Sahte diplomaları böyle temin ediyorlar! 100 bin liralık ücret...

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Sahte diplomaları böyle temin ediyorlar! 100 bin liralık ücret...
Tekirdağ'da sahte diplomayla gözlemci doktorluk yaptığı belirlenen Ayşe Özkiraz'ın tutuklanmasının ardından akıllara bu diplomaları kimlerin nerelerde hazırladığı da geldi. Peki bu diplomalar nasıl temin ediliyor? İnternette sahte evrak düzenleyen dolandırıcılara ulaşıldı. İşte detaylar...

Sahte diploma hazırlayıp, binlerce liraya satıyorlar. Paralarını aldıkları kişileri dolandırıyorlar. Dolandırıcılar branşa ve okula göre farklı ücret talep ediyor. Sahte hukuk fakültesi diplomaları 100 bin, tıp fakültesi diplomaları 40 bin liraya düzenleniyor.
SAHTE DİPLOMA DOLANDIRICILIĞI YAPAN ŞEBEKEYE ULAŞILDI

Tekirdağ'da sahte diplomayla doktorluk yapan Ayşe Özkiraz tutuklandı. Peki bu diplomaları kimler hazırlıyor? TRT Haber, o dolandırıcılardan birine ulaştı. Sözde barkodlu sahte evrak hazırlayan birçok şebeke var. Ödemeler yurt dışı para transfer uygulamasıyla yapılıyor.

DOLANDIRICILAR SAHTE DİPLOMALARI GERÇEKÇİ KILMAK İÇİN BARKOD DA BASIYOR

Gönderilen örnek diplomaların altında bir de karekod bulunuyor. Karekod okutulduğunda bir animasyon videosu açılıyor.
Para ödeyenlerin bir kısmına sahte diplomalar ulaştırılıyor. Kamu kurumları, işe alımlarda verilen evrakı sıkı denetimlerden geçiriyor. Uzmanlar, özel sektörün de titiz denetimler yapması gerektiğini vurguluyor.

"2 YILDAN 5 YILA KADAR HAPİS CEZASI VAR"

TÜKONFED Hukuk Komisyonu Üyesi Recep Alper Yılmazlar, sahte diplomanın kontrol edilebileceği birçok mekanizma olduğunu belirterek, "Kontrol mekanizmalarıyla teyit ederek diplomanın aslına ulaşabilirler" dedi.

Ödeme yaptığı halde, sahte diploma gönderilmeyenler de çok. Bu kişiler, kendileri de sahtecilik yapmaya çalıştıkları halde, çekinmeden mağdur olduklarını söylüyor.

5 yıla kadar hapis cezasının olduğunu söyleyen Yılmazlar şu bilgileri paylaştı: "Dolandırıcılar bu eylemleri ile resmi evrakta sahtecilik suçunu işlemektedirler. Sahtesini talep edenler de dolandırıcıları buna azmettirmekten sorumludur. Bu eylemlere 2 yıldan 5 yıla kadar hapis cezası öngörülmüştür."  Haber: Şeyma Vural, Kamera: Hayrettin Kavi
MİLLİYET


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Barınaklar sokak hayvanları üzerinden yeni bir rant kapısı arayışı mı?Önceki Haber

Barınaklar sokak hayvanları üzerinden ye...

Kayserispor'un milli futbolcusu Süper Lig devine imza atmaya çok yakın!Sonraki Haber

Kayserispor'un milli futbolcusu Süper Li...

Başka haber bulunmuyor!