,“kan kustuğu”,“iki gözünde morluk, baş, boyun ve yüz bölgesinde travmaya bağlı şişlik belirlendiği”kaydedildi. Bilinci kapalı şekilde hastaneye getirilen Servet Turgut’unraporunda ise “yüksekten düşme sebebiyle getirilen entübe hasta” notuyla birlikte “iki gözde ve iki kulakta deri altındaki kılcal damarların zarar gördüğü, eller ve göğüs ön duvarında derinin üst tabakasının kalkmış durumda olduğu”belirtildi.

Osman Şiban’ın hafıza kaybı yaşadığı öğrenildi.

Yakınları tarafından yapılan suç duyurusunda, helikopterle gelen askerlerin mezradaki köylüleri meydanda toplayarak diz çöktürüp kimlik kontrolü yaptıkları, iki kişinin fiziksel şiddete maruz kaldıkları belirtildi.Suç duyurusu dilekçesinde, bir askerin “Acımız var, öfkemizi sizden çıkarmayıp da kimden çıkaracağız, köyünüzü yakacağız”dediği anlatıldı.

Osman Şiban’ın evinin 22 Eylül günü polis tarafından basıldığı; Osman Şiban’ında Van Cumhuriyet Savcılığı’nın talimatıyla askeri hastaneye götürüldüğü öğrenildi.

Servet Turgut’unölümünün ardından 1 Ekim günü Van’ın Edremit İlçesinde taziyeye giden HDP Milletvekillerine polis müdahale etti.

Bu arada olaya ilişkin haberlere Van Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yayın yasağı getirildi.

İşkenceOlayları:150 (5’i çocuk)

Eylül ayında 6’ı çocuk 52 kişi gözaltında yada gözaltı merkezleri dışında güvenlik güçlerinin işkencesine maruz kaldığını basına açıkladı, suç duyurusunda bulundu ve/veya insan hakları örgütlerine başvurdu. Ay içinde eylem ve gösterilerde de en az 98 kişi polisin/jandarmanın fiziksel şiddetine maruz kaldı.

KHK ile ihraç edildikleri işlerine geri dönmek için üç yıldan uzun bir süredir Ankara Yüksel Caddesindeki İnsan Hakları Anıtı önünde günde iki kez gerçekleştirilen basın açıklamalarına katılanlar artık gözaltına alınmıyor. Ancak alandan fiziksel şiddet kullanılarak uzaklaştırılıyor. Bu nedenle toplantı ve gösterilerde işkenceye maruz kalanların sayısının çok daha fazla olduğu açıktır…

Davalar:

HDP Parti Meclisi Üyesi Hatice Büşra Kuyun hakkında, “kaçırılıp tehdit edildiğini” açıkladığı için dava açıldı. Van Cumhuriyet Savcılığı tarafından hazırlanan iddianamede, Hatice Büşra Kuyun’un “halkı kin ve düşmanlığa sevk etmek” iddiasıyla cezalandırılması istendi. Dava Van 7. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülecek.

Kuyun, 4 Mayıs günü Van’da kendisini “istihbarat elamanı” olarak tanıtan kişiler tarafından 65 AAT 923 plakalı beyaz bir araç ile kaçırıldığını, yaklaşık 2 saat alıkonulduğunu, kendisine siyasi faaliyetleri hakkında soru sorulduğunu ve tehdit edildiğini açıklamıştı.

Bu arada Kuyun’un kaçırılması nedeniyle açılan soruşturma ise 30 Eylül günü kovuşturmaya yer olmadığı kararıyla sonuçlandı.

 

Merve Demirel:S.S. adlı polis hakkında 16 Şubat 2019 tarihinde TAYAD üyelerinindüzenlediği eylemde Merve Demirel’e cinsel saldırıda bulunduğu gerekçesiyle açılan dava, 10 Eylül günü sonuçlandı. Ankara 29. Asliye Ceza Mahkemesi,S.S.’ye“sarkıntılık düzeyinde kalan cinsel saldırı” ve “kamu nüfuzunu kötüye kullanmak” suçlarından 2 yıl 1 ay hapis cezası verdi.

