Abdullah AYAN

Abdullah AYAN

Mail: aayan@gmail.com

Mersin' in toplu taşıma sorunu, Metrobus çözümü..

Eski başkan Kocamaz' ın son dönemiyle, yerine Büyükşehir Başkanlık koltuğuna oturan Vahap Seçer' in ilk yılına metro tartışmaları ve tam olarak yanıtlanamayan sorular damgasını vurdu..

Yer altından mı yer üstünden mi gidecek?

Proje maliyeti ne olacak?

Finansman nasıl sağlanacak?

Ve hepsinden önemlisi beş yıl sonra yeniden sandığa gidip seçmenden oy isteyecek bir başkanın üzerinde en çok durması gereken soru: "proje kaç yılda tamamlanacak?"

Tanıtım toplantısında da dile getirdiğim gibi dönem sonunda yeniden aday olmayı düşünen bir siyasetçi için 'Rus ruleti' anlamına gelecek bir yatırım söz konusuydu..

Zamanında tamamlanırsa başkana yeni beş yılı altın tepside sunacak metro, işlerin hangi nedenle olursa olsun aksaması halinde bırakın seçilmesini partisinden aday yapılmasını bile zora sokacaktı..

Tüm riskleri bilmesine rağmen Seçer, projeye samimiyetle inanmış olmalı ki, küresel salgın kapımıza dayandığı güne kadar her platformda savundu..

Evet, Mersin' in görünümünden gelişme alanlarına, demografik değişime kadar çok şeyi değiştirecek yatırım olarak metro sadece kentin değil, Büyükşehir Belediye Başkanının da koltuğunda kalması anlamında kaderini belirleyecek bir projeydi..

Derken henüz koronavirüs belası daha ortada yokken, apar topar çıkılan ihale Kamu İhale Kurumu kararıyla iptal edildi..

KİK iptal kararından önce de, sonrasında da kaleme aldığım çeşitli makalelerde iptalin sürpriz olmadığını, çeşitli handikapları içinde barındıran ihale şartnamelerindeki sorunlar giderilmediği sürece elli kez ihaleye çıkılsa ellisinin de iptalle sonuçlanacağını yazıp durdum..

KİK, iptal kararının gerekçeleri de benim dile getirdiğim kaygıları yansıtıyor, bunlar giderilmediği sürece işin ihale aşamasından öteye geçemeyeceğini işaret ediyordu adeta…

Nitekim 3 Mart 2020 günü kaleme aldığım makale " Mersin metro ihalesi; Konsept değişmedikçe, yeni iptaller kaçınılmaz.."  başlığını taşıyordu..*

Ben bu iddiadaydım ama Başkan Seçer tüm platformlarda,  KİK iptal gerekçesi ışığında gerekli düzeltmeler yapılarak Nisan ayında yeniden ihaleye çıkılacağı görüşünü dile getirmekteydi..

Derken, salgın birden bire Çin' in lokal sorunu olmaktan çıkıp hızla Avrupa' ya yayıldı, evlere kapanmak zorunda kaldığımız esarete benzer karantina henüz tam olarak geçmiş değil..

Son olarak olağanüstü toplanan Mersin Büyükşehir Meclisinde konuşan Seçer' i dinlerken, artık metro projesini rafa kaldırdığı izlenimi edindim..

Önümüzdeki dört yılın yol haritasını çizerken, 4 köprülü kavşak düzenlemesi (kamuoyundaki tanımla battı çıktı) söylemi de yeni dönemin Başkanın gerçeklere yaslanan beklentilerinin bir başka göstergesi..

Aslında çıtanın daha mütevazi noktaya çekilmesi başkana nefes aldırma yanında her alanda olduğu gibi toplu taşımada da farklı çözümleri gündeme getirme potansiyeline sahip..

Ünlü "her tehdit ve kriz içinde fırsatlar barındırır" kuralı Koronavirüs belası için de geçerli..

Metro gibi sonu meçhul (hazine garantilerinin geçerli olduğu kaynak sıkıntısı çekilmeyen  devletin üstlendiği projelerde bile ön görülen bitirme tarihi ile gerçek tamamlanma süreleri ve maliyet farklılıkları iki katını aşıyor) ve siyaseten riskler barındıran proje yerine, topografya avantajından yararlanarak çok kısa zamanda ve başka hiçbir ulaşım modeliyle kıyaslanmayacak düşük bütçelerle metrobus sistemini devreye almak mümkün..

Metro güzergah olarak Mezitli-Liman arası ulaşımı temel alıyordu. O ihtiyaca uygun olarak Adnan Menderes bulvarının bir şeridini metrobuslara tahsis ederek, bir ayın içinde devreye almak mümkün.

Hatta Mersin gibi ılıman iklime sahip ve yılın sekiz ayı açık havada dolaşmanın sağlandığı bir kentte metrobusları üst katı açılır kapanır biçimde iki katlı olarak dizayn etmek te mümkün..

Deniz havası soluyarak, kentin bir ucundan diğer ucuna gitmek, sadece biz kent yaşayanlarını değil, ziyarete gelen konuklarımızı da etkileyecek, dünyada ses getirecek bir model olur..

Fazla şey yapmanıza gerek yok..

Bulvarın deniz tarafında kalan kısmından bir bölümle orta refüjü biraz daraltarak rahatlıkla gidiş gelişler için özel şeritler yaratılabilir.

Büyükşehir Belediyesinin beklemeye aldığı 73 otobüse ayrılan kaynağın bir kısmıyla 20 metrobus alıp  sözünü ettiğim güzergahta hemen hizmete sokabilirsiniz..

Bu ulaşım hattını Adnan Menderes Bulvarında Gazi Mustafa Kemal Bulvarından çok daha rahat gerçekleştirmek mümkün..

Ayrıca her hangi bir alt yapı yatırımı gerektirmediği için ortaya çıkabilecek handikapları anında gidermek, kısaca proje üzerinde ihtiyaçlara uygun tadilatlar yapmak, çözümler üretmek te mümkün..

Metro projesi günün birinde ve o gün yaşanacak gelişmeler, ortaya çıkacak yeni dinamikler ışığında ele alınmak üzere şimdilik bekletilirken, toplu taşıma alanında Başkan Seçer metrobus projesine yoğunlaşsın..

Siyaseten kendisi, beklentilerin karşılanması anlamında da kazanan Mersin olacaktır..

* https://abdullahayan.wordpress.com/2020/03/03/mersin-metro-ihalesi-konsept-degismedikce-yeni-iptaller-kacinilmaz-03-03-2020/