Halil ÖZTOPRAK

Halil ÖZTOPRAK

Mail: haliloztoprak5@hotmail.com

TÜRKİYEYE KARŞI 3. MAYIN HAMLESİ

Kardeşlerim Akp dış politikada çok büyük hatalar gaflar yanlışlar yapmıştır ama bunların içinde özelikle sınırlarımızı yol geçen hanına çeviren mayın temizliğini anlatacağız.

Sınır kapılarının açık olması ile mayınların sınırı koruması farklı şeylerdir ve akp iktidarı döneminde ülkemize karşı 3 önemli ve sert mayın hamlesi yapılmıştır.

Bunlar şöyledir :

1- Suriye sınırındaki mayınların bir İsrail firması tarafından temizlenip 49 yıllığına bir İsrail firmasına kiralama adı altında devredilmesidir. O günlerde bunun yanlışlığını yüksek sesle dile getirmemize ve en sert şekilde tepki göstermemize rağmen sesimizi yeterince duyuramamıştık. Sonuç maalesef mayınlar temizlendi Suriye sınırımız yol geçen hanı oldu ve ülkemiz mülteci adı altında bir istilaya uğradı. Türksüzleştirme politikasına büyük bir kapı açıldı ve Resmi rakamlara göre 5 milyon civarında ama gayri resmi iddialara göre on milyon civarında Suriye’den gelen mülteci ile onlarca  ilimiz yüzlerce ilçemizde Suriyeli nüfus Türk nüfusu geçmiş oldu. Şimdiden ekonomik ve sosyal bir çok soruna yol açan bu durum ilerde çok daha büyük sorunlara yol açacaktır.

2- Bir diğer mayın hamın hamlesi İran sınırında  AB’nin finansmanı ile mayınların temizlenmesidir. Sonuç olarak Cumhurbaşkanının dediği 400 bin üzerinde Afganlı ülkemize girmiştir ama gerçek rakamın iki milyon civarında  olduğu konuşulmaktadır. Her türlü kaçakçılığa kontrolsüz geçişe mülteci göçüne serbestçe geçişe yol verilmiştir.Bu durum ülkemiz için telafisi zor sorunlara neden olacak bir diğe mayın hamlesidir.

3- Ülkemize karşı yapılan üçüncü mayın hamlesi ise yine AB’nin finanse ettiği Ermenistan sınırındaki mayınların bir İsrail tarafından temizlenmesidir. Son derece garip tehlikeli ve yanlış bir durum olan bu mayın hamlesi ülkemiz için büyük bir tehlike ihtiva etmektedir.Zira Ermenistan ve komşu Gürcistan sınırları koruyamamaktadır. Türkiye’nin güvenliği için son derece tehlikeli bir durum olan bu mayın hamlesi bölge için çok büyük bir tehdit oluşturmaktadır.

Bu kararı verenler şunu bilmelidir ki sınır kapılarını açmak ile sınırdaki mayınları temizlemek farklı şeylerdir. Ermenistan ülkemiz aleyhine olacak her türlü terörün sınırlarımızdan rahatça geçmesini sağlayacak destek verecek hatta yönlendirecektir. Bu nedenle Ermenistan üzerinden dünyanın bir çok bölgesinden teröristlerin ülkemize akması için kullanılacak bir diğer rota  burası olacaktır. Ermenistan sınırında ki mayınların sökülmesi son derece yanlış bir karardır. Ancak sınır kapıları bazı koşullarda açılabilir bu koşullar;

1-Ermenistan Anayasında ki ülkemize saldırgan maddeler çıkarılmalıdır. Ermenistan’ın ülkemize yönelik dillendirdiği çirkin ifadeler başta anayasaları olmak üzere tüm yasa resmi yazı  tutum ve söylemlerinden çıkarılmalıdır.

2-Karabağ bölgesinde Ermeniler tarafından döşenen mayınların haritası kesin olarak Azerbaycan’a teslim edilmelidir. Ve bu sınırların açılması için önkoşul olmalıdır.

Eğer Ermenistan barış ve refah istiyorsa bunun yolu Türkiye ile samimi olarak dostluk kurmasıdır. bunu yapmazsa bedelini ne ABD ne AB ne Fransa ne de Ermeni diasporası ödeyecektir.Bizzat Ermeni halkı ödeyecektir.Yoksulluk işsizlik fakirlik içerisinde ermeni Diasporasının elinde oyuncak duruma düşen Ermeni halkı diasporaya net tavır almalıdır. Unutulmamalıdır ki Ermeniler tarihlerinde en iyi günlerini Türk milleti ile barış ve kardeşlik içersinde yaşadıkları zaman görmüşlerdir. Kör milliyetçi bir avuç diaspora Ermeni’si Fransa’nın elinde  oyuncak olmuşlardır. Mayınların temizlenmesi barışı ticareti çağrıştırmaktadır bunun yolu Ermenistan’ın başta Türkiye ve Azerbaycan olmak üzere samimi olarak barışçı bir dış politik izlemesinden geçer bunu yapmazsa kaybeden Ermenistan ve Ermeni halkı olacaktır.Bu gün her istediklerini veren bir akp hükümeti olabilir ama esas olan Türk milletidir.

Sayın okurlar bu yazının amacı akp’nin başarısız dış politikalarını eleştirmek değildir.Öyle olsa yazı makale olmaktan çıkıp uzun bir roman olurdu.

Aslında sınırlarımız koruyan  o mayınlar aslında akp iktidarı yüzünden Türk milletinin kucağında patlamıştır  tek farkı o patlamanın etkisini yavaş yavaş ve çok acı hissedecek olmamızdır.

Not 1) Sultan Alparslan’ın ölümü sonrası Sultan olan  Melikşah bir gün  Ani kilisesine gider orada papazlarla beraber  halkında siyahlar içerisinde olduğunu görünce şaşırır.Neden herkes siyahlar içindedir diye sorunca Ermeniler yakın bir zamanda ölen babanız Sultan Alparslan çok adil bir insandı Ermeniler onun yanında çok rahat refah içerisinde ve korunaklı yaşadılar kimse bizi rahatsız etmedi o ölünce Ermeniler çok üzüldüler o günden beri de siyahlar içerisindeyiz derler.(Kaynak İstanbul Üniversitesi Tarih Bölümü Büyük Selçuklular  Kitabı)

Not 2) Sınırlarda mayın temizliğinin başta İsrail olmak üzere yabancı ülkelerin asker ve firmaları tarafından yapılması Türk milleti ve ordusuna bir hakarettir.Bu teknolojinin ülkemizde  olmadığının söylenmesi başlı başına kabul edilemez  bir başarısızlık ifadesidir.

Not 3) akp hükümetinin başarısız dış  politikaları her istenene önce sert çıkıp ardından da istenenleri vermiş olması ile bilinmektedir. Egemen Bağış gibi kamuoyunda yakından bilenen ve hiçbir dış politika eğitimi ve tecrübesi olmayan kişileri başkonsolos olarak ataması ve Ülkemize karşı yapılan bu mayın hamleleri ile tarihe geçmiştir.