Cezaevinde Ölüm:3

T.Ö (75): 19 Eylül Günü Ağrı-Patnos L Tipi Cezaevinde rahatsızlanması üzerinehastaneyekaldırılan hasta mahkum T.Ö öldü. T.Ö’nün daha önce de rahatsızlandığı, ancak salgın gerekçesiyle hastaneye götürülmediği ve tedaviedilmediği öğrenildi.

S.G:Van Yüksek Güvenlikli Kapalı Cezaevi’nde S.G adlı mahkûm 23 Eylül günü öldü. 4 yıldır tek kişilik koğuşta tutulan S.G'nin intihar ettiği ileri sürüldü.

A.B (76): Ağrı-Patnos L Tipi Cezaevinde hasta mahkûm A.B 24 Eylül günü öldü. A.B'nin sağlık durumu nedeniyle tahliye edilmesi için Anayasa Mahkemesine ve Adli Tıp Kurumunabaşvurulduğu ancak hakkında “cezaevinde kalabilir” raporu verildiği öğrenildi.

Cezaevlerinde İşkence ve Kötü Muamele Olayları: 105

Eylül ayında, cezaevlerinde yada götürüldükleri hastane ve adliyelerde fiziksel şiddete maruz kalan çok sayıda tutuklu ve hükümlüye ilişkin haberler basında ve insan hakları örgütlerinin çalışmalarında yer aldı.Bu çerçevede, en az 105 kişinin (Düzce Cezaevi-ÇHD üyesi Avukat Aycan Çiçek) fiziksel / psikolojik şiddete maruz kaldığı,sağlık hakkının engellendiği belirlendi.

AçlıkGrevleri:

Avukat Aytaç Ünsal: “Adil yargılanma” talebiyle 200 günden uzun bir süredir Burhaniye T Tipi Cezaevi’nde ölüm orucunusürdüren Avukat Aytaç Ünsal için AIHM’e yapılan tedbir talepli başvuru reddedildi.

Aytaç Ünsal, 3 Eylül günü Yargıtay 16. Ceza Dairesinin “infazının iyileşinceye kadar durdurulması” yönündeki kararı üzerine hastaneden tahliye edildi. 4 Eylül günü bir açıklama yapan Aytaç Ünsal, ölüm orucu eylemine son verdiğini duyurdu.

Didem Akman, Özgür Karakaya:“Adil yargılanma” ve “cezaevi koşullarının düzeltilmesi” talebiyle İzmir Aliağa Şakran Cezaevi’nde 19 Şubat gününden bu yana ölüm orucunusürdüren Didem Akman ve Özgür Karakaya, 2 Eylül günü Yeşilyurt Devlet Hastanesi’ne kaldırıldı. Özgür Karakaya 4 Eylül günü, Didem Akman da 11 Eylül günü eyleme son verdi.

Özgürlük İçin Hukukçular Derneği (ÖHD) Ankara Şubesi Hapishane Komisyonu’nun İç Anadolu Bölgesi Hapishaneleri Hak İhlalleri Raporunda, Afyon 1 Nolu Kapalı Cezaevi’nde 13 mahkûmun“hak ihlallerinin sona ermesi” talebiyle 19 Mayıs gününden bu yana açlık grevinde olduğu belirtildi.

Manisa Akhisar T Tipi Kapalı Cezaevinde tutulan Ekim Polat’ın tek kişilik koğuşun karşısındaki koğuşta tutulan mahkûmlar ile gardiyanlar tarafından tehdit edildiği için koğuş değişikliği talebiyle 4 Eylül günü açlık grevine başladığı öğrenildi.

Van F Tipi Yüksek Güvenlikli Kapalı Cezaevinde mahkûmların, “hak ihlallerinin ve tecridin son bulması”, “havalandırma üzerindeki tel örgülerin kaldırılması”, “görüşlerde keyfi üst aramalarının son bulması”, “müebbet hapis cezası alan mahkûmların havalandırma sürelerinin artırılması”, “OHAL döneminde el konan radyoların geri verilmesi” talepleriyle 12 Eylül günü dönüşümlü açlık grevine başladıkları öğrenildi.

