Dr.Yılmaz AKSOY

Dr.Yılmaz AKSOY

Mail: yilmazaksoy@gmail.com

KIŞ' DA GÜZEL

Kapalı yağışlı havalarda,insan yataktan çıkmak istemiyor.Yorganı üstüne alıp , ana rahminde gibi ayaklarını karnına çekip, kış uykusuna yatan hayvanların inine saklandığı gibi, yatağa sığınıyor.Yaz geceleri sıcaktan kan ter içinde kaldığını, yastığın sırılsıklam olduğunu, uyumak için yatakta dönmekten yorulduğunu hatırlıyorsun ve Kış da güzel, yaşamak da güzel be diyorsun.

Yağmur yağıyor, rüzgar kapı pencere boşluklarından senfoni çalar gibi, vuv.. vuv.. diye esiyor. Herkes evine veya emin bir çatı altına kaçıyor.Hava kapalı bulutlar gri siyah, yağmur gökten inen kırık çizgiler gibi aceleci ve devamlı .Eve koşuyorsun,  eşin güler yüzle karşılıyor ruhun ısınıyor, kapıdan bir sıcak hava yüzüne vuruyor yüzün ısınıyor. Buharı tüten Sıcak bir çorba önüne geliyor.Sindire sindire içiyorsun, için ısınıyor. Sobanın başında çayını yudumluyorsun, sanki şarap içimiş gibi mutluluktan sarhoş  oluyorsun. Kış da güzel,Yaşamak  da güzel be diyorsun.

Emin ve sıcak bir yerdesin ya; Romantikleşiyorsun.  Yağmur damla damla cama vuruyor, damlalar birleşip aşağıya akıyor. İçerinin sıcağından cam buharlaşıyor. Kalkıp cama parmaklarınla sevgilinin adını yazıyorsun.İçine dönüyorsun, ürperiyorsun, hayallere dalıyorsun. Kışın başlayan veya  Kışın biten Aşklar  geliyor  Aklına . Sonra bu  aşklar için bestelenmiş şarkılar, art arda hafızanı yokluyor.

Gündoğdu Duran'a ait;

"Söyledim aşkımızı ben Ankara rüzgarına
Olmadı kaldı benim, her hevesim yarına
Her gören ağladı kalbini bağladı
Dalgalı saçlarına"

Şekip Ayhan ÖZIŞIK'a ait;
"Rüzgar Söylüyor şimdi o yerlerde bizim eski şarkımızı
 Bir kış günüydü başladı, bu hazin macerası ömrümüzün
 Vazgeç söyleme artık,hatırlatma mazideki aşkımızı"

Zeki MÜREN Söylüyor:
" Fakir bir şairim ama
  Yüreğim zengin a canım
 Serde gençlik var sultanım
 Yağmur Üstüme üstüme
 Varsın yağsın küçük Hanım
 Ben yağmurdan yaştan değil
 Aşkından Sırılsıklamım " 

Koray ERKİN ,söylüyor Arabesk şarkısını;
"Yağmurun sesine bak
Aşka davet ediyor
Cama vuran her damla
Beni harap ediyor
Bu yağmur seni benden
Alıp götüren yağmur
Aşkımızı sel gibi
Silip süpüren yağmur."

Sırıl sıklam olmuşsun, yağmur alnından  yüzüne  akıyor. gözüne  doluyor , rüzgar yüzüne  tokat gibi çarpıyor ama üşümüyorsun. Hayalet  gibi,  sevgilinin eli elinde telaşsız  dolaştığını anımsıyorsun . Hiç bir şeyden korkun  yok. Yağmurun durmasını  istemiyorsun . Zaman durmuş sanki. Yağmur dinerse mutlu rüya da bitecek gibi geliyor sana. Yağsın da yağsın, ortalığı sel götürse umurunda mı? yeter ki yüreğindeki, yangını söndürsün, kalan küllerinide  rüzgar alıp savursun.
Diyorsun kış da güzelmiş be!  Hangi mevsim tanışmışsan onunla, hangi mevsimde sevmişsen onu , o mevsim güzel.Kış da güzel be! Kış da güzel.

Sevmek, sevilmek, Dünya , yaşamak güzel, kış da güzel ama, hayat şartları uygun olana.Kara kışta yolda olana ve bu şartlarda hayatını kazanmak için  mücadele edenlere ,   selde kalanlara ,Dağ başında mahsur kalanlara,karlar içinde  morarmış  elleri titriyerek çalışanlara Tanrı  yardım etsin.Aç kalan hayvanlara da yardım etsin. Onlara Kış Güzel değil işkence...!

