TEKİN: BÜTÇE AÇIĞI 400 MİLYARI BULACAK

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
TEKİN: BÜTÇE AÇIĞI 400 MİLYARI BULACAK
CHP Ankara Milletvekili Bingöl: “SARAY’A GÜNLÜK 59 MİLYON, GARİBANA 39 LİRA”“AKP’NİN BÜTÇE AÇIK REKORU”“BÜTÇE AÇIĞI 400 MİLYARI BULACAK”“İşte, saray, işte sefahat, işte saltanat”

CHP Ankara Milletvekili Tekin Bingöl, TBMM’de devam eden bütçe görüşmelerinde Cumhurbaşkanlığı bütçesine ilişkin “Bütçenin tamamını tek adam kontrol ediyor.Cumhurbaşkanlığı bütçesine ayrılan 21,5 milyarın günlük harcaması 59 milyon. Garibanın 39 lira. Bakın, bu 59 milyon var ya bir gündeki 59 milyon tam 25 bin asgari ücretlinin bir aylık maaşına denk düşüyor. İşte, saray, işte sefahat, işte saltanat” dedi.

CHP Ankara Milletvekili Tekin Bingöl, TBMM’de 2021 Yılı Merkezi Yönetim Bütçe Kanunu Teklifigörüşmelerinde Cumhurbaşkanlığı ve bağlı kurumlarınbütçelerine ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Bingöl, “2021 bütçesi, rakamlarıyla hiçbir gerçeklik ifade etmiyor.Saray’ın güdümünde olan kurumların açıkladığı rakamlardan hareket ederek söylüyorum. Örneğin, İŞKUR; İŞKUR'un işsizlik rakamı hiç kimseye inandırıcı gelmiyor. Örneğin, TÜİK;TÜİK'in sadece enflasyon rakamlarına baktığımızda en fanatik AKP'li bile bu rakamlara inanmıyor. Başka bir örnek, Sağlık Bakanlığı; işin başından beri açıkladıkları hiçbir rakam doğru değil. Kayıplarımızı bilmiyoruz, hasta sayımızı bilmiyoruz, böyle bir çaresizlik içerisinde vatandaşlarımız bu badireden kurtulmaya çalışıyorlar. Onun için bu ülkenin onurlu insanlarının alın terinin her damlasının yansıdığı bu bütçe halkın bütçesi değil” dedi. Bütçe giderlerinin 1.3 trilyona ulaştığını ve 1.1 milyarının da vergilerle karşılandığını vurgulayan Bingöl, “AKP'nin on dokuz yıldır hazırladığı bütçelerde olduğu gibi bu vergi gelirlerinin üçte 1'inden fazlası da emekçilerin alın terinden kesilen vergilerden karşılanıyor” diye konuştu.

BÜTÇE AÇIĞI 400 MİLYARI BULACAK

Teklifte bütçe açığının 245 milyar lira olarak öngörülmesine tepki gösteren Bingöl, “Yıl 2018, anlı şanlı Cumhurbaşkanlığı hükûmet sistemi başlıyor, öngörülen bütçe açığı 66 milyar ama sonuçta 73 milyarla kapanıyor. Sonra 2019 yılına geliyoruz, öngörülen bütçe açığı 80 milyar, 123 milyarla kapanıyor. Yıl 2020, 139 milyar bütçe açığı öngörülüyor ama daha yılın dokuzuncu ayında 140 milyar. Görüşülen bütçede bir rekor var, AKP'nin bir rekoru var ve bu rekor tarihimizde ilk kez; 1,3 trilyonluk bütçenin 245 milyar açığıyla başlayan bir bütçe yani öngörülen bütçenin beşte 1'i bir açık söz konusu. Bununla kalacak mı? Mümkün değil. Bu açık 300-400 milyarları bulacak” dedi.