Edirne F Tipi Cezaevi’nde mahkûmların“hak ihlallerinin son bulması”, “kitap sınırlaması gibi uygulamaların kaldırılması” talepleriyle 21 Eylül günü açlık grevine başladıkları öğrenildi.

DÜŞÜNCE VE İFADE ÖZGÜRLÜĞÜ

GözaltınaAlınan,TutuklananGazeteciler,Yazarlar:

Eylülayında,enaz7gazeteci(Billur Aslan, Yeşim Tükel, Hakkı Boltan, Hakan Gülseven, Sinan Aygül, Serdal Işık, Oktay Candemir) gözaltına alındı, 2 gazeteci (Kocaeli Halk gazetesi internet sitesinin sahibi Faruk Bostan, yazıişleri müdürü Bülent Karagöz) tutuklandı.

Davalar:

Eylül ayında enaz8 gazeteci (Burcu Özkaya Günaydın, Saim Yılmaz, Yusuf Karataş, Aydın Keser, Ferhat Çelik, Murat Ağırel, Barış Pehlivan,Hülya Kılınç) hapis/para cezasına mahkûm edildi. Yargıtay, 3 gazeteci (Şahin Alpay, Ali Bulaç ve Müntazer Türköne) hakkındaki mahkûmiyet kararını bozdu. 1gazeteci (Hamdullah Bayram) hakkındadava, 5gazeteci hakkında soruşturma (Işıl Özgentürk, Zeynep Kuray, Merdan Yanardağ, Özgür Boğatekin) açıldı. Ay içinde görülen davalarda10 gazeteci (Harun Simavi, Erdal Güven, Semin Sezerer) beraat etti.Ayrıca 8 gazeteci (Mümtazer Türköne, Barış Pehlivan, Hülya Kılınç ve Murat Ağırel,Abdullah Kılıç, Habib Güler ve Bayram Kaya, İsmail Yıldız) tahliye edildi.

Bağımsız Gazetecilik Platformu verilerine göre cezaevinde enaz 85 gazeteci bulunuyor.

Özgür Olmayan Basın

Türkiye’de ki gazeteci yargılamalarını izleme, belgeleme çalışması yürüten “PressIn Arrest (pressinarrest.com)” veritabanına göre, 2020’ninilk 7 ayında;

* 11 şehirde görülen 89 davada en az 152 gazeteci yargılandı.

* 89 davanın; 18’i tamamlandı, 71’i sürüyor.

* 89 davada yargılanan en az 152 gazetecinin;

 • 8’i beraat etti
 • 8’i hapis cezası aldı
 • 1’i para cezası aldı
 • 2’nin davası düştü
 • 133’nün ise yargılaması sürüyor.

Gazetecilere Saldırılar:

Efraim Gündem:Elazığ Haberkent Gazetesinin Genel Yayın Yönetmeni Efraim Gündem, 5 Eylül günü, T.A. ve kimliği belirlenemeyen bir kişinin saldırısına uğradı ve silahla tehdit edildi. AKP’liElazığ Belediye Başkanının T.A. ve diğer kişiyi, belediyeyi eleştirdiği haberler nedeniyle Efraim Gündem ile “konuşmak üzere gönderdiği” iddia edildi.

Toplatma, Erişim Engelleme Kararları:173

sendika.org haber sitesinin 62 kez erişime engellenmesi nedeniyle yapılan başvuruları değerlendiren Anayasa Mahkemesi, “ifade ve basın özgürlüğünün ihlal edildiğine” hükmetti. Anayasa Mahkemesi kararı, erişim yasaklarının kaldırılması için ilgili Sulh Ceza hâkimliklerine gönderilecek.

Van’ın Çatak İlçesi Çığlıca Mezrasında gözaltına alındıktan sonra ölen Servet Turgut’a ilişkin soruşturmaya Van Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yayın yasağı getirildi.

