haberanaliz

Tülay Hatimoğulları Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak'a soru önergesi iletti.

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Tülay Hatimoğulları Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak'a soru önergesi iletti.
Salgın nedeniyle taşıma kapasitesinin yarısı kadar yolcu taşıyan minibüs esnafı, bunun karşılığında mazot, lastik, akü, trafik cezaları, trafik sigortası, fenni muayene gibi girdilere gelen zamlar nedeniyle mağduriyet yaşamaktadır. Konu ile ilgili HDP Adana Milletvekili Tülay Hatimoğulları yanıtlanması istemiyle Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak'a soru önergesi iletti.

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞI’NA

Aşağıdaki sorularımın, Hazine ve MaliyeBakanı Berat Albayraktarafından Anayasa’nın 98. ve TBMM İçtüzüğü’nün 96 ile 99. maddeleri gereğince yazılı olarak cevaplandırılmasını arz ederim. 04.05.2020

Tulay HATIMOĞULLARI ORUÇ

HDP Adana Milletvekili

Tüm dünyayı saran Koronavirüs salgını nedeni ile neredeyse durma noktasına gelen hayat, Türkiye’deki esnafları mağdur etmektedir. Adana Minibüsçüler Esnaf Odası’nın tarafıma ilettiği üzere; alınan önlemler nedeni ile dolmuşlar taşıma kapasitesinin yarısı olan 7 kişiyi alabilmekte; bunun karşısında mazot, lastik, akü, trafik cezaları, trafik sigortası, fenni muayene gibi girdilere sık sık gelen zamlarnedeni ile ise kazançları bu girdileri dahi karşılayamamaktadır.

Elektronik para toplama makinaları kullanılmakta ve yolcu sayısı 17’den fazla olan toplu taşıma araçlarında KDV oranları %18’den %1,5’a düşürülmüştür. Ancak Adana da dahil bazı illerde minibüslerde elektronik para toplama makineleri kullanılmasına geçilmiş olmasına rağmen yolcu sayısı nedeni ile KDV oranları değiştirilmemiş, bu da minibüs esnafının daha da mağdur olmasına neden olmaktadır.Esnafın tek başına salgının yarattığı ekonomik zararlarınüstesindengelmesi mümkün olmadığı gibi, bunu beklemek de doğru değildir. Tüm esnaflara olduğu gibi minibüs esnaflarına da pandemi sürecinde devlet destek vermekle yükümlüdür. Bu desteklerin acilen planlanması ve yerine getirilmesi elzemdir.

Bu bağlamda;

1. Salgın nedeni ile mağdur olan minibüs esnaflarına destek verilmesi planlanmakta mıdır?

2.Halihazırda ekonomik olarak oldukça zor durumda olan minibüs esnafının banka kredileri, banka kredi kartları ve vergi ödemelerinin 8 ay faizsiz ertelenmesi talepleri değerlendirilecek midir?Bunun için Bakanlığınızın çalışmaları var mıdır?

3.Toplu taşıma esnafına yakıt desteği verilmesi için çalışmalarınız var mıdır?

4.Pandemi ile mücadelenin dillerdendüşmediği bugünlerde esnafın girdilerineneden süreklizam gelmektedir? Bu zamların geri çekilmesi ve böylelikle esnafın yükünün bir nebze azaltılması için çalışmalar var mıdır?

5. Elektronik para toplama makinaları kullanmaya geçen illerde, toplu taşıma araçlarından alınan KDV oranın yolcu sayısına bakılmaksızın %1,5’a düşürülmesi gerekmektedir. Bunu sağlamak üzere Bakanlığınızca çalışmalarınız var mıdır?


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
GÜRER: “TARIMSAL DESTEKLER KİME GİDİYOR?”Önceki Haber

GÜRER: “TARIMSAL DESTEKLER KİME GİDİYOR?...

BÜTÇESİ AÇIĞI ve İŞSİZLİK BÜTÇESİ MECLİS GÜNDEMİNDESonraki Haber

BÜTÇESİ AÇIĞI ve İŞSİZLİK BÜTÇESİ MECLİS...

Başka haber bulunmuyor!