Mısır 'Hamas olumlu bakıyor, İsrail'in yanıtını bekliyoruz' dedi

  • Yazdır
  • A
    Yazı Tipi
  • Yorumlar
Mısır 'Hamas olumlu bakıyor, İsrail'in yanıtını bekliyoruz' dedi
Biden yönetimi Gazze planıyla İsrail hükümetini çalkalarken, Mısır 'Hamas olumlu bakıyor, İsrail'in yanıtını bekliyoruz' dedi

Netanyahu ABD'nin Gazze planı yüzünden hükümeti düşürmekle tehdit eden aşırı sağcı ortaklarıyla uğraşırken, Blinken, hükümeti değil de savaş kabinesini muhatap aldı. ABD ile İsrail'in topun Hamas'ta olduğu iddiasına karşın, Mısır 'Top İsrail'de' dedi.

ABD Başkanı Joe Biden'ın Gazze'de kalıcı ateşkes, İsrail güçlerinin tümden çekilmesi ve bölgenin yeniden inşasına varacak 3 aşamalı planını taraflara, özellikle İsrail hükümetine kabul ettirmek için yoğun diplomasi yürütülüyor.

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, dün gece İsrail Savunma Bakanı Yoav Gallant ve Savaş Kabinesi Bakanı Benny Gantz'la telefonda görüşerek Biden planını tartıştı.

Amerikan tarafının açıklamasına göre Blinken "İsrail'in bir anlaşmaya varmaya hazır olmasını övdü ve kabul etme sorumluluğunun Hamas'ta olduğunu teyit etti".

ABD'NİN HAVUCU: SUUDİ ARABİSTAN-İSRAİL NORMALLEŞMESİ

ABD Dışişleri Bakanı, olası Suudi Arabistan-İsrail normalleşme anlaşmasına atıfla "teklifin, bölgeye daha fazla entegrasyon olasılığının sağlanması dahil İsrail'in uzun vadeli güvenlik çıkarlarını geliştireceğinin altını çizdi".

'İSRAİL, HAMAS'I YÖNETİM OLARAK ORTADAN KALDIRMAYA KARARLI'

İsrail tarafının açıklamasına göre Gallant, Blinken'a, "İsrail'in Hamas'ı dağıtmaya ve Gazze'yi yönetecek alternatif bulmaya kararlı olduğunu" söyledi. Açıklamada, "Gelişen süreçler çerçevesinde, Gallant, İsrail'in Hamas'ı idari ve askeri otorite olarak ortadan kaldırma konusundaki kararlılığını vurguladı. Bu bağlamda yerel, yönetsel bir alternatifin belirlenmesi ve ortaya çıkmasının sağlanması konusunu ele aldı" denildi.

BLİNKEN NE YAPMAYA ÇALIŞIYOR?

Biden'ın açıkladığı planın, dar kapsamlı İsrail savaş kabinesinin sunduğu teklifin bir miktar değiştirilmiş versiyonu olduğu sanılıyor. Savaş kabinesinde hükümetten olmayan, Netanyahu'yla ters düşen ve erken seçim isteyen asker kökenli isimler var. Blinken bu isimlere oynarken, planın aşırı sağcı ve aşırı dincilerin ağırlıkta olduğu hükümet tarafından benimsenmesi neredeyse imkansız gözüküyor.

NETANYAHU, BEN GVİR'İ DİZGİNLEME ÇABASINDA

Muhalefetin "İsrail'in değil, kendi bekasının peşinde olmakla" eleştirdiği Başbakan Benyamin Netanyahu'yu Biden'ın planının kabulü halinde hükümetten çekilmekle tehdit eden aşırı sağcı bakanlardan Ulusal Güvenlik Bakanı Itamar Ben Gvir, Netanyahu tarafından görüşmeye çağrıldı.

'İSRAİL'İ SAVAŞI DURDURMAYA ZORLAYAN BİR HÜKÜM YOK'

İsrail medyasına konuşan başbakanlık ofisinden kaynaklar, Netanyahu'nun Biden'ın açıkladığı planın tam metnini Ben Gvir'e göstermeyi planladığını aktardı. Biden'ın sunumunun tersine taslakta İsrail'i çatışmayı durdurmaya zorlayan bir hükmün bulunmadığını söyleyen kaynaklar, Netanyahu'nun Ben Gvir'e bunun "sorumsuz bir anlaşma" olmadığını göstereceğini dile getirdi.

SMOTRİCH HAHAMLARA DANIŞTI

Diğer aşırı sağcı bakan Bezalel Smotrich'in, Biden'ın planı yüzünden hükümeti terk etme tehdidinin ayrıntılarını, liderliğini yaptığı Dini Siyonizm partisiyle bağlantılı hahamlara danıştığı belirtildi. Medyaya göre Maliye Bakanı Smotrich, partisinin hangi koşullar altında hükümetten ayrılacağı konusunda ruhani danışmanlar ve diğer kişilerle konuştu. Haberlerde Smotrich'in herhangi bir ateşkes anlaşması onaylanmadan hükümetten ayrılmayı planladığı belirtildi.

REHİNE AİLELERİ: CANLI GERİ DÖNMELERİ İÇİN ANLAŞIN

Diğer yandan Hamas'ın Gazze'de tuttuğu İsrail rehinelerin yakınlarının protesto gösterilerinin çapı Netanyahu hükümetinin anlaşmayı kabul etmesi için daha da büyüdü. Dün gece Tel Aviv'de kitlelerin katıldığı protesto, polisin sert müdahalesiyle karşılaştı. Rehine anneleri, aşırı dinci bakanlara, "Hayatta kalan rehine sayısı her geçen gün azalıyor. Yaşamı seçin. Anlaşmayı kabul edin" çağrısı yaptı.

MISIR'DAN İSRAİL'E TAVIR

İsrail ile Hamas arasında dolaylı yürütülen esir takası-ateşkes müzakerelerine Katar'la birlikte arabuluculuk eden Mısır, ABD ile İsrail'in top Hamas'ın köşesindeymiş gibi göstermesine karşın, örgütün son anlaşma teklifini 'olumlu' bulduğunu doğruladı.

Filistin devletini tanıyan İspanya'yı ziyaret eden Mısır Dışişleri Bakanı Semih Şükri, Hamas'ın olumlu tavrını yineleyerek "Şimdi İsrail'in tepkisini bekliyoruz" dedi.

'İSRAİL İŞGALİ SÜRDÜKÇE REFAH SINIR KAPISI AÇILMAZ'

Mısır'ın Refah Sınır Kapısı'nda herhangi bir İsrail varlığını reddettiğini de tekrarlayan Şükri, "Bir Filistin yönetimi olmadan Refah kapısının çalışmaya devam etmesi zor" diye ekledi. (Times of Israel, Dış Haberler)


Tarkan'dan yeni albüm müjdesi: Çıkış tarihi belli olduÖnceki Haber

Tarkan'dan yeni albüm müjdesi: Çıkış tar...

HELAL SİZE KIZLARSonraki Haber

HELAL SİZE KIZLAR

Başka haber bulunmuyor!