Eylül ayında en az 162 internet içeriğineerişim engeli getirildi:

* eksisozluk.com (Antep 4. Sulh Ceza Hâkimliği-28 Ağustos; Antep 5. Sulh Ceza Hâkimliği-1 Eylül)

* ankahaber.net, t24.com.tr, ilerihaber.org (İstanbul Anadolu 7. Sulh Ceza Hâkimliği)

* cumhuriyet.com.tr, sendika63.org, birgun.net, milligazete.com.tr, onedio.com, eksisozluk.com (Erzincan Sulh Ceza Hâkimliği)

* birgun.net, cumhuriyet.com.tr, yenicaggazetesi.com.tr (İstanbul 5. Sulh Ceza Hâkimliği)

* sol.org.tr, evrensel.net, birgun.net, ilerihaber.org, yenicaggazetesi.com.tr (Gaziantep 3. Sulh Ceza Hâkimliği)

* eksisozluk.com (3 ayrı başlık), (Gaziantep 1. Sulh Ceza Hâkimliği)

* eksisozluk.com (Beykoz Sulh Ceza Hâkimliği)

* t24.com.tr, sol.org.tr, ttb.org.tr, (TTB’nin Manisa’daki Vestel fabrikasında Covid-19 vakalarına ilişkin raporu; Manisa 2. Sulh Ceza Hâkimliği)

* odatv4.com (Uşşaki tarikatı lideri Fatih Nurullah’ın 12 yaşında bir çocuğa cinsel istismarda bulunması haberi; Akyazı Sulh Ceza Hâkimliği)

* birgun.net (Küçükçekmece 1. Sulh Ceza Hâkimliği)

* sol.org.tr, gercekgundem.com, krttv.com.tr (İstanbul 3. Sulh Ceza Hâkimliği)

* yesilgazete.org, onedio.com, eksisozluk.com (İstanbul 8. Sulh Ceza Hâkimliği)

* sozcu.com.tr, (Afyonkarahisar 1. Sulh Ceza Hâkimliği)

* sozcu.com.tr, sol.org.tr, ilerihaber.org (Mısırlı bir iş adamının AKP’li bir milletvekili tarafından dolandırıldığı iddialarına ilişkin haber; Erişim Sağlayıcıları Birliği)

* cumhuriyet.com.tr (İstanbul 3. Sulh Ceza Hâkimliği)

* tele1.com.tr, dokuz8haber.net (Erzincan Sulh Ceza Hâkimliği)

* dw.com.tr, tele1.com.tr, courthousenews.com (Kaliforniya),(ABD Mali Suçları Uygulama Ağına sunulan Şüpheli Eylem Bildirimi Raporlarında Çalık Holding’e bağlı Aktif Bank’ın yer alması; İstanbul Anadolu 8. Sulh Ceza Hâkimliği)

* dw.com.tr, cumhuriyet.com.tr, halktv.com.tr, tele1.com.tr (Aktif Bank haberi; İstanbul Anadolu 1. Sulh Ceza Hâkimliği)

* Avukat-akademisyen Dilek Ekmekçi’nin Twitter hesabından yaptığı 97 paylaşıma ve hesabına, eksisozluk.com,(Yetiştirme yurtlarında kalan kadınların seks işçiliğine zorlanması; Ankara 1. Sulh Ceza Hâkimliği)

* cumhuriyet.com.tr, odatv4.com, halktv.com.tr (Ankara 1. Sulh Ceza Hâkimliği)

* sozcu.com.tr (Samsun 2. Sulh Ceza Hâkimliği)

* yeniyasamgazetesi.com(Hatay 1. Sulh Ceza Hâkimliği)

* siyasihaber.org (Hatay 1. Sulh Ceza Hâkimliği)

* cumhuriyet.com.tr, diken.com.tr (Bakırköy 6. Sulh Ceza Hâkimliği)

* sendika63.org (Antep 2. Sulh Ceza Hâkimliği)

* mezopotamyaajansi.com (Antep 2. Sulh Ceza Hâkimliği)

* odatv4.com, aykiri.com.tr, antalyasiyaset.com (Tunceli Sulh Ceza Hâkimliği)

RTÜK Kararları:

Haber Global: Erol Mütercimler’in imam hatip liseleri ile ilgili ifadeleri nedeniyle 3 kez program durdurma ve üst sınırdan idari para cezası…

Meltem TV: Erol Mütercimler’in sunduğu programda Sakarya’da çocuk istismarı ile ilgili ifadeleri nedeniyle 3 kez program durdurma ve üst sınırdan idari para cezası…

