Prof.Dr.Mehmet Ali Körpınar

Prof.Dr.Mehmet Ali Körpınar

Mail: korpinar@istanbul.edu.tr

1 EYLÜL, DÜNYA BARIŞ GÜNÜ ???

1 Eylül gününü DÜNYA BARIŞ GÜNÜ olarak kutlamak isteyenlere, Vikipedi (özgür ansiklopedinin) 27.08.2016 da güncellemiş olduğu aşağıdaki açıklama yazısını sunmak isterim.

“Dünya Barış Günü veya Uluslararası Barış Günü (İngilizceInternational Day of Peace), her yıl 21 Eylül tarihinde kutlanan uluslararası bir bayram.

Birleşmiş Milletler Genel Kurulu, 1981’deki 57. birleşiminde, “Genel Kurul’un açılış günü olan her eylülün üçüncü salı gününü”, “Uluslararası Barış Günü” ilan etmiştir. Yıllar sonra Genel Kurul'un 7 Eylül 2001 tarih ve A/RES/55/282 sayılı kararı ile 21 Eylül'ü Barış Günü olarak kabul edilmiştir.

Birleşmiş Milletler, Barış Günü'nde, dünya çapında çatışmaların önlenmesi ve barışın tesisi yolunda bilinçlenmeyi amaçlıyor. Her 21 Eylül’de, Birleşmiş Milletler Merkezi’ndeki “Barış Çanı” çalınıyor. Savaşlardaki insani kıyımın anısına Japonya tarafından yaptırılan bu çan, dünyanın tüm kıtalarından çocukların bağışladıkları bozuk paralarla üretildi. Çanın üzerine, “Çok Yaşa Mutlak Barış” yazısı kazındı.

Eskiden Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği ve Varşova Paktı üyesi ülkeler barış içinde bir dünya mücadelesi görevini hatırlatmak amacıyla Almanya’nın 1939 yılında Polonya’yı işgal ederek İkinci Dünya Savaşı'nı başlattığı tarih olan 1 Eylül’ü “Dünya Barış Günü” olarak ilan etmiştir.”

Esas Dünya Barış günü, 2001 yılında Birleşmiş Milletler Genel Kurulunca belirlenen 21 Eylül’dür. Yani Yüce önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ün 1931 de dile getirdiği “YURTTA SULH, CiHANDA SULH” kavramı ancak anlaşılmış ve 70 yıl sonra dünyaca kabul edilmiştir. Keşke AB-D emperyalizmi olmasa ve her gün barış günü olsa da boş yere kanlarımız akmasa.

Gerçek dostlar, bu günlerde belli olur. Güzel ülkemizde vahşi bir darbe girişimi sonucu yaşadığımız acı ve üzücü olaylar, AB-D emperyalizmi hakkında oluşan kaygılarımızda, ne kadar haklı olduğumuzu belgeliyor. Çünkü AB-D emperyalizminin ürettiği ve Başkan Obama’nın 20 yıl süreceğini açıkladığı IŞİD(DAEŞ) ve PKK-PYD-YPG gibi terörist örgütler yüzünden binlerce canımızı kaybediyoruz. Başkan Trump’da, ABD’nin 18 trilyon $’a ulaşan borcunu kapatmak için tüm dünyaya ekonomik savaş açtı. Bu savaşa karşı çok önceden tedbirler alıp, bizim de dolar üzerinden borçlanmamamız gerekiyordu. Umarım en kısa zamanda ABD dolarının boyunduruğundan kurtuluruz. Aksi halde güzel ülkemiz çok büyük ekonomik kayıplar yaşayacaktır.

Ayrıca Doğu Akdeniz’deki uluslararası haklarımızı da korumak zorundayız. Çünkü AB-D emperyalizmi, petrol ve doğal gaz yataklarına sahip olmak için yine çıkar peşinde ve Yunanistanı kullanıyor. Fransa 18 uçak veriyormuş Yunanistana (8 tanesi de hediye). AB olarak da Yunanistanın yanındaymışlar. Güney Kıbrısı da bir askeri üs olarak kullanarak ülkemize meydan okuyorlar. Hatta Meis adasına da silahlı Yunan askerleri gönderdiler. Yani AB-D emperyalizmi, Ege ve Doğu Akdenizde bize baskı yapıp sindirmek istiyorlar.

Ayrıca gün geçtikçe de artan terör saldırıları yüzünden de güncel yaşantımız oldukça riskli hale geldi. O yüzden, ulusal birlik ve beraberliğimizi korumamız, demokratik, laik, sosyal hukuk devletimize hep birlikte sahip çıkmamız gerekiyor.