ÇGD; 2019 YILIN BAŞARILI GAZETECİLERİ ÖDÜLLERİ BELİRLENDİ

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
ÇGD; 2019 YILIN BAŞARILI GAZETECİLERİ ÖDÜLLERİ BELİRLENDİ
ÇGD: Demokrasi ile gazetecilik arasındaki doğrusal ilişkinin belki de en net gözlendiği bir dönemindeyiz. Hiçbir özgürlük ışığı sızmayan bu dönemde bir haberimizin terör silahı sayılması, bir meslektaşımızın darbecilikle suçlanması, bir başkasının linç edilmesi sıradan olay sayılmaya başladı.

ÇGD'DEN YAPILAN AÇIKLAMADA:

Gün geçtikçe medyanın sermaye yapısı iktidara daha bağımlı hale geldi. Peş peşe gazeteler, televizyonlar kapandı, meslekte istihdam görülmemiş düzeyde daraldı. Otomatikleşen iktidar baskısı, ağır otosansür ve içselleştirilmiş tarafgirlik basın dünyamızı bir ur gibi sardı.

Türkiye’de gazetecilik son yıllarda adeta bir psikolojik mücadeleye, ayakta kalma savaşına dönüştü. Basın ve ifade özgürlüğünü savunmak bile büyük bedeller ister hale geldi. Basın kartı iptalleri, tazminat davaları, yıllarca süren mahkemeler, tutuklamalar ve işsizlik günlük gerçeğimiz oldu...

Kamu yararını öne çıkaran, özgürlüklerine sahip çıkan gazeteciler parmakla sayılabiliyor. Muhabirlerin gazetecilik başarısını ortaya çıkarmalarına imkân sağlayan haber merkezlerinin de azaldığını görüyoruz. Dişe dokunur, özel haberleri yayınlayacak mecralar daralıyor. Bayağılık, sıradanlık, okur avcılığı, demeç gazeteciliği artıyor.

İşte tüm bu tabloya karşın hepimize umut aşılayan, gazeteciliği yaşatmaya çalışan meslektaşlarımızın varlığı oldu. Çağdaş Gazeteciler Derneği, 2019 Yılın Başarılı Gazetecileri Ödüllerini belirlerken bu bakış açısını gözetti ve yine meslek ilkelerini temel ölçüt olarak aldı. Başvurular ve öneriler titiz bir çalışmayla değerlendirildi. 2019 yılının bir özeti niteliğindeki haberler, ülkemizi, sorunlarımızı ve gazeteciliğimizi yansıtan, tarihe düşülen notlar oldu.

Ödül alan tüm meslektaşlarımızı kutluyoruz.

Ödül törenimiz 13 Mart 2020’de saat 19.00’da Ankara Çankaya Çağdaş Sanatlar Merkezi’nde gerçekleşecek.


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
RECEP BABA'YI SON YOLCULUĞUNA UĞURLADIKÖnceki Haber

RECEP BABA'YI SON YOLCULUĞUNA UĞURLADIK

MUSTAFA GÖKTAŞ'DAN TBMM Başkanvekili Celal Adan’a Çevre BeratıSonraki Haber

MUSTAFA GÖKTAŞ'DAN TBMM Başkanvekili Cel...

Başka haber bulunmuyor!