Tokat da toplu temel atma

Bazı ziyaretlerde bulunmak hasebiyle Tokat’a gelen Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu, valiliği ziyaret ederek Cevdet Can'dan kent hakkında bilgi aldı.

Tokat da toplu temel atma
  • 24-06-2017 19:42

Bakan Prof. Dr. Eroğlu, valilik toplantı salonunda düzenlediği basın toplantısında, bakanlığının Tokat'ta yaptığı yatırımları anlattı, daha sonra gazetecilerin sorularını yanıtladı.
 

Bir gazetecinin, "Türk askerinin Katar'a gitmesi ile ilgili ne diyeceksiniz?" şeklindeki sorusu üzerine Prof. Dr. Eroğlu, şunları söyledi:

"Oralar bizim gönül coğrafyamız. Bakın yabancı askerler, bütün ülkeler Ortadoğu'da. Rusya'sı var, Amerika'sı var. Neredeyse bütün ülkeler var. Çünkü Katar üzerinden Türkiye üzerinde oyun oynanıyor ve planlanıyor. Türk askeri Katar'a gitti. Biz de orada varız. O maksatla gittik. Netice itibarıyla bizi dikkate almadan batı bir hesap yapmayacak."
 

CHP'nin Berberoğlu'nun Tutuklanmasına Tepki Yürüyüşü

Prof. Dr. Veysel Eroğlu, CHP'nin Enis Berberoğlu'nun tutuklanmasına tepki yürüyüşünü eleştirerek, "CHP lideri yürüyor. Demirel ne demişti? 'Yollar yürümekle aşınmaz' demişti. CHP Genel Başkanı'na yakıştıramadım. Özellikle milletimizin üstüne böyle kritik durumlarda oyun üstüne oyun oynanıyor. Gezi hadisesinden önce IMF'ye borcumuzun tamamını ödemiştik. Bir de faizler neredeyse yüzde 4,5'e kadar düşmüştü." diye konuştu.
 

 Türkiye'nin bu durumunu önlemek için Gezi gibi olayların yaşandığını belirten Prof. Dr. Eroğlu, şunları kaydetti:

"Yürüyüşü anlamak mümkün değil. Bir kere mahkeme kararı gayet açık. Kendisi de diyordu ki 'Mahkeme kararına saygı duymak gerekir'. O halde mahkeme kararına saygı duymak gerekir. Dava bitmiş değil. Yargıtay safhası var. Kalkıp da FETÖ'ye destek gibi bir algı oluşması son derece yanlıştır. FETÖ'nün başımıza ne açmak isteği ortadadır. Daha 15 Temmuz'dan sonra bir yıl olmadı. 15 Temmuz'da bu ülkeyi işgal ettirmek için, tamamen bölmek, parçalamak planını FETÖ uygulamaya başlamıştı. En hain kanlı darbe girişimi. MİT tırları ile alakalı konularda mahkemenin verdiği kararı dikkate almayarak güya millet galeyana getirecek hareketler yanlıştır. Anamuhalefetin böyle harekette bulunması doğru değildir. Hep birlikte birlik, beraberlik kardeşliğimizi pekiştirmemiz lazım. FETÖ, PKK, DEAŞ ve bazı ülkelerin milletimize karşı oynadığı oyunlara karşı dimdik durmak gerekir."
 

Danişmendli Torunu Veysel Eroğlu

Prof. Dr. Eroğlu, valilik ziyaretinin ardından Niksar ilçesine hareket etti.  Danişmendli Çalışmaları Uygulama ve Araştırma Merkezi'nin açılış merasiminde konuşan Prof. Dr. Eroğlu, Danişmend Türkmen Hacı Arslanlar aşiretinden Aşiret Beyi Hacı Arslan'ın, 10'uncu göbekten torunu olduğunu söyledi.

Melik Ahmet Danişmend Gazi'nin türbesini ziyaret ettiğini belirten Prof. Dr. Veysel Eroğlu, "Allah onlardan razı olsun, müthiş bir kahramandı. 1071 Malazgirt Zaferi'nden sonra burada 1072 yılında Danişmend Beyliğini kurdu. Hakikatten Danişmend cengâver, bilgili, tecrübeli kişi demektir. Bu bakımdan burada hemen kültür faaliyetlerine başladık. 1072'de beyliğini kurduğu gibi burada pek çok medreseler kültür faaliyetleri yaptı. Burada gerçekten kültürümüzün yerleşmesine büyük bir katkısı oldu." dedi.

Danişmendli Beyliği'nin 106 sene hüküm sürdüğünü ifade eden Prof. Dr. Eroğlu, Danişmendliler'in sadece Niksar ve Tokat civarında değil Ege'ye kadar yayıldığını kaydetti.
 

Bakan Prof. Dr. Veysel Eroğlu, daha sonra Tokat Cumhuriyet Meydanı'nda düzenlenen DSİ Genel Müdürlüğü, Orman Genel Müdürlüğü (OGM) ile Doğa Koruma ve Milli Parklar (DKMP) Genel Müdürlüğü tarafından yapılan 23 tesisin temel atma merasimine iştirak etti.
 

Prof. Dr. Eroğlu, burada yaptığı konuşmada, 193 milyon lira yatırım bedelli 23 tesisin temelini atacaklarını, son 5 yılda 578 milyon liralık 131 müjde verdiklerini aktardı.

Konuşmasının ardından Prof. Dr. Veysel Eroğlu ile Tokat Valisi Cevdet Can, AK Parti Tokat milletvekilleri Coşkun Çakır, Celil Göçer, Yusuf Beyazıt, Tokat Belediye Başkanı Eyüp Eroğlu ve AK Parti İl Başkanı Metin Polat, 23 tesisini temelini attı.

Merasimin ardından Prof. Dr. Eroğlu, orman köylülerine kullandırılan gelir getirici tür ve ORKÖY kredi sertifikalarını dağıttı. Bakan Prof. Dr. Eroğlu, merasimin ardından Cumhuriyet Meydanı'nda düzenlenen 5 bin kişilik iftar programına iştirak etti.

ormansu.gov.trÇOK OKUNAN HABERLER