TBB: Van'da görevini yapan avukat hastanede saldırıya uğradı

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
TBB: Van'da görevini yapan avukat hastanede saldırıya uğradı
Türkiye Barolar Birliği (TBB), Van Barosu avukatının sorumluluğu gereği bulunduğu hastanede saldırıya uğradığını belirterek, "Kamu hizmetini yerine getirirken görevleri başında şiddete uğramak gerek hekimler ve sağlık çalışanları gerekse biz avukatlar için sistematik bir sorun halini almıştır" açıklamasında bulundu.

Türkiye Barolar Birliği (TBB), Van Barosu mensubu avukat Ahmet Kaçmaz’ın görevini yaptığı sırada uğradığı saldırıyla ilgili açıklama yaptı.

Açıklamada, “Van Cumhuriyet Başsavcılığı eliyle yürütülen bir yaralama dosyasında zorunlu müdafi olarak görevlendirildiği 18 yaşından küçük çocuk ile ilgili görevini ifa ederken, 28.08.2022 günü mesleki sorumluluğu gereği ifade işlemlerinin tamamlanabilmesi için çocuğun tedavi sürecini takip etmek istediği esnada saldırıya maruz kalmıştır” bilgilendirmesinde bulunuldu.


TBB’nin açıklamasında, “Bu defa saldırının ülkemizde yoğun bir şekilde şiddete maruz kalan bir meslek grubundan gelmesi ayrıca üzüntü ve endişe vericidir” vurgusunda bulunularak, “Zira, kamu hizmetini yerine getirirken görevleri başında şiddete uğramak gerek hekimler ve sağlık çalışanları gerekse biz avukatlar için sistematik bir sorun halini almıştır” ifadelerine yer verildi.

TBB’nin açıklaması şöyle devam etti:

“Bizler; şiddet nereden ve kimden gelirse gelsin hep birlikte karşısında yer almak gerektiğine inanıyoruz.

Saldırı ile ilgili başlayan hukuksal süreç Van Barosu ile beraber Türkiye Barolar Birliği Avukat Hakları Merkezi tarafından da takip edilmektedir. Tahkikat kapsamında hastane güvenlik kamera kayıtlarının temini talep edilmiş, tanıklara baskı yapılmasına dönük eylemler tutanaklaştırılmış ve meslektaşımızca kaydedilen saldırı görüntüleri soruşturma mercilerine sunulmuştur. Türkiye Barolar Birliği olarak, Avukat Hakları Merkezimiz, Barolarımız ve meslektaşlarımız ile birlikte avukata dönük şiddet eylemleri son bulana kadar mücadele edeceğimizin taahhüdü ile meslektaşımıza, Van Baromuza ve camiamıza geçmiş olsun dileklerimizi iletiyoruz.”

birgün gazetesi


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
33 tıp fakültesinde kontenjan dolmadıÖnceki Haber

33 tıp fakültesinde kontenjan dolmadı

Siyasi partiler, Peker’in ‘SPK’ iddialarını yargıya taşıdıSonraki Haber

Siyasi partiler, Peker’in ‘SPK’ iddialar...

Başka haber bulunmuyor!