TELE1: Mine Kırıkkanat’ın konuk olduğu programdaki konuşması nedeniyle idari para cezası…

FOX TV: Selçuk Tepeli’nin ana haber bültenindeki sözleri nedeniyle idari para cezası…

ATV, FoxTv, Kanal D, Show Tv, Tele-1 ve TV-8’e diziler ve programlar nedeniyle idari para çezası…

Düşünce Suçuna İlişkin Gelişmeler:

Eylülayındakonuşmalarıyadayazılarınedeniyleen az 1 kişi hakkında soruşturma,1 kişi (Ferhat Tunç) hakkında dava açıldı. Sonuçlanan davalarda en az 1 kişi (Sebahat Tuncel) hapis/para cezasına mahkûm oldu, 1 kişi (Yönetmen Kazım Öz) beraat etti. Konuşmaları, yazıları ya da düşünceyi ifade özgürlüğü hakkı kapsamı içindeki eylemleri nedeniyle ay içinde en az 6 kişi (Hasan Basri Aydın-90 yaşında) gözaltına alındı, 7 kişi tahliye edildi.İstanbul 37. Ağır Ceza Mahkemesinde görülen davada tahliye edilen Grup Yorum üyeleri Emel Yeşilırmak, Ümit İlter, Sadık Eroğlu aynı gün itiraz üzerine yeniden tutuklandı

Ragıp Zarakolu: AİHM, yazar ve yayıncı Ragıp Zarakolu’nun başvurusunu Eylül ayında karara bağladı. AİHM, AİHS’in “güvenlik ve özgürlük hakkı”nı düzenleyen 5. maddesi ile “ifade özgürlüğünü” güvence altına alan 10. maddesinin ihlal edildiğine ve Ragıp Zarakolu’na 6.500 Euro manevi tazminat ödenmesine karar verdi. Ragıp Zarakolu, 27 Ekim 2011 tarihinde tutuklanmış, yargılandığı davada 10 Nisan 2012 tarihinde görülen duruşmasında tahliye edilmişti.

Sosyal Medya Paylaşımları Nedeniyle Gözaltına Alınanlar,Tutuklananlar:

Eylülayındasosyalmedyapaylaşımlarınedeniyleenaz27kişigözaltınaalındı, 3 kişi tutuklandı. Sosyal medya paylaşımları nedeniyle en az 1 kişi hakkında soruşturma açıldı. Davalarda en az 1 kişi (ÖHD Genel Sekreteri ve TİHV Diyarbakır Temsilciliği Çalışanı Avukat Gulan Çağın Kaleli) beraat etti.

“İsimsizler Hareketi”:Sosyal medyada trollere, linç kampanyalarına karşı “İsimsizler Hareketi” adıyla bir araya gelen gruba karşı Eylül ayında operasyon başlatıldı. Bu çerçevede, 25 Eylül günü aralarında Toplumsal Özgürlük Partisi (TÖP) Sözcüsü Perihan Koca, Yazar Temel Demirer, Gazeteci Hakan Gülseven, Avukat Tamer Doğan, Oyuncu Defne Halman’ın da bulunduğu 24 kişi, Balıkesir, Aydın, Denizli, Diyarbakır ve Tekirdağ’da ev baskınlarında gözaltına alındı.

Gazeteci Hakan Gülseven aynı gün serbest bırakıldı. 23 kişi için 24 saat avukatla görüşme kısıtlılığı getirildi. Soruşturma kapsamında gazeteci Zeynep Kuray’ın da evinin basıldığı, evde bulunmadığı için gözaltına alınmadığı bildirildi.

Gözaltına alınanlardan Şehmus Kavak, Misli Cihan Şenleten ve Özgür Doğuş Erhan 28 Eylül günü tutuklandı.

Ancak, sosyal medya paylaşımlarına ilişkin basın yayın organlarından derlenen bu verilerin gerçek durumu yansıtmaktan çok uzak olduğu unutulmamalıdır.

