24 KASIM 2019’DA YAPILAN ARABULUCULUK SINAVI İLE İLGİLİ İDDİALAR…

ARABULUCULUK SINAVI ÖNCESİNDE ADAYLARA SEMİNER DÜZENLENDİ BU SEMİNERE BAZI HAKİM VE SAVCILAR DAVET EDİLDİ SEMİNERDE YAPILAN DENEME SINAVINDAKİ SORULAR İLE 24 KASIM’DA SORULAN SORULAR AYNI İYİ PARTİ TBMM GRUP BAŞKAN VEKİLİ KOCAELİ MİLLETVEKİLİ LÜTFÜ TÜRKKAN İDDİALARI TBMM GÜNDEMİNE TAŞIDI İDDİA EDİLENLER DOĞRUYSASINAVIN TARAFSIZLIĞI HAKKINDA CİDDİ ŞAİBELERE NEDEN OLMAYACAK MI?

24 KASIM 2019’DA YAPILAN ARABULUCULUK SINAVI İLE İLGİLİ İDDİALAR…
  • 28 Kasım 2019, Perşembe 12:57

Arabuluculuk Sınavı 24 Kasım 2019 Pazar günü gerçekleştirildi; ancak sınavın ardından bazı iddialar da arka arkaya geldi. Özellikle bu sınavdan önce bir seminer düzenlendiği, bu seminere sınava girecek bazı hakim ve savcıların davet edildiği, hatta seminerde çözülen deneme sınavındaki soruların 24 Kasım’da sorulan sorular ile aynı olduğu da iddialar arasında.

Bu ciddi iddiaları gündeme taşıyan İYİ Parti TBMM Grup Başkan Vekili Kocaeli Milletvekili Lütfü Türkkan, Adalet Bakanı Abdulhamit Gül’ün yanıtlaması isteğiyle TBMM Başkanlığı’na soru önergesi verdi.

Önergesinde; “Arabuluculuk sınavı için sınavdan önce hakim ve savcılara Bakanlık tarafından özel seminer düzenlendiği, bu seminere bazı adayların davet edildiği iddia edilmektedir.” diyen Türkkan, seminerde deneme soruları çözüldüğü, bu soruların 24 Kasım günü gerçekleştirilen sınavdaki sorular ile aynı sorular olduğunun da iddialar arasında yer aldığına vurgu yaptı.

SINAV ORGANİZASYONUNEDEN HACI BAYRAM VELİ ÜNİVERSİTESİ’NE VERİLDİ?

İYİ Partili Türkkan,Arabuluculuk Sınavı’nın organizasyonu ve uygulanmasının tamamen Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi'nin sorumluluğunda olmasını da önergesine taşıdı. 

Adalet Bakanı’na neden bu üniversitenin seçildiğini soran Türkkan, “Sınavın cevap kâğıtlarınınbu üniversite tarafından değerlendirilecek olmasının gerekçeleri nelerdir?” sorusuna da Bakan Gül’den cevap vermesini istedi.

İşte Türkkan’ın Adalet Bakanı Gül’e sorduğu sorular:

1-Adalet Bakanlığı tarafından düzenlenen Arabuluculuk Sınavı’nın organizasyonu ve uygulanması neden tamamen Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi'nin sorumluluğunda gerçekleştirilmiştir? Bu üniversitenin belirlenmesinin gerekçeleri nelerdir?

2-Çoktan seçmeli, toplam 100 sorudan oluşan sınavın cevap kâğıtlarınınbu üniversite tarafından değerlendirilecek olmasının gerekçeleri nelerdir?

3-Arabuluculuk sınavı için sınavdan önce hakim ve savcılara Bakanlık tarafından özel seminer düzenlenmiş midir? Bu seminer hangi tarihte nerede yapılmıştır?

4-Bu seminere hangi adaylar davet edilmiştir? Davet bütün adaylara mı gönderilmiştir, seminere davet edilen adaylar neye göre belirlenmiştir? Bu seminere bütün adaylar neden davet edilmemiştir? Kaç aday seminere katılmıştır?

5-İddia edilen semineri kim vermiştir, böyle bir seminerde eğitim veren kişiler ile 24 Kasım’da gerçekleştirilen sınavdaki soruları soran kişiler aynı kişiler midir?

6-Seminerde neler konuşulmuştur, söz konusu seminerde deneme soruları çözülmüş müdür? Seminerde çözülen deneme soruları ile sınavda çıkan sorular aynı mıdır?

7-Böyle bir seminerin yapıldığı iddiası ve diğer iddia edilenler doğruysa bu, sınavın tarafsızlığı hakkında ciddi şaibelere neden olmayacak mıdır? Daha önce bazı sınavlarda soruların dağıtıldığı,çalındığı buhranlı bir dönemden sonra böyle bir planlamanın yapılmış olması hukukçulara karşı yapılmış en büyük hukuksuzluk değil midir?

BASIN BÜLTENİ

Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0

BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

yukarı çık