70 milyar dolarlık İslam ülkeleri

SAĞLIK EKONOMİSİNİN MERKEZİ TÜRKİYE OLUYOR: Türk Arap Ülkeleri İş İnsanları Derneği (TURAB) Genel Başkanı Canan Sunay, WIHU’18 fuar ve kongresinde Ortadoğu ve Asya ülkeleri sağlık sistemini anlattı, dünyada sağlık turizmi hareketinin geldiği nokta hakkında bilgi verdi.

70 milyar dolarlık İslam ülkeleri
  • 28 Aralık 2018, Cuma 14:11

Dünya İslam Sağlık Birliği ve Sağlık-Der tarafından “İslami Çerçevede Sağlıkta Kalkınma” ana temasıyla bu yıl üçüncüsü düzenlenen  “Dünya Müslüman Sağlık Toplulukları Kongresi & Fuarı WIHU’18” adlı etkinliğe 63 ülkeden 150 Sivil Toplum Kuruluşu, hükümetler, üniversiteler ve sağlık sektör temsilcileri katıldı.

İstanbul Harbiye Askeri Müze ve Kongre Merkezinde gerçekleşen kongrenin açılış konuşmalarını ABD adına WIHU ABD Konsey Üyesi Ekrem Elzend; Avrupa adına WIHU Avrupa Konsey Üyesi Hüsniye EMİN, Afrika adına WIHU Avrupa Konsey Üyesi Zehra Ali; Asya Adına Malezya Papisma Başkanı Prof. Dr. Suhaini Kadıman gerçekleştirdi.

Türk Arap Ülkeleri İş İnsanları Derneği (TURAB) Genel Başkanı Canan Sunay da WIHU '18 de Ortadoğu ve Asya ülkelerinde sağlık sistemi konusunda panelist olarak katılım sağladı.

 

SAĞLIK TURİSTİ GÖNDERME SEBEPLERİ

Ortadoğu ve Asya ülkelerindeki sağlık sistemleri ile ülkemiz açısından sağlık turizmi potansiyeli hakkında bilgi veren TURAB Genel Başkanı Canan Sunay, en çok sağlık turisti gönderen ülkeler ve sağlık turisti gönderme sebepleri hakkında şunları söyledi:

“Gelişmemiş ülkeler Sudan, Somali, Afganistan, Libya gibi, temel sebep sağlık hizmetlerinin yetersizliği ve personel azlığı. Irak, Suriye gibi ülkeler, sağlık hizmetlerinin yetersizliği ve personel azlığı, Amerika, Asya ülkeleri, sağlık hizmetlerinin pahalı ve hasta bekleme listeleri uzun olması temel sebepler. Yaşlı nüfusu çok olan ülkeler, yaşlı nüfusunun çok olması, personel yetersizliği ve bakım maliyetlerinin yüksek olması nedeniyle sağlık turisti göndermektedir.”

 

23 MİLYON POTANSİYEL HASTA DENİZAŞIRI ÜLKELERE GİDECEK

Günümüzde tüm dünya ülkelerinin, sağlık hizmetlerinin maliyetlerini düşürmek için yeni arayışlara girdiğine dikkat çeken Başkan Sunay, “Dünyada sağlık hizmetini daha ekonomik ve daha kaliteli alma isteği, ülkelerarası hasta hareketliliğini arttırmıştır. Sektöründe ilerlemiş olan ülkeler, ülkelerindeki turizm faaliyetlerini 12 aya yaymak için alternatif arayışlar içerisindedir. Dünya Turizm Örgütü'nün araştırmasına göre, 2012 de Dünya'da sağlık turizmi 100 milyar dolarlık bir büyüklüğe ulaştı. Dünya Turizm Örgütünün diğer bir tahminine göre, ‘2017 yılına kadar sadece ABD'den 23 milyon potansiyel hastanın 79,5 milyar Dolarlık bir harcama yaparak denizaşırı ülkelere gideceği’ hesaplanmaktadır” dedi.

Kongre boyunca panellerin yanı sıra Kadın Sağlığı Forumu, Göçmen Sağlığı Forumu, Sağlık Turizmi Forumu, Amerika Forumu, Asya Forumu, Afrika Forumu, Avrupa Forumu, Ümmet Gençliği Forumu, Üniversiteler Arası görüşmeler, Sağlık Girişimciliği Yarışması gerçekleştirildi. Sağlık Turizmi Forumu’nda Iğdır Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Hakkı Alma ve Dicle Üniversitesi Rektör Yardımcısı Ali Kemal Kadiroğlu da konuşma gerçekleştirdi.

Programın son günü  üye STK temsilcileriyle istişare toplantısı gerçekleştirildi ve Dünya İslam Sağlık Birliği Başkanlığına Dr. Kasım Sezen yeniden seçildi.

Sağlık Turizmi Yapan Otellerden, Türkiye’de yerli üretim yapan Medikal Sektörden ve Özel Hastanelerden 52 firma stantlarıyla WIHU’18 Fuarına katıldı. Fuar katılımcıları;  yurtdışından satın alma heyetleri getiren WIHU’18’den çok memnun olduklarını ifade ettiler.

Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0

BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

yukarı çık