Tevfik DİKER

Tevfik DİKER

Mail: tevfikdiker@gmail.com

Kader Mahkumlarına Af...

Geçmişte şiir okuduğu için cezaevine girdiğini hatırlatan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Ne yazık ki oralarda çok şey dönüyor. Avukatlarıma birçok talepler geliyor. Vicdan ile cüzdan arasında dolaşan bir yapı var” dedi. Erdoğan, "Adaletin bu mu dünya?" diye sadece Orhan Gencebay'ın sorduğunu söylemişti.
*
Yargıtay eski Başkanı Mehmet Uygun'un 1998-1999 Adalet Yılı açış konuşmasında dile getirdiği "Vicdan ile cüzdan arasında sıkıştık" demişti.
*
Yargıtay Başkanı İsmail Rüştü Cirit: Geçmişte yargıya güven yüzde 70 idi, şimdi yüzde 30'lara düştü.demişti.
*
Anayasa Mahkemesi (AYM) Başkanı Zühtü Arslan, hukuksuz kalan devleti, yaşam destek ünitesine bağlı bir hastaya benzeterek, “Anayasa Mahkemesi’nin verdiği ihlal kararlarının yarıdan fazlası adil yargılanma hakkına ilişkindir. Yüzde 52,1 oranında adil yargılanma hakkının ihlal edildiğini görüyoruz. Bu da adil yargılanmayla ilgili önemli mesele olduğunu, bu meselenin çözülmesi gerektiğini söylüyor” dedi.
*
Yargıtay Başkanı İsmail Rüştü Cirit, ilk derece mahkemelerde görev yapan 4 bin 561 hakim ve savcı hakkında FETÖ soruşturması başlatıldığını belirtmişti. Cirit, soruşturma başlatılanlardan 3 bin 495 hakim ve savcı hakkında ise FETÖ üyesi olmaktan dava açıldığını söylemişti. Yargıtay Başkanı, dava açılan 534 hakim ve savcının beraat ettiğini, bin 344 kişinin ise mahkum olduğunu ve bin 617 kişinin ise yargılamasının sürdüğünü sözlerine eklemişti.
*
Adalet Bakanı Gül, Yargıda görev yapan 20 bin 719 hakim ve savcının yüzde 45'inin meslekte görev yaptığı süre 3 yıl veya daha az.dedi.
*
Böyle bir yargının verdiği kararlar ne kadar adildir?
Cezaevlerinde yatan Kader Mahkumlarına ilgisiz kalmamalıyız. 
Çare AF' tır.
İktidara ve muhalefete çağrıda bulunuyorum.
Kader Mahkumlarının sesine kulak verin.