haberanaliz
Prof.Dr.İbrahim Ortaş

Prof.Dr.İbrahim Ortaş

Mail: iortas@cu.edu.tr

Adana’nın Yiğit Zir. Mühendisi Mustafa Altıokka’nın Erken Ölümü

Adana’nın Yiğit Zir. Mühendisi Mustafa Altıokka’nın Erken Ölümü

Prof. Dr. İbrahim Ortaş

Çukurova Üniversitesi, iortas@cu.edu.tr

Ç.Ü. Ziraat Fakültesi,  Toprak Bilimi ve Bitki Besleme Bölümü mezunu meslektaşımız, çok yönlü değerli insan Mustafa ALTIOKKA'yı yaşamının en genç döneminde bugün aramızdan ayrıldı. Her ölüm erken ölümdür ifadesi tamda Mustafa Altıokka için geçerli. Çok genç ve coşkulu zinde bir insandı.
İyi Bir Lisede Eğitim Görmüştü
Mustafa Ankara Atatürk Lisesi gibi devrinin önemli lisesinden mezun olmuştur. Atatürk Lisesi o dönemde Türkiye’nin en iyi liseleri arasındaydı. Sanırım yatılı okumuştu. Bölümümüze öğrenci olarak geldiği ilk gün sınıf arkadaşım Ahmet Almaca’nın yakını ve köylüsü olması nedeniyle ilk günden tanışmıştım. Hayat dolu farkındalığı yüksek bir öğrenci olduğunu fark etmiştim. Üniversitede dönem arkadaşları içinde de gerek akademik başarısı ve gerekse de sosyal etkinliği ile sevilen bir simaydı. Öğrencilik yılarında hemen her gün okulda görüşürdük. Okul dışında da görüşürdük. Paylaşımcı bir insandı.
Mustafa bölümümüzde döneminin başarılı öğrencilerindendi. Akademik ve yaşam başarısı yüksek bir insandı. Kendisine hep üniversitede olması gerektiğini belirtirdim. Yüksek Lisansa başlamıştı sonrasını getiremedi. O dönemde Doktora eğitimi için yurtdışında olduğum için yarımcı olamadım.  Sanırım şartlar çalışmasını zorladığı için lisansüstü eğitimini sürdüremedi.
Mustafa İşe Adana Büyükşehir Belediyesi park bahçelerde geçici kadroda başlamıştı. Altıokka kısa sürede Adana'da kendi çok iyi bir çevre edinmiş ve meslek örgütümüz ZMO’sının dürüst, namuslu ve çalışkan bir üyesi olarak odanın zinde bir üyesiydi. Çevresi genişlemiş ve Belediyelerde bilinir olmuştu.
Adana’nın Sorunlarına Duyarlıydı
Mustafa 2011-2012 yıllarında TMMOB ADANA İKK Sekreteri olarak görev aldı. Çukurova Kent Konseyi Sekreterliği görevini de üstlendi. Mustafa Adana’nın her sorununa duyarlı bir tutuma sahipti. Odanın sevilen v sözü dikkate alınan bir aktif üyesiydi. Adana Kent sorunları kurultayını topladı. Çalıştığı kurullara yeni katkılar ve zenginlikler kazandırmış bir aydındı. Bu tür etkinliklerde arar yardımımı isterdi. Bende çalışkan insanları sevmemden dolayı elimde geldiğince yarımcı olurdum.
Üniversite arazilerini savunduğumuzda yanımızda gördüğümüz mezunlarımızın başında geliyordu. Karakaşlı karizmatik Mustafa aynı zamanda gözü pek cesur bir insandı.
Çok Yönlü ve Coşkuluydu
Akılcı okuyan ve iyi bir analistçiydi. Konuşması ve hitabeti de çok güçlüydü. Aynı zamanda çok renkli ve neşeli bir kişiliği vardı. Eşi Esin de bölümümüzde mezunu organizasyon gücü yüksek güçlü bir karakter. Çok takdir etiğim Esin Güvercinle evliliği ikisini daha da güçlendirmişti. ZMO’da fotoğrafçılık, dağcılık, müzik gibi birçok etkinliğin motoruydular.
Fotoğrafçılık sergiler, dağlara tırmanma, geziler gibi etkinliklere katılıyordular. Eğelendikleri kadar çevrelerini de eğlendirmeyi biliyordu Altıokka çifti. Yakın geçmişte köyünde üzüm yetiştiriciliği ve kendi şarabını yapıyordu. Şarap konusunda etkinlikler ve seminerler düzenlemişti. Çok yönlü ve coşkulu bir kişilikti. Öğrenme ve paylaşma yeteneği yüksekti. Ölümü çok erken oldu sevgili Mustafa’nın.
Birkaç yıl önce hastalandığını duyduğumda aradım, hastalık ruh sağlığını hiç etkilememişti. Coşkulu bir şekilde aşacağını belirtiyordu. Tedavilerini aldı ve sağlıklıydı. Yakın bir geçmişte karşılattığımızda yeniden sağlık durumunu sorduğumda gayet iyi olduğunu belirti. Gayet sağlıklıydı. Maalesef hastalık tekrar yeniden nüksetmiş ve kısa sürede sevgili Mustafa’yı aramızda aldı. Yakınlarına sabır diliyorum. Meslek örgütümüze de başsağlığı diliyorum. Işıklar içinde doğduğu topraklarda rahat uyusun.

Yorum Yazın