Mustafa TURAN

Mustafa TURAN

Mail: mustafaturan3000@hotmail.com

ISINAN DENİZ SULARI ETKİSİNDE FİNANS PİYASALARI

ISINAN DENİZ SULARI ETKİSİNDE FİNANS PİYASALARI

Geçen hafta piyasalar, Doğu Akdeniz ve Ege Denizinde Yunanistan’la yaşanan sıkıntılar, Avrupa Birliğinin bunda taraf olacağı ve eylül ayında Türkiye’ye yaptırımlarda bulunacağı, değerlendirilme kuruluşu Fitch in Türkiye’nin notunu değiştirmemekle beraber görümünü negatife çevirmesi ile Amerikan Merkez Bankasının; Enflasyon %3’e dahi çıksa faizleri değiştirmeyeceğinin etkisinde haftayı kapattı.

Haftalık değer değişimlerine baktığımızda Borsa İstanbul 0,84 dolar/TL 0,07 değer kaybetti, altının gram satışı %1,16, Euro/TL ise % 0,94 değer kazandı.

Haftaya baktığımızda açıklanacak olan büyüme rakamları piyasalar üzerinde teknik etki gösterecek. Fakat siyaset arenasında asıl önemli olan Ege ve Akdeniz’de yükselenateşin çok daha etkili olacağıdır. Sonucu Türkiye, Avrupa Birliği ve Amerika’nın takınacağı tavır belirleyecektir.Tabi Suriye ve Libya’da yeni bir vukuat çıkmazsa. Türkiye ve Yunanistan’ın bu süreçte izleyeceği politikalar da elbette piyasalar üzerinde önemli ve belirleyici bir etki gösterecektir.

Dünya çapında pandeminin gidişatı da önemli olacaktır. Aşı ile ilgili yapılacak açıklamalar, konu ile ilgili pozitif bir haber piyasalar üzerinde olumlu etki gösterecektir. Türkiye’de ise Sağlık Bakanlığının yaptığı açıklamalar ile gerçeklerin örtüşmediği konusundaki iddialar ve Sağlık Bakanlığının alacağı yeni tedbirler piyasalar üzerinde etkili olabilir. Çünkü ek tedbirlerle birlikte piyasanın seyri olumsuz olarak etkilenecektir.

Bütün bunlarla beraber piyasalara teknik bakacak olursak. Borsa İstanbul’un geçen hafta Dünya piyasalarına göre negatif ayrıştığını gördük. Amerikan DJİ olumlu hareket ederken Borsa İstanbul’un aşağı yönlü hareket etmesi negatif algılanır. Denizdeki ısınma seviyesinin tersi yönünde hareket etmeyi beklemekle beraber borsada yönün aşağı olacağı kanaati öne çıkmaktadır. Borsa İstanbul 1.120 seviyesini yukarı geçmediği sürece aşağı yönlü beklentimiz devam eder.

Amerikan Dolarına gelince, siyasetin deniz sularını ısıtmasına rağmen Amerikan Merkez Bankasının “enflasyon % 3’ü bulsa dahi faiz oranında bir değişikliğe gitmeyeceği” beyanı Dünya piyasalarında doların fiyatını aşağı çekti. Türkiye’de de aynı etki ile dolar ucuzladı, bunda TCMB’nin piyasadaki TL para bolluğunu azaltması ve örtülü faiz artırımları etkili oldu. Önümüzdeki hafta doların fiyatı 7,39 sınırındanyukarı kırılmadığı sürece aşağı yönlü bir hareket görünüyor. Ancak denizlerdeki problemin şiddetinin dolar üzerinde daha belirleyici olacağı kanaatindeyim.

Ons altına gelince, altın üzerinde pandemi nedeniyle Dünya piyasalarında meydana gelen hasar bununla ilgili beklentiler ve Amerikan Merkez Bankasının faiz kararının etkili olduğunu görüyoruz. Amerikan Merkez Bankasının faiz arttırmama taahhüdü ile birlikte ons altının düzeltmesini sonlandırdığını ve yukarı yönlü harekete devam edeceğini görüyoruz. Altında 1.917’li fiyatlar aşağı yönlü kırılmadığı sürece yönün yukarı istikamette olduğunu söyleyebiliriz.

Son olarak Brent petrol ile ilgili kanaatime gelince, uzun süredir yatay bir seyir izleyen petrolün pandeminin piyasalar üzerindeki etkisinin daha çok ortaya çıkacağı, kış aylarında sanayi çarklarının yavaşlayacağı beklentisiyle petrolde 46,55’li seviyeler geçilmediği sürece yönün aşağı olacağı kanaatindeyim.

Buradaki görüşlerimin hiç kimse için tavsiye ya da yönlendirme niteliğinde değil, kanaat ve tecrübelerimi kamuoyu ile paylaşmak niteliğinde olduğunu özellikle belirtir;

Herkese bol kazançlar dilerim.