31 Mart’tan beri ne oldu?

31 Mart yerel seçimleri ardından başlayan itiraz süreci devam ediyor. Dolaşımda birçok başvuru, ret ve kabul bilgisi var. Peki, 31 Mart’tan bugüne kadar ne oldu? Hemen her söyleminde ‘milli irade’ vurgusu yapan AKP’nin İstanbul sonuçlarına yaklaşımı, tecelli eden ‘milli irade’ye saygısının düzeyini gösteren bir turnusol oldu. Seçim sonuçlarının ardından kâğıt üzerinde ‘hukuksal’ görünen oyunlarını devreye sokan AKP, 17 yıllık kadrolaşma politikasının yarattığı imkanlarla YSK veya seçim kurulları üzerinden İstanbul’daki sonuçları değiştirmeye çalışıyor.

31 Mart’tan beri ne oldu?
  • 06 Nisan 2019, Cumartesi 17:34

Başvurular, ret ve kabul haberleri şu günlerin ana gündemi olmuş vaziyette. Peki, 31 Mart’tan bugüne kadar neler yaşandı? Haberimizde derledik.

SEÇİM GECESİ

31 Mart günü üç büyük şehrin en dikkat çeken yarışı İstanbul’da yaşandı. İzmir’de CHP seçimi açık ara önde götürürken Ankara’da da Mansur Yavaş yarışı, rakibi Mehmet Özhaseki’yle farkı yüzde 3,8’lik bir orana tekabül eden 130 bin oyluk bir düzeyde tamamladı.

Ancak İstanbul’da ise CHP’nin adayı Ekrem İmamoğlu ile AKP’nin adayı Binali Yıldırım arasındaki yarış Anadolu Ajansı’na göre yüzde 70’lerde Binali Yıldırım lehine başlarken hızla kapandı. 31 Mart gecesi 23:20 civarında, İmamoğlu ile Yıldırım arasında yaklaşık 3 bin 500 oyluk bir fark kalmışken AA veri akışını durdurdu. Tam bu sırada ise Yıldırım ‘zafer’ini ilan etti ancak ertesi gün, AA veri akışını durdurduktan 12 saat sonra YSK, İmamoğlu’nun önde olduğunu açıkladı. Sonraki birkaç saat içinde sandıkların tümünün sayıldığı bildirildi. İmamoğlu’nun önde bitirdiği yarışta Yıldırımla arasındaki fark, 28 bin düzeyinde gerçekleşti.

İTİRAZ BAŞLADI

Sonuçların büyük oranda ortaya çıkmasının ardından ise AKP itiraz sürecini devreye soktu. Bu aşamada sancılı bir süreç yaşandı.

İlk itiraz mercii olan ilçe seçim kurullarından bazıları AKP’nin geçersiz oyların yeniden sayılmasına ilişkin talebini ‘soyut ve delile dayanmadığı’ gerekçesiyle reddederken bazıları ise başvuruları kabul ederek sayım işlemine alelacele başladı.

Bunun üzerine İstanbul İl Seçim Kurulu, CHP’nin başvurusu üzerine sayımların tedbiren durdurulması kararı aldı. Ancak bu karar daha sonra Yüksek Seçim Kurulu’na taşındı. İstanbul İl Seçim Kurulu’nun sayımları durduran kararını “Başlayan sayımlar bitirilsin” diyerek kaldıran YSK, henüz sonuçlandırılmamış başvurular için ise topu İstanbul İl Seçim Kurulu’na attı.

Son olarak 24 ilçede seçim kurulları geçersiz oyların veya tüm oyların yeniden sayımı için karar almışken AKP’nin itirazlarını reddeden 15 ilçe seçim kurulunun kararları da İstanbul İl Seçim Kurulu tarafından kaldırıldı.

İTİRAZIN DAYANAĞI VAR MI?

Konunun kritik tarafı ise bu süreçlerin hukuki mi yoksa fiili mi işletildiği. İktidar partisi AKP ve ortağı MHP, süreçlerin ‘normal’ ve ‘hak olan’ hukuki itirazlardan ibaret olduğunu savunuyor. Ancak muhalefet partilerine göre ise durum hiç de öyle değil.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Gökçe Gökcen’in önceki gece Twitter hesabından paylaştığı geniş bilgilendirmeye göre 2014’te CHP’nin yaptığı bir başvuruda geçersiz oyların gerekçesinin tutanakta belirtilmemiş olmasını yeterli bir delil olarak görmeyen ve talebi reddeden YSK, bu kez ise AKP’nin talebini kabul etti.

Tutanaklarda şerh altına alınmayan geçersiz oylar, YSK’nin daha önce verdiği kararların aksine sayıma sokulurken İl seçim kurulu da, AKP’nin talebini reddeden ilçe seçim kurulu kararlarını kaldırarak AKP’nin tüm İstanbul’daki sayım taleplerini kabul etmiş oldu. Gökcen’e göre “Gerekçe veya delil ise ortada yok.”

SÜREÇ NE ZAMAN SONLANACAK

İlçe seçim kurullarına yapılan itirazlar ardından il seçim kurullarına yapılan itirazların süresi de dün itibariyle sona erdi. İl seçim kurulları itirazları en geç 7 Nisan’a kadar sonuçlandıracak. Daha sonra ise YSK itirazı süreci başlayacak. 10 Nisan’a kadar YSK’ye itiraz süreci devam edecek, YSK ise itirazları en geç 13 Nisan’a kadar karara bağlayacak. Mazbatasını alamayan isimler de bu tarih itibariyle mazbatalarını alabilecek.

