TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonunu acil toplantıya çağırdı

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonunu acil toplantıya çağırdı
Halkların Demokratik Partisi (HDP) Kocaeli Milletvekili ve TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu Üyesi Ömer Faruk Gergerlioğlu ölümün eşiğindeki Av. Aytaç Ünsal için TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonunu acil toplantıya çağırdı.

İNSAN HAKLARINI İNCELEME KOMİSYONU

BAŞKANLIĞINA

‘Avukat Aytaç Ünsal Ölüm orucunun 211. gününde bulunmaktadır. İstanbul Adli Tıp Kurumu, muayene sonucunda Ebru Timtik ve Aytaç Ünsal için "Hapishanede kalamaz" raporu vermişti. Rapor, tahliye taleplerini belirten dilekçelerle mahkemeye sunuldu ama İstanbul 37. Ağır Ceza Mahkemesi, 30 Temmuz'da tutukluluk hallerinin devam etmesine ve tıbbi takip ve tedavilerinin ilgili cezaevleri idaresince sağlanmasına karar verdi. Bu karardan sonra Timtik ve Ünsal İstanbul'da Dr. Sadi Konuk Hastanesi'ne kaldırıldılar. Kamuoyunun itirazlarına Ebru Timtik ve Aytaç Ünsal’ın ölüme götürüldüğünü söylemesine rağmen iktidar söylemleri kulak arkası etti. Sonuç olarak da Av. Ebru Timtik açlık grevinin 238. Gününde yaşamını kaybetti.

Av. Aytaç Ünsal’ın şu an hastanede kaldığı doktor muayenesi sonucunda; doktor raporunda kendisinin hayati riskinin olduğu söylendiği, hayati riski olan bir insanın cezaevinden daha ağır koşulları olan bir yerde 33 gündür tutulduğu, kaldığı yerde havalandırma olmadığı, kaldığı yerde ışıkların sürekli açık tutulduğu, havalandırmanın olmaması nedeniyle sağlık durumunun daha da kötüleştiği, içeriye giren jandarmalar yüzünden Aytaç Ünsal’ın düzenli uyku uyuyamadığı, bacaklarının çok ağrıdığı, kollarının uyuştuğu ve vücudunda yaralar çıkmaya başladığı. Kendisinin yürümekte zorluk çektiği, dosyası Yargıtay’da olan Aytaç Ünsal’ın hala bir karar çıkmasını beklediği belirtilmektedir.

Devletin 1. görevi vatandaşlarını yaşatmaktır. 3686 Sayılı TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu Kanununun 4. Maddesindeki görevler İnsan Haklarını İnceleme Komisyonunu bu konuda İnsan Haklarından yana pozisyon almasını gerektirmektedir. Bu sorumluluktan Komisyon Başkanı Hakan Çavuşoğlu başta olmak üzere hiçbir üye kaçamaz. Adil yargılanma haklarını ihlal edildiğini iddia eden ve buna dikkat çekmek için ölüm orucunda olan avukatların durumu İnsan Haklarını İnceme Komisyonu görmezden gelemez.’

Bu bağlamda, iddiaların İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu tarafından ilgililerden bilgi talep istemek suretiyle incelenmesini, İnsan Haklarını İnceleme Komisyonunun acilen toplanarak sağlıkçı üyelerinin de aralarında bulunduğu bir heyetle Aytaç Ünsal’ı derhal ziyarette bulunmasını arz ve talep ederim


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Bizimkiler’in Cemil’i taburcu olduÖnceki Haber

Bizimkiler’in Cemil’i taburcu oldu

TÜRKİYE’NİN ÖNCELİKLERİNİ YANLIŞ BELİRLEMESİNE YOL AÇMAKTADIRSonraki Haber

TÜRKİYE’NİN ÖNCELİKLERİNİ YANLIŞ BELİRLE...

Başka haber bulunmuyor!