Aylin Aslım'dan Azra Kohen'e

  • Yazdır
  • A
    Yazı Tipi
  • Yorumlar
Aylin Aslım'dan Azra Kohen'e
Aylin Aslım'dan Azra Kohen'e: Bu kadar açık ırkçılık yapmak için kaç bestseller yazmak yetiyor?

Azra Kohen'in, İsrail'in Refah saldırısında öldürdüğü Filistinli çocukların aileleri için "Çocukları bomba bölgesine videolarını çekmek için koyuyorlar" sözlerine Aylin Aslım'dan tepki geldi. Aslım, Kohen'in sözlerini açık ırkçılık olarak nitelendirdi.

'Fi','Çi','Pi' adlı diziye de uyarlanan kitap serisinin yazarı Azra Kohen'in, İsrail'in pazar gecesi Refah'ın batısındaki Tel el Sultan mülteci kampına düzenlediği bombardımanda çoğu kadın ve çocuk 45 Filistinliyi çadırlarında yakarak öldürmesinin ardından yaptığı yorum tepki çekti.

Türkçe rock sahnesinin öne çıkan müzisyenlerinden Aylin Aslım, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, Kohen'in açıklamalarını alıntılayarak ve yazarın kitaplarının basıldığı yayınevi olan Everest Yayınları'nı etiketleyerek," 'Soyda ciddi problem var' Bu kadar rahat ve açık ırkçılık yapabilmek için kaç bestseller yazmak yetiyor?" yazdı.

Refah'taki çadır saldırısından sonra Filistinlilerin çocuklarını, bombaların atılacağı yerlere 'bilerek götürdüğünü' söyleyen Azra Kohen'e çok sayıda sosyal medya kullanıcısı da tepki gösterdi.

Azra Kohen'in tepki çeken açıklamasının tamamı şöyle:

Filistin'le ilgili söyleyeceğim her şeyi zaten söyledim. Defalarca. Bir daha söyleyeyim: Kendi yavrusunu bombanın atılacağı megafonla 3 saat önceden duyurulan ve bas bas çağırılan yere götürüp bombanın atılacağı yere oturtup köşeye geçip videosunu çekebilecek içerikte olan herkesin yok olmasını diliyorum!

"Ve o çocukların kurtarılması için her gün dua ediyorum onları bomba bölgesine videolarını çekmek için koyan o iğrenç yaratıklardan kurtarılmaları için... İnsan analiz kabiliyeti olan çekilen bir videonun koşullarını analiz edecek içerikte bir varlık olmalı. Olanı olduğu gibi görmenizi dilerim. Yavrusunu koruyamayan yem eden hiçbir kimse yaşamı hak etmiyor!

'İSRAİL DEVLETİNİ AFFEDİLEMEZ BULUYORUM'

Kohen, açıklamasına gelen tepkilere şöyle yanıt verdi:

"Verdiğim tepki video çekebilmek için çocukların istismar edilmesine yol açanlara verdiğim tepkidir. Sayıları çok fazla. Çünkü sosyal medyada biz paylaşalım diye öldürülmüş olan çocuklar var. Bizler paylaşalım diye öldürülen çocuklar var. Ben Filistinli annelere tek bir kelime bile etmedim. Çocukların kurban edilerek video çekilmesine meydan verenlere tepki verdim. İsrail'in öldürdüğü masum insanlar özellikle de çocuklar yüzünden İsrail devletini affedilemez buluyorum. Başka türlüsü mümkün değil. Konuyla ilgili yaptığım yorumları çocuğunu yayınlamıyorlar çünkü bunun için hazırlanmışlar. Videolarda çocukların kurban edilerek görüntü çekilmesi ortaya çıkmasın diye bu yorumları o zaman değil yeni yayınlıyorlar. Çocukların öldürüldüğü gerçek. Bazıları İsrail tarafından bazıları da o videoları çeken kişiler tarafından. Bombaların ve ölümlerin durdurulması için dua ediyorum. Son atılan bombayı ben de kınıyorum. Ortada bir tane video var ve ben o video üzerinden onlarca yorum yaptım. Aralarında cımbızlanmış."

KİTAPYURDU AZRA KOHEN'İN KİTAPLARINI KALDIRDI

Online kitap alışveriş platformu Kitapyurdu, Azra Kohen'e ait kitapları satıştan kaldırırdı. Kohen'in yayınevi Everest ise tepkiler sonrası Instagram paylaşımlarını yoruma kapattı.

AZRA KOHEN KİMDİR?

1979 yılında İzmir’de doğan Azra Kohen, İstanbul Üniversitesi Radyo Televizyon Sinema bölümünden mezun olduktan sonra Kanada’da Ottowa Üniversitesi’nde Üçüncü Dünya Ülkelerine Yardım Ekonomisi bölümünde eğitim aldı, daha sonra Liverpool Üniversitesi Uygulamalı Psikoloji bölümünde yüksek lisansını tamamladı.

İyi derecede İngilizce ve İtalyanca bilen Azra Kohen, "Fİ-Çİ-Pİ" isimli üçlemesi ve "Aeden" ve "Gör Beni" isimli eserlerin yazarı. Üçleme kitapları dizi olarak işlendi ve "Fİ" ve "Çİ" adı altında izleyici ile buluştu.

artı gerçek


Bayram öncesi otobüs bileti fiyatları, uçak biletini geçtiÖnceki Haber

Bayram öncesi otobüs bileti fiyatları, u...

Usta oyuncu Ahmet Uğurlu, hayatını kaybettiSonraki Haber

Usta oyuncu Ahmet Uğurlu, hayatını kaybe...

Başka haber bulunmuyor!