Sol ‘altılı masa’nın adı, ‘Emek ve Özgürlük İttifakı’ oldu

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Sol ‘altılı masa’nın adı, ‘Emek ve Özgürlük İttifakı’ oldu
HDP’nin çağrısıyla bir araya gelen 6 parti ve örgüt, kurdukları ittifakın adının “Emek ve Özgürlük İttifakı” olduğunu açıkladı. İttifakın kuruluşu eylül sonunda ilan edilecek.

Emekçi Hareket Partisi (EHP), Emek Partisi (EMEP), Halkların Demokratik Partisi (HDP), Sosyalist Meclisler Federasyonu (SMF), Türkiye İşçi Partisi (TİP) ve Toplumsal Özgürlük Partisi (TÖP) temsilcilerinin TİP’in ev sahipliğinde İstanbul’da yaptığı toplantı sonuçlandı. Aylardır süren çalışmaların ardından altı sol ve sosyalist siyasi yapının oluşturduğu ittifakın adı ‘Emek ve Özgürlük İttifakı’ olarak duyuruldu. 

Altı siyasi yapı tarafından yapılan ortak açıklamada, “Kurumlarımızın girişimiyle, eylül ayı sonunda kitlesel bir halk buluşması ve en geniş demokrasi güçleriyle birlikte Emek ve Özgürlük İttifakı’nın kuruluşunun ilan edilmesine karar verilmiştir” denildi.

HDP’nin ‘Geniş Demokrasi İttifakı’ oluşturma çağrısıyla bir araya gelen, süreç içerisinde “mücadele ortaklığı” söylemiyle sahada birlikte çalışan Türkiye İşçi Partisi (TİP), Emek Partisi (EMEP), Toplumsal Özgürlük Partisi (TÖP), Emekçi Hareket Partisi (EHP) ve Sosyalist Meclisler Federasyonu’nun (SMF) oluşturduğu güç birliği Kadıköy’de bulunan TİP İstanbul İl Başkanlığı’nda bir araya geldi. Önceki toplantılara katılan Halkevleri (HE) bu toplantıda yer almadı. Halkevleri'nin görüşmelerden çekildiği öğrenildi.

Toplantının yapıldığı salonda, her partinin ve örgütün ambleminin yer aldığı ve üzerinde “Dayanışma, mücadele ve umutla bir arada” yazılı pankart asıldı. 

Toplantıya, HDP Eş Genel Başkanları Pervin Buldan ile Mithat Sancar’ın yanı sıra Eş Başkan Yardımcısı Tuncer Bakırhan, EMEP Genel Başkanı Ercüment Akdeniz ile Genel Başkan Yardımcısı Selma Gürkan, TİP Genel Başkanı Erkan Baş, TİP Sözcüsü Sera Kadıgil ve Genel Başkan Yardımcısı Doğan Ergün, SMF Sözcüsü Barış Kayaoğlu ve Merkez Yürütme Kurulu (MYK) üyeleri Mahir Gürz, Erdal Ataş, TÖP Sözcüsü Perihan Koca, Sözcüler Kurulu Üyeleri Pelin Kahiloğulları ile Tamer Doğan ve EHP Sözcüsü Özge Akman, Merkez Komite üyesi Hakan Öztürk katıldı.

Halkevleri’nin çekilme kararı almasıyla altı siyasi partinin temsilcilerinin buluştuğu toplantıda, siyasi gelişmelerle ilgili değerlendirmeler yapıldı, “ittifakın” isminin ve yol haritasının, hazırlanacak deklarasyonun kamuoyuna açıklanmasının yöntem ve tarihinin belirlenmesi gündeme alındı. Altı siyasi parti tarafından yapılan ortak açıklamada ilk kez “ittifak” denilmesi de dikkat çekti.

‘UMUDU BÜYÜTEN YÜRÜYÜŞÜMÜZÜ ŞEKİLLENDİRMEK ÜZERE BİR KEZ DAHA BİR ARAYA GELDİK’

Altı sol ve sosyalist siyasi yapının düzenlediği toplantıya, EHP Sözcüsü Özge Akman ile Merkez Komite üyesi Hakan Öztürk; EMEP Genel Başkanı Ercüment Akdeniz ile Genel Başkan Yardımcısı Selma Gürkan; HDP Eş Genel Başkanları Pervin Buldan ile Mithat Sancar, Eş Başkan Yardımcıları Tuncer Bakırhan, MYK üyesi Sultan Özcan; SMF Sözcüsü Barış Kayaoğlu ile MYK üyeleri Mahir Gürz, Erdal Ataş; TİP Genel Başkanı Erkan Baş, TİP Sözcüsü Sera Kadıgil ve Genel Başkan Yardımcısı Doğan Ergün; TÖP Sözcüsü Perihan Koca, Sözcüler Kurulu üyesi Pelin Kahiloğulları ile TÖP MK üyesi Tamer Doğan katıldı.

Toplantının sonuç metninde, “25 Ağustos’ta İstanbul’da, ülkemizin bugününde ve yarınında eşitlik, özgürlük, kardeşlik, barış ve demokrasi temelinde bir değişimi yaratacak birlikteliği vurgulamak, siyasal ve toplumsal iradeyi güçlendirmek, kararlı duruşumuzu, mücadelemizi, da-yanışmayı ve umudu büyüten yürüyüşümüzü şekillendirmek üzere bir kez daha bir araya geldik” denildi.

“Emek, barış, özgürlük ve demokrasi değerleri temelinde, halkın egemen olduğu bir toplumsal ve siyasal düzeni kurmanın, ezilen ve sömürülen tüm toplum kesimlerinin gücüyle mümkün olduğunu biliyoruz ifadelerinin kaydedildiği ortak açıklamada şu ifadeler yer aldı:

İTTİFAK ÇALIŞMASINI TAMAMLAMA AŞAMASINA GELDİK: Aylar süren emeklerimizin sonucunda; Türkiye’nin tüm kentlerinde, sokaklarında ve meydanlarında, tarlalarında ve fabrikalarında, okullarında ve üniversitelerinde, her alanda mücadeleyi büyütmek; emekçilerin, işçilerin, kadınların, gençlerin, çiftçilerin ve üreticilerin taleplerini ve mücadelelerini ortaklaştırmak üzere sürdürdüğümüz ittifak çalışmasını tamamlama aşamasına geldik.

KARARLIYIZ: Yaşadığımız ve her gün daha da derinleşen ekonomik, sosyal ve siyasal kriz karşısında toplumsal adalet, eşitlik ve güçlü demokrasi temelinde değişim mücadelesini ortaklaştıracak bu ittifakın mücadele ilkelerini, siyasal program çerçevesini, seçimler öncesini ve sonrasını kapsayan yol haritasını Eylül ayında kamuoyuyla paylaşma kararına vardık. Tarihsel sorumluluğumuzun farkındayız ve buna uygun davranma konusunda kararlıyız.

MÜCADELE ARKADAŞLIĞI OLACAK: İttifakımız; AKP-MHP iktidarının halk düşmanı politikalarına direnen, bu düzenden ve iktidardan kurtulmak; sorumlulardan hesap sormak isteyen tüm kes-imlerin, siyasal ve toplumsal muhalefet güçlerinin katılımı, katkısı ve desteğiyle büyüyecektir. İttifakımız; bir yol arkadaşlığı, bir mücadele arkadaşlığı olacaktır.

ÇAĞRIMIZ TÜM EMEKÇİLERE: İnsanca çalışılacak ve yaşanacak bir düzen için; halkın ege-menliğine dayanan bir güçlü demokrasi için; Kürt sorununda barışçıl ve demokratik bir çözüm için; kadınlar, gençler ve dezavantajlı grupların eşitliği ve özgürlüğü için; doğanın ve kültürel varlıklarımızın korunması için hep birlikte mücadele edeceğiz. Çağrımız tüm emekçilere, demokrasi, hak, hukuk, özgürlük, eşitlik mücadelesini yürüten bütün toplumsal hareketler, kurum, kuruluş ve yurttaşlaradır.

HEP BİRLİKTE BAŞARACAĞIZ: Hep beraber sorumluluk alalım. Yangın yerine çevrilen ülkeyi ortak talepler ve birlikte mücadele anlayışıyla özgür ve demokratik bir şekilde yeniden inşa edelim. Emek, barış, özgürlük ve demokrasi değerleri temelinde, halkın egemen olduğu bir toplumsal ve siyasal düzeni kurmanın, ezilen ve sömürülen tüm toplum kesimlerinin gücüyle mümkün olduğunu biliyoruz. Herkesi bu anlayış ve çağrı doğrultusunda ortak ve birlikte mücadeleye davet ediyoruz. Tek adam iktidarına, sermayenin ve zulmün düzenine karşı hep birlikte başaracağız." 

EYLÜL AYI SONUNDA İLAN EDİLECEK

Altı sol ve sosyalist siyasi yapının oluşturduğu ittifakın adı ‘Emek ve Özgürlük İttifakı’ olarak duyuruldu. Altı siyasi yapı tarafından yapılan ortak açıklamada, “Kurumlarımızın girişimiyle, eylül ayı sonunda kitlesel bir halk buluşması ve en geniş demokrasi güçleriyle birlikte Emek ve Özgürlük İttifakı’nın kuruluşunun ilan edilmesine karar verilmiştir” denildi. 

gazete duvar


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Türkiye Gazeteciler Konfederasyonu Kütahya’da toplanıyorÖnceki Haber

Türkiye Gazeteciler Konfederasyonu Kütah...

Kaşıklı, kol saatli, fırıldaklı bir gazeteci portresi: Cüneyt ÖzdemirSonraki Haber

Kaşıklı, kol saatli, fırıldaklı bir gaze...

Başka haber bulunmuyor!