MÜCAHİT, MÜTEAHHİT, MÜSAİT

AK Parti Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş’un “Mücahitlerdi müteahhit oldular” sözlerini anımsatan Bingöl, “AKP iktidarı başlarken yoksullukla mücadele edecekti, güzel, müthiş bir şey. Bu, sözüm ona mücahitken söylenen sözlerdi, sonra müteahhitlerle yol arkadaşlığı başladı, sonra da müsait olundu. Yanlış anlamayın, bu bir alıntı, bu benim değil, Sayın Numan Kurtulmuş'un sözü. Mücahit, müteahhit, müsait… Bir şey sorulacaksa, özellikle hesap sorulacaksa dönüp Sayın Kurtulmuş'a soracaksınız” dedi.

TEK ADAM KONTROL EDİYOR

Bingöl, bütçe teklifinde Cumhurbaşkanlığı, Strateji ve Bütçe Başkanlığı, Milli Saraylar ve İletişim Başkanlığı bütçelerinin yedek ve örtülü ödeneklerle 21.5 milyar liraya ulaştığını vurgulayarak, “Bütçenin tamamını zaten tek adam kontrol ediyor, bununla sınırlı değil ki. Cumhurbaşkanlığı bütçesine ayrılan 21,5 milyarın günlük harcaması 59 milyon. Garibanın 39 lira. Bakın, bu 59 milyon var ya, bir gündeki 59 milyon tam 25 bin asgari ücretlinin bir aylık maaşına denk düşüyor. İşte, saray, işte sefahat, işte saltanat” dedi.

ŞEFFAF, EŞİT, PAYLAŞIMCI DEĞİL

Sayıştay’ın Cumhurbaşkanlığı ve 134 kurumun dernek ve vakıflara aktarılan ödeneklere ilişkin eleştirilerini anımsatan Bingöl, “Sayıştay on yıldır bıkmadan usanmadan uyarıyor. Diyor ki: ‘Ey saray, ey kurumlar ya, şu derneklere, vakıflara, birliklere yaptığınız para aktarılmasını açıklayın’Korkmayın açıklayın. TÜRGEV'e ne verdiniz, TÜGVA'ya ne verdiniz, Ensar’a ne verdiniz; açıklayın, şeffaf olun. Onun için bu bütçe şeffaf değil, eşitlikçi değil, paylaşımcı değil” ifadelerini kullandı.

AKP BÜTÇELERİNDEN HAYIR GELMİYOR

İktidarı eleştiren Bingöl, “Bu bütçeden hayır gelmiyor, hiçbir işinizden hayır gelmiyor çünkü çok ah aldınız. Adalet arayanların ahını aldınız, hak arayanların ahını aldınız, intihar edenlerin ahını aldınız. O kadar çok ah aldınız ki heybenizde kıyamet kadar ah var, onun için yaptığınız işten de bu bütçelerden de hayır gelmiyor” dedi.

YAĞMA VE TALAN DÜZENİ SONLANACAK

Bingöl, “Giderayak adrese teslim işler veriyorsunuz.Fütursuzca davranıyorsunuz; hırçın ve gerginsiniz. Diyorsunuz ki: ‘Ne yaparsak yapalım, nasılsa gidiyoruz, bizden sonra tufan.’ Sizden sonra tufan olmayacak çünkü bu yağma ve talan düzeni sonlanacak. Kurulacak olan halk iktidarıyla birlikte refaha kavuşacak ülke.Tıpkı Ankara'da, İstanbul'da, Adana'da, Mersin'de, Hatay'da, Aydın'da, Tekirdağ'da olduğu gibi her şey çok ama çok güzel olacak.”


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Gürsel Tekin: "Devlet esnafı ortada bıraktı"Önceki Haber

Gürsel Tekin: "Devlet esnafı ortada bıra...

KUR ARTIŞLARININ ANİ VE YÜKSEK OLMASI, HRACATI AZALTTISonraki Haber

KUR ARTIŞLARININ ANİ VE YÜKSEK OLMASI, H...

Başka haber bulunmuyor!