Geçmişi çok düşünmek , bir hastalıktır diyorlar, desinler ben geçmişi çok seviyorum.Özellikle  köyde geçen Çocukluğumu. Babam, yedek subay olarak askerliğini yapıyordu. Amcamın çocukları ile birlikte dedemin yanında kalıyorduk. İlk bahar aylarıydı, okullar yeni kapanmıştı. İkinci sınıfa geçmiştim.Büyük baş hayvanlarımızı Hamur Kesen denen yerde arkadaşlarımızla otlatıyorduk. Köye en az 4-5 kilometre.Birden bire bardaktan boşanırcasına sağnak halinde bir yağmur başladı.Açık arazi saklanacak bir yer yok.çevremiz taşlık ve çalılık , altına sığınacak bir ağaç bile yok. Üstümüzde ince Amerikan bezinden bir Köynek var. Sırılsıklam olduk. Köyneklerimiz vücudumuza yapıştı.Tir tir titriyoruz.Panik halinde saklanacak yer ararken, biraz ilerde , Avcıların avlanırken arkasına gizlendikleri, taşlar sıvasız olarak üst üste konarak yapılan, üstü de yassı bir kaya ile örtülen yetişkin 2 kişinin sığacağı büyüklükte Kap dediğimiz yapıyı gördük. 3- 4 arkadaş o taş yapının altına sığındık. Gök gürledikçe, birbirimize ve Kabın taşlarına yapışıyorduk. Çakan şimşeklerin göz kamaştıran süt beyazı ışığından, simsiyah gök yüzü aydınlanıyordu.Ne kadar yağdı bilmiyorum, bir  saat bile olsa bize zaman  bitmez tükenmez geldi. Neyse; yağmur yavaşlayarak gök yüzü açıldı.Gök kuşağı kurtuluşumuzu müjdeliyordu.Çok şanslıydık, Kabın bulunduğu yer küçük bir tümseğin üstündeydi.Biraz aşağıdaki sel yatağından, Fırat'a doğru bir adam boyunda sel akıyordu.Dedem , arkadaşlarımın babalarıyla  bizi aramaya çıkmıştı.Yolda karşılaştık . Eve gelince,  babaannem annemle birlikte üstümü değiştirdi ıslanınca iki avuca sığacak top haline gelen köyneğimi yere attı., gelenek gereği dedeme bir şey diyemiyen Annemin yerine,  Dedeme ," Bir tike çocuğu dağlara gönderiyorsun. Sele gitse ne olacaktı .  babasına ne diyecektin? " diye, fırsat bulmuşken dedemi azarlıyordu. Normal şartlarda böyle bir duruma imkan yokken,dedem önce sustu, sonra , suçlanmayı bastırmak için, yüksek  bir sesle; " Benim oğlum Yiğit olmalı." dedi .Ertesi sene okuma kitabında ; Sele giden  Gelin Ayşe'nin hikayesini ve Türküsünü öğrendik.Hala bu Adana yöresine ait,  Türkü her söylendikçe; gözüm yaşarır.İnanın şimdi yazarken de ağlamaklı oldum.
Koyun gelir Yata yata
Çamurlara Bata Bata
Gelin Ayşem Sele gitmiş
Yosunları tuta tuta.
xxxxx
Koyun Gelir yozuyunan
Ayağının tozuyunan
Gelin Ayşem sele gitmiş
Yanı çifte kuzuyunan.
Aman Ayşem, gelin Ayşem
Dağlar başı duman Ayşem.

Babaannem; "Kaya, Ateş ve Su Apansızdır." derdi. Yani Amansız. Aniden ölümü getirir demek. Bu vesileyle Mersinimizde geçen hafta olan sel felaketinden bahsetmek istiyorum. Dünyanın en gelişmiş, alt yapısı düzgün ülkelerinde de, Hatta Amerika da Ani yağışlar ve  kasırgalarda  can ve mal kaybı oluyor.Bütün ilerlemiş teknolojilere rağmen, İnsan oğlu tabii felaketlere mani olamıyor.Ama bizim gibi; Ormanları yok ederek, Dere yataklarına ev yaparak, felaketlere davetiye çıkarmıyorlar. Mersin halkına geçmiş olsun diyor, Araba içinde sele kapılarak hayatını kaybeden 4 Kişilik aileyede, kaza ile denize düşen gence rahmet ve ailesine baş sağlığı diliyorum.