ÖRGÜTLENME ÖZGÜRLÜĞÜ

Gözaltına Alınan, Tutuklanan, Yargılanan Milletvekilleri,  Parti, Belediye, Örgüt Yöneticileri:

Eylül ayında Kars Belediye Eş başkanı Ayhan Bilgen, HDP Eski Milletvekilleri Sırrı Süreyya Önder, Altan Tan, RTÜK Üyesi Ali Ürküt, Emine Ayna, Ayla Akat Ata, Alp Altınörs gözaltına alındı.En az 23kişi(Erzurum Karayazı HDP’li Belediye Başkanı Burhanettin Şahin) tutuklandı.

Ay içinde 5 parti/sendika yöneticisi (Bülent Uyguner, HDP Muş Eski İl Eş Başkanı Muhlise Karagüzel, HDP Diyarbakır Milletvekili Remziye Tosun, HDP Van Eski İl Eşbaşkanı Yadişen Karabulak, Van Gürpınar Eski Belediye Eş başkanı Zeki Yıldız) hapis cezasına mahkûm edildi. 10 belediye başkanı, parti, sendika ya da örgüt yöneticisi (Mehmet Arslan, Hakkâri HDP’li Belediye Eş başkanı Cihan Karaman, Ağrı Diyadin HDP’li Belediye Eşbaşkanı Betül Yaşar) tahliye edildi.

Basılan/Kapatılan Parti, Dernek Binaları:

Tüm Emekli-Sen hakkında Ankara Valiliğinin talebiyle Ankara İş Mahkemesinde açılan dava, 30 Eylül günü sonuçlandı. Mahkeme, sendikal eksiklikleri gerekçe göstererek sendikanın kapatılmasına karar verdi.

* ESP İzmir İl Örgütü, 8 Eylül…

* Eğitim-Sen İstanbul 5 Nolu Şubesi, 7 Eylül…

TOPLANTI VE GÖSTERİ ÖZGÜRLÜĞÜ

Eylül ayında, basın açıklaması, bildiri dağıtma, toplantı ve gösteri gibi enaz 33 etkinliğe polis/jandarma tarafından müdahale edildi. Müdahalelerde enaz 111 kişi gözaltına alındı. Enaz 14 etkinlik, basın açıklaması, toplantı, gösteri, festival, tiyatro yada film gösterimi valilikler, kaymakamlıklar tarafından engellendi, yasaklandı.

Eylül ayında 9 ilde değişik sürelerle tüm eylem ve etkinlikler yasaklandı.

İzmir (1 Eylül),

Antalya (31 Ağustos itibarıyla 7 gün),

Şanlıurfa (6 Eylül itibarıyla 30 gün),

Tunceli (14-28 Eylül, 29 Eylül itibariyle 15 gün),

İstanbul (14 Eylül’den itibaren…),

Van (20 Eylül itibarıyla 15 gün; 21 Kasım 2016 tarihinden bu yana uygulanan yasak 1.414 güne ulaştı),

Siirt (22 Eylül itibarıyla 15 gün),

Batman (22 Eylül-6 Ekim),

Kars (28 Eylül itibarıyla 15 gün),

Davalar:

Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesinde ek ödemelerde yapılan kesinti yapılmasını protesto amacıyla düzenlenen basın açıklamasına katılan 10 kişi hakkında soruşturma açıldı.Hakkında soruşturma açılanların adları şöyle:

İzmir Tabip Odası Başkanı Op. Dr. Lütfi Çamlı, Asistan Hekim Ali Rıza Karabulut, Ayşe Toprak, Alper Çobanlar, Asistan Hekim Yağmur Dokuyan, İzmir Tabip Odası Eski Başkanı Prof. Dr. Funda Barlık Obuz, SES İşyeri Temsilcisi Günseli Uğur, Savaş Doğan, Osman Ataç, Eğitim-İş İzmir 4 Nolu Yükseköğretim Şubesi Başkanı Haşim Karaman.

Av. Dr. M. Sezgin TANRIKULU

 İstanbul Milletvekili

TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu Başkanvekili


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Milletvekili Sındır, “AKP’den bir kıyak da GSM operatörlerine”Önceki Haber

Milletvekili Sındır, “AKP’den bir kıyak...

AKP VE MHP’NİN YANDAŞ BARO SEFERBERLİĞİ!Sonraki Haber

AKP VE MHP’NİN YANDAŞ BARO SEFERBERLİĞİ!

Başka haber bulunmuyor!