CAN DOSTLAR EMİN ELLERDE…

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş’ın çağrısıyla “Sokak Hayvanları Çalıştayı” düzenleyen; Türkiye’de ilk kez öldürülen sokak hayvanları davasına müdahil olan ve davaya müşteki sıfatıyla katılan Büyükşehir Belediyesi bir ilke daha imza attı. Büyükşehir Belediyesi Sağlık İşleri Daire Başkanlığı Ankara’da ilk kez tüm vatandaşlara açık “Hayvanlarda İlk Yardım Eğitimi” düzenledi.

CAN DOSTLAR EMİN ELLERDE…
  • 24 Kasım 2019, Pazar 17:17

UYGULAMALI EĞİTİME YOĞUN KATILIM

        Büyükşehir Konferans Salonu’nda düzenlenen eğitime Başkentli hayvanseverler yoğun ilgi gösterirken, salonda oturacak yer kalmayınca katılımcılar merdivenleri de doldurdu.

         Alanında uzman eğitmenlerin uygulamalı olarak anlattığı eğitime; Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, Sağlık İşleri Daire Başkanı Seyfettin Aslan, Ankara Üniversitesi Veterinerlik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Belgin Sarımehmetoğlu ve Türk Veteriner Hekimler Odası Başkanı Ali Eroğlu da katıldı.

        Sözlerine “Bu organizasyona ev sahipliği yapmanın büyük mutluluğunu yaşıyorum” diyerek başlayan Başkan Yavaş, toplumu bilinçlendirmeyi amaçladıklarının altını çizdi ve hayvanseverlere şu mesajları verdi:

“Bazen televizyonlarda görüyoruz sokaklardaki kazalara iyi niyetli olarak gidip de cana kast ettiğimiz durumlar da olabiliyor. Bunu çok geliştirmemiz gerekiyor. Bildiğiniz gibi Türkiye'de ilk defa Batıkent'teki sokak hayvanları cinayetlerinden sonra savcılığa verdiğimiz dilekçe üzerine müdahilliğimiz kabul edildi. En ağır şekilde cezalandırılmaları için mahkemeyi takip ediyoruz. Bu tür uygulamalarımız Türkiye çapına da yayılır diye düşünüyorum. Barınaklarımızı iyileştirmeye yönelik çalışmalarımız devam ediyor. Yüzde 40’ını Tarım Bakanlığı’nın geri kalanını Avrupa Birliği’nin vereceği projeyle hepimizin arzu ettiği şekilde sokaktaki dostlarımıza yardım etmeye çalışacağız.”

MOBİL UYGULAMA VE ACİL BİLDİR BUTONU

         Eğitime katıldıkları için sivil toplum kuruluşlarına, akademisyenlere ve tüm hayvanseverlere teşekkür eden Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, vatandaşların hayatını kolaylaştıracak mobil uygulamalar hakkında da şu bilgileri verdi:

“Mobil uygulamamız var ve yakında hayata geçecek. Bu uygulamayla anında fotoğrafını, görüntüsünü sesli ya da yazılı mesajla problem her ne ise bize iletebileceksiniz. Cep telefonlarınızdan bunu yapabileceksiniz. Sadece sokak hayvanları ile ilgili değil tüm konularda ilgili yere ve kişiye ulaşmanız kolaylaşacak. Eksiklerimiz olursa da onu da aynı yerde mesajla yazabilirsiniz. Burada acil bildir butonu var. Acil bildir butonuyla fotoğrafı çekip konumu ile gönderdiğiniz takdirde olaya müdahale etmemiz daha da kolaylaşacak. Otobüste veya sokakta karşılaştığınız herhangi bir olumsuzluğu bu şekilde bize ulaştırabileceksiniz.”

         Toplumun tüm kesimleriyle iş birliği yaparak, ortak akılla kenti yönetmek istediklerine vurgu yapan Başkan Yavaş, “İnsanlara ve sokak hayvanlarına karşı da birlikte çok daha iyi hizmet edebileceğimizi düşünüyoruz. Televizyonlarda bu kadar yoğun katılımı görünce bu işin ne kadar önemli ve değerli olduğunu herkes daha iyi anlayacaktır” dedi.

HAYAT KURTARMAK İÇİN NELER YAPILMALI?

         Uygulamalı olduğu kadar pratik bilgilerin de verildiği eğitimde yardıma muhtaç hayvanlar için;

-Acil durumlarda yardım ekibi olay yerine ulaşıncaya kadar ki süreç yönetiminin sağlanması,

-İlk yardımda ne yapılması gerektiği kadar ne yapılmaması gerektiği,

-Hasta ve yaralı hayvanlara nasıl yaklaşılması gerektiği,

-Acil durum değerlendirilmesi,

-Veteriner hekim gelinceye kadar uygulanması gereken veya müdahale edilmemesi gereken hususlar,

-İlk yardım sonrası hayvan nakli sağlanırken dikkat edilmesi gereken konular

tek tek anlatıldı.

BÜYÜKŞEHİR’E TEŞEKKÜR

Eğitimi veren Doç. Dr. Oytun Okan Şenel, Ankara Üniversitesi ve Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin iş birliğine dikkat çekerek, şunları söyledi:

“Türkiye’de hayvan hakları konusunda son zamanlarda çok güzel şeyler oluyor. Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde Hayvan Hakları Komisyonu kuruldu. Yasa çalışmaları başladı. Yasanın merkezinde de her zaman belediyeler, özellikle de Büyükşehir Belediyeleri var. Ankara Büyükşehir Belediyesi ile Ankara Üniversitesi Veterinerlik Fakültesi arasında imzalanan Sağlık Hizmetleri Protokolü ile yılda 3 bin köpek sağlık hizmetinden faydalanıyor. Tamamen Büyükşehir Belediyesi’nin yardımı ve yönlendirmesi sayesinde.”

Yaralı hayvana müdahale esnasında birçok doğru bilinen bilginin yanlış olduğunu belirten Şenel, “Bu eğitimle sık yapılan hataları öne çıkararak, onların yapılmasına birazcık engel olmak ve sağlık personeli olmayan kişilerin hayvan sağlığına nasıl katkı sağlayabileceğini anlatmak istedik. Katılım ve ilgi çok yoğun olduğu için biz de çok mutluyuz” dedi.

Başkan Yavaş’ın Batıkent’te zehirlenerek öldürülen köpeklerle yakından ilgilenmesinin hayvanseverleri çok mutlu ettiğini vurgulayan Melek Sera Şantay adlı vatandaş, “Eğitim gayet güzel ve başarılıydı. Acil durumlarda neler yapacağımız hakkında bilinçlendik. Bunun için Mansur Başkan’a teşekkür ediyoruz” derken, Üniversite öğrencisi Elif Çavdar ise, “Bir hayvanın acil durumunda hep bir panik hali hakimdi. Olaya nasıl müdahale edeceğimizi bilemiyorduk ama şu an bilinçli olduk. Özellikle trafik kazası vakalarında çok fazla bilinçlendik. Mansur Yavaş Başkanımıza çok teşekkür ederiz” diye konuştu.

Hayvanseverler eğitimin tekrarlanmasını isterken, tüm katılımcılara eğitimin sonunda katılım belgesi de verildi.
BASIN BÜLTENİ

Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0

BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

yukarı çık