Zehirli Tarım İlacı Glifosat Maddesi

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Zehirli Tarım İlacı Glifosat Maddesi
LEVENT GÖK: Tarım ve Orman Bakanlığı Mahkeme Kararına Uymuyor, Halkın Sofrasına Zehir Saçılmasına Göz Yumuluyor

CHP Ankara Milletvekili Levent GÖK Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’nin cevaplaması istemiyle 05.11.2020 tarihinde verdiği soru önergesinde dünya genelinde kullanımı yasaklanan zehirli glifosat maddesinin çevre ve insan sağlığına verdiği zararlar sebebiyle 18. Ankara İdare Mahkemesi tarafından izin ruhsatının iptal edildiğini hatırlatarak sözü geçen etken maddenin satış ve kullanım istatistikleri ile piyasadan toplatılan ilaç miktarına ilişkin sorular yöneltmiştir. Glifosat maddesi özelinde resmi kullanım verilerine TÜİK üzerinden ulaşılamadığını ifade eden GÖK, glifosat maddesine ilişkin resmi verilerin hangi tarihte açıklanacağını sormuştur.

20.01.2021 tarihinde Bakanlık tarafından önergeye verilen cevapta glifosat maddesinin risk değerlendirmesinin yapılması amacıyla bir Komisyon oluşturulduğu belirtilmiş, Mahkeme kararının sözü geçen ürünlerin toplatılmasına veya yasaklanmasına hükmetmediğini ifade etmiştir.

Mahkeme’nin Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından glifosat maddesinin kullanımı için çıkarttığı ruhsatı iptal etmesine rağmen kullanım ruhsatı bulunmayan bir ürünün Bakanlıkça satışına izin verilmesi halk sağlığını tehdit eden bir hukuksuzluğun önünü açmıştır. Mahkeme toplatma kararı vermemiş olsa dahi ürünün izin ruhsatının geçersiz kılınması etken maddeyi ihtiva eden ürünlerin satışa sunulmasının hukuki dayanağını ortadan kaldırmaktadır. Bakanlık insan sağlığı için birincil derecede önem taşıyan temiz gıda ve çevre tehditlerini görmezden gelmekte, yurttaşlarımızın sofralarına zehirli maddelerin girmesine izin vermektedir. Ayrıca TÜİK’in zirai ilaçlara ilişkin yayınladığı istatistikler içerisinde glifosat özelinde herhangi bir veri olmamasına rağmen açıklamada sözü geçen bilgilere TÜİK’ten ulaşılabileceğinin ifade edilmesi Bakanlığın soruya cevap vermeme kararlığının bir göstergesidir.


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
VATAN PARTSİNDEN ÖNEMLİ BİR KOPUŞÖnceki Haber

VATAN PARTSİNDEN ÖNEMLİ BİR KOPUŞ

CHP’li Beko: İşçiler acilen aşılanmalı!Sonraki Haber

CHP’li Beko: İşçiler acilen aşılanmal...

Başka haber bulunmuyor!