'İNSANI DEPREM DEĞİL ÇÜRÜK YAPI, TEDBİRSİZLİK ÖLDÜRÜR'

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
'İNSANI DEPREM DEĞİL ÇÜRÜK YAPI, TEDBİRSİZLİK ÖLDÜRÜR'
‘30-40 KATLI UCUBE BİNALARA DENETİM GETİRİN..!’ Vahap Seçer’e çağrıda bulunan Mimar Yılmaz, "Mersin Büyükşehir Belediyesi Yüksek Yapılaşma Yönetmeliği’ni çıkarın. Çıkarın görün, Mersin'de insan hayatının ne kadar ucuz olduğunu görün! …Denetimleri özellikle de Mezitli’den başlatın..!”

Mersinli Mimar Abdullah Yılmaz, insanı depremin değil, mimarlık, mühendislik hizmeti görmemiş çürük yapı, tedbirsizliğin öldüreceğini söyleyerek, "Çürük yapıyı, tek ilahları rant olan aslında acınacak haldeki çürük yerel zihniyet, kibar kent soyguncuları, müteahhitlerin üretim yapan makinaları gibi hizmet veren liyakatsiz teknik elemanlar doğurur." dedi.

“DEPREMLERDEN DERS ALDIK MI?”

17 ağustos depremi ile ilgili yazılacak, söylenecek, konuşulacak tek şeyin 'Depremlerden ders aldık mı?' sorusunun olduğunu söyleyen Yılmaz, "Aynı acıları yaşamamak için Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer'e sesleniyorum; Mersin'de yüksek yapılaşma yönetmeliği olmadığı için, her türlü denetimsizliğe açık, 5 kat inşaat teknolojisi ile ve uzmanlık şartı aranmayan müteahhit denilen kişilerce inşa edilen 30, 40 katlı ucube yapılara, denetim getirin.
Acil olarak, kentimizin en büyük ihtiyaçlarından biri olan, yıllardır üzerinde mimarlık meslek bilincim, mesleki sorumluluğumun gereği gönüllü olarak çalıştığım, inşaat maliyetlerini arttırıcı teknoloji içerdiği için, sektördeki gözlerini para hırsı bürümüş kibar soyguncuların, bunların yandaşı yerel yöneticilerin gündeme bile almadıkları, dünya kentlerinde binlerce sayfadan oluşan, ülkemizde bazı kentlerimizde yürürlükte olan; ‘Mersin Büyükşehir Belediyesi Yüksek Yapılaşma Yönetmeliği’ni çıkarın. Çıkarın ki görün, Mersin'de insan hayatının ne kadar ucuz olduğunu görün..! Geriye dönük olarak, insanımızın; ileride yaşanabilecek doğal afetlerlerden en az etkilenmesi için, sadece para kazanma hırsı ile yapılan beton yığınlarının altında, ‘Sesimi duyan var mı?’ gerçeğinin yaşanmaması için, makyajlı niteliksiz beton kulelerin konstrüksiyon denetimlerine hemen başlayın. Karot numunesi aldırın, demir donatılarının röntgenlerini çektirin, insan odaklı olduğunuzu kanıtlayın." şeklinde konuştu.

"ÖZELLİKLE MEZİTLİ'DEN BAŞLATIN!”

Doğanın bir omuz atması ile ayakta duramayacak kadar mimarlık, mühendislik hizmetlerinin hiç olmadığı için de yaşayanlara her an mezar olmaya aday olduğunu belirten Yılmaz, "Yandaşlara verilen kıyak imarlarla betondan kulelerin oluşturduğu beton ormanlarının farkına varın çok geç olmadan. Denetimlerinizi özellikle de Mezitli’den başlatın. Bazı acılar dilsizdir, bazı acılar hiç unutulmaz, 17 ağustos 1999’da Türkiye, tarihinin en uzun gecesini yaşadı. Yitirdiklerimiz, 17 bin 840 vatandaşımız hiç unutulmadı. Ama yerel yöneticiler çok para harcayarak seçilebildikleri için çabuk unuttular. Bazı yerlerde deprem toplanma alanlarına dahi AVM yapılmasına onay verdiler! Gençliğimin yaz tatili cennetim, Yalova'da, depremden sonra pek çok arkadaşımın yaşadığı, yazlık sitenin 7 kat tabliyesinin, içinde yaşayanlarla birlikte, tek bir beton tabliye olarak üst üste toprağa preslenmiş halini görmek çok acıydı. Mekanları cennet olsun! Rahmetle, özlemle anıyorum. Allah'ım böyle felaketleri bir daha yaşatmasın." diye konuştu.

HABER VE KAYNAK: MERSİN GAZETSİ


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
‘MERSİN’E KAN KAYBETTİRMEYE DEVAM EDİYORLAR!’Önceki Haber

‘MERSİN’E KAN KAYBETTİRMEYE DEVAM EDİYOR...

UCUZ EKMEĞİN PARASI DA BİZDEN OLMASINA RAĞMEN BÜFELER HALEN KAPALISonraki Haber

UCUZ EKMEĞİN PARASI DA BİZDEN OLMASINA R...

Başka haber bulunmuyor!