İşte Bu Yüzden Avrupalılar Eve Girerken Ayakkabılarını Çıkarmaz

  • Yazdır
  • A
    Yazı Tipi
  • Yorumlar
İşte Bu Yüzden Avrupalılar Eve Girerken Ayakkabılarını Çıkarmaz
İngilizler başta olmak üzere birçok Avrupa ülkesinde ev içerisinde ayakkabı giymek yaygındır. Öyle ki, bu ülkelerin vatandaşlarına "Ayakkabılarını çıkarır mısın?" teklifini sunmak bile kabalık olarak algılanmaya yeter. Peki neden bazı kültürlerde ev içerisinde ayakkabı ile dolaşmak normal kabul ediliyor?

Türkiye'de çok küçük bir azınlık dışında hemen hemen tüm kesimler, evlerine girerken ayakkabılarını çıkarırlar.

Hijyen için de oldukça sağlıklı bir durum olan bu davranış, bazı kültürlerde kabalık olarak yorumlanabiliyor. İngilizler başta olmak üzere çeşitli Avrupa topluluklarında ayakkabı ile evde gezmek bir rutin haline dönüşmüş durumda.

Yabancı dizi ve film izleyenler, Amerikalı ya da İngiliz karakterlerin evlere ayakkabılarıyla girdiğini hatta doğrudan bu şekilde kendilerine yatağa bıraktığını görmüşlerdir. Peki bazı kültürlerde ayakkabıları çıkarmak gerekirken bazı durumlarda ise bunun tam tersinin kabul edilmesinin nedenleri ne?

İŞTE BU YÜZDEN EVE GİRİLİRKEN AYAKKABI ÇIKARILIYOR

Her ne kadar günümüzde hijyen ile ilişkilendirilse de, eve girerken ayakkabı çıkarma davranışının altında dini faktörler yatıyor.

Müslümanlık ve budizm başta olmak üzere çeşitli dinlerde, başlangıçta ibadet yerlerine girilirken çıkarılması gereken ayakkabılar, sonrasında ibadet alanlarının evlere de taşınmasıyla birlikte değişiklik gösterdi. Yapılan sosyolojik araştırmalara göre eve girilirken ayakkabı çıkarmanın ilk uygulamaları bu şekilde ortaya çıkmakta.

Buna karşın, müslümanlık ve budizm ile ortaya çıkan bu davranışlar, dinler arası etkileşim nedeniyle farklı kültürlere de aktarılmış durumda. Örneğin Ukrayna ve Rusya vatandaşlarının büyük bölümü Hristiyan ve Ortadoks olmalarına karşın, evlere girerken ayakkabılarını çıkarıyor.

Avrupa'da en çok evde ayakkabı giyen ülkeler ise Fransa, İtalya, İspanya ve İngiltere olarak dikkat çekmekte. HALK.TV


EGM'nin 'ses ve görüntü kaydı genelgesi'nin iptaline karar verildiÖnceki Haber

EGM'nin 'ses ve görüntü kaydı genelgesi'...

Açmadan önce temizlemeyi ihmal etmeyinSonraki Haber

Açmadan önce temizlemeyi ihmal etmeyin

Başka haber bulunmuyor!