Erdoğan: Bize sığınmacılar için 6 milyar euro ödeyecektiniz ne oldu?

Erdoğan Türkiye İnovasyon Haftası etkiliğinde konuştu. Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, 2011 yılında Suriye'de başlayan iç savaş sonrası başlayan mülteci göçünde Türkiye'nin 4 milyon kişiyi 'misafir' ettiğini belirterek Avrupa Birliği'ni eleştirdi. Erdoğan, Türkiye'nin AB ile yaptığı anlaşmayı hatırlatarak "Bize sığınmacılar için 6 milyar euro ödeyecektiniz ne oldu?" diye sordu.

Erdoğan: Bize sığınmacılar için 6 milyar euro ödeyecektiniz ne oldu?
  • 04 Mayıs 2019, Cumartesi 19:46

AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Türkiye İnovasyon Haftası İnovalig Ödül Töreni'ne katılarak bir konuşma gerçekleştirdi.

 Erdoğan'ın şu sıralar burada yaptığı konuşmadan öne çıkanlar şöyle:

Maruz kaldığımız haksızlıklar, adaletsizlikler, saldırılar, tuzaklar, tezgahlar karşısında her alanda kendi göbeğimizi kendimiz kesmeyi başardık. IDEF Savunma Sanayi Fuarı'nda çok önemli ürünlerin sergilendiğini gördük. Diğer ülkelerin yarım asırda geldiği yere bizim firmalarımız 3-5 yıllık gayretle ulaştı. 

Geçtiğimiz ay itibarıyla ihracatımız bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 5,4 artarak 15 milyar 273 milyon dolara ulaşırken, ithalatımız yüzde 14,6 azalarak 18,1 milyar dolara geriledi. Böylece dış ticaret açığımız yüzde 57,8 azalarak 2 milyar 831 milyon dolar olarak gerçekleşti. İhracatımızın ithalatımızı karşılama oranı geçen yılın nisan ayında yüzde 68,3 iken bu yıl aynı oran yüzde 84,4'e yükseldi. 2023 hedeflerimize ulaşabilmemiz için yaptığımız ihracatın katma değerini yükseltmemiz gerekiyor. Türkiye'yi 2023 hedeflerine ulaştırana kadar hiçbirimize durmak, dinlenmek yok

Türkiye iğneyle kuyu kazma dönemini geride bırakıp, kanatlanıp uçma döneminin eşiğine gelmiş durumdadır. İhracatımızın katma değerini geliştirmek için inovasyona daha çok önem vereceğiz. Yapay zekanın her alanda etkinliğini hissettirdği bir dönemde konvansiyonel yöntemlerle ön plana çıkamayız. Birileri bizi kendi içimize kapanmaya zorluyor olsa da bu tuzağa düşmeyeceğiz. Her alanda ülkemizi zirveye taşıyacağız.

Kısa zamanda terörün belini bu ülkede kıracağız. Buna inancımız tam. Dünyanın en eli kanlı terör örgütlerini yerle yeksan etmiş bir ülkeyiz. 

Türkiye, Cumhuriyet'in kuruluşundan sonraki en büyük atılımını son 17 yılda yapmıştır. Tüm sorumluluklarını yerine getirdiği halde Türkiye'nin AB'ye tam üye yapılmamasının izahı olamaz. Bugün Avrupa ülkeleri hala huzur içinde yaşıyor olmalarını, Türkiye'nin 4 milyon sığınmacıyı kendi topraklarında misafir etmesine borçludur. Bize sığınmacılar için 6 milyar euro ödeyecektiniz ne oldu? AB dürüst değil, sözlerini yerine getirmiyor. Neymiş? Avrupa Birliği'ne tam üye olmak için çok fazla büyükmüşüz. Yani şimdi bunlar böyle istiyor diye, bunların paşa keyfi öyle istiyor diye biz küçülelim mi? Herhalde ben boşuna en az 3 çocuk demiyorum. Daha büyüyeceğiz. Ne kadar büyürsek bilesiniz ki o kadar güçlü olacağız. 

İstedikleri kadar birliğimize, beraberliğimize, ekonomimize, sınırlarımıza saldırsınlar. İstedikleri kadar tuzaklar kursunlar, bu tür operasyonlar sadece bizim hedeflerimize ulaşma azmimizi daha da perçinler, bizi mücadelemizde daha da güçlü kılar. Türkiye, artık her üflendiğinde her çelme takıldığında yere kapaklanan o eski Türkiye değildir. 

Ülkemizin Suriye topraklarını yeniden güvenli hale getirme çabalarına da destek bulamıyoruz. Hala kafalarında bir Türk baharı özlemi var, halbuki onların baharlarının girdiği her yer kara kışa dönmüştür. Seçim sonuçları üzerinden Türkiye'nin geleceğiyle ilgili siyaset mühendisliği hesaplarına girişenlerin bakacağı yer, bizim Rabiamızdır.

Avrupa şehirleri cayır cayır yanmaya başladı. Buna rağmen hala Türkiye'deki sosyal fay hatlarını kaşımak isteyenler önce kendi oturdukları zeminin çürüklüğüne bir baksınlar. Daha çok yanacaksınız. Türkiye kimsenin yutamayacağı kadar büyük bir lokmadır. Ülkemizin bağımsızlığına karşı yapılacak ekonomik ve siyasi her hamle, başarısız kalmaya mahkumdur.

Ülkemizin savunma ihtiyaçlarına saygı duymayıp, yaptırım tehditleriyle bizi köşeye sıkıştıracaklarını sananlara diyoruz ki; Türkiye ne Orta Doğu'dur ne Balkanlar'dır ne Güney Amerika'dır. Türkiye binlerce yıllık devlet tecrübesi, muhteşem medeniyet geçmişi ve coğrafyasındaki bin yıllık hakimiyetiyle birikimiyle kimsenin yutamayacağı kadar büyük bir lokmadır. Sonu ölüm de olsa mücadeleden korkmayan ve kaçmayan bir milleti küçük oyunlarla teslim alabileceklerini sananlara yanıldıklarını göstermeye her zaman hazırız.

KAYNAK: https://www.artigercek.com/haberler/erdogan-dan-yeni-aciklama-4

Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0

BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

yukarı çık