OGUZ UÇAR

OGUZ UÇAR

Mail: oguzucar1@gmail.com

FENERBAHÇE’NİN ATATÜRK AŞKI

FENERBAHÇE’NİN ATATÜRK AŞKI

Milyonların kalbine taht kuran, meslek büyüğüm Uğur Dündar ile Twitter’da karşılıklı takipleşiyoruz.
 
Dün takvim yaprakları 9 Eylül 2023’ü gösteriyordu. 
…Ve önüme Uğur ağabey’in attığı bir tweet link olarak düştü.

İzmir’in düşman işgalinden kurtuluşunun 101’nci yıldönümünde Fenerbahçe “Tüzük Tadilatı Kurultayı” toplanmış, Uğur ağabey de orada Yüksek Divan Kurulu Başkanı sıfatı ile genel kurula hitap ederken heyecandan sesi titriyordu.

Sözlerine İzmir’in kurtuluşundan başlamıştı Uğur ağabey, Atatürk’ün İzmir Hükümet konağına girişini anlatırken de duygulanmıştı. “Başta ulu önder Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere Milli Mücadelemize katkı sağlayan tüm kahramanlarımızı saygı minnet ve rahmetle anıyorum” dedikten sonra konuşmasını şöyle sürdürdü:
 
“Büyük Fenerbahçe’nin çok kıymetli fertleri, bugün imkânsız görünenin gerçekleştiği, olmaz denilenin olduğu, tarihin akışına son dokunuşun yapıldığı gün. Yarbay Mustafa Kemal’in Çanakkale’de başlayıp, inançla, azimle, kusursuz ferasetle yazdığı o muazzam destanın altına imzasını attığı gün bugün. 101 yıldır ulusça elde ettiğimiz her başının altında, Türk evladının kalbine ve alnına nakşettiği o imzadan taşan inancın, heyecanın, feyzin yıldönümü bugün.
Zira o imza, “Umutsuz durumlar yoktur. Umutsuz insanlar vardır. Ben hiçbir zaman umudumu yitirmedim” diyen emsalsiz bir dehanın imzasıdır. Ne mutlu biz Fenerbahçelilere ki, biz de kulüp olarak o destanın içinde hem de en önünde yer aldık.”

Salonu dolduranlar kendisini dikkatle dinlerken sözü Filenin Sultanları’nın başarısına getirip onları da kutladı ve bombayı patlattı:

“Şanlı Fenerbahçe’nin değerli fertleri, bugün 9 Eylül…
Bugün Başkomutan Mustafa Kemal’in önderliğinde 26 Ağustos’ta başlayan, 9 Eylül’de İzmir Hükümet konağından Yunan bayrağının indirilip Türk bayrağının göndere çekilmesiyle taçlanan bağımsızlığımızın 101’nci yıldönümü.
 
Bu tarihi günde, mabedimiz olan stadyumumuzun adının bundan böyle ilelebet FENERBAHÇE ATATÜRK STADYUMU olarak değiştirilmesi ve tescili konusunda, Başkanımız ve Yönetim Kurulumuza gereken yetkiyi, tek fire olmaksızın oy birliği ile vereceğinizden kuşku duymuyorum.”

Bu sözler üzerine salonda alkış koptu!

Belli ki, Atatürk denilince Fenerbahçe’de akan sular duruyordu. 
Uğur ağabey, konuşmasının son bölümünde isim değişikliği konusunu destekleyen eski Başbakanlardan Şükrü Saraçoğlu’nun ailesine teşekkür etmeyi de unutmadı.
Sonuç: Fenerbahçe Genel Kurulu delegeleri tek fire olmaksızın bu teklifi onayladı.
Şimdi sarı-lacivertli kulübün stadyumunun adına saçlı, mavi gözlü Başkomutanımız Atatürk’ün adının verilecek. Ali Koç başkanlığındaki yönetim kurulu bunun için hemen harekete geçecek!

Resmi kurumlardan T.C kısaltmalarının kaldırıldığı, Atatürk isminin görmezden gelindiği, hatta ve hatta dualarda bile unutulduğu (!) bir dönemde, Fenerbahçe camiasının ATATÜRK AŞKI ayakta alkışlanır. 

Helal olsun bu kararı alan sarı-lacivertli yüreklere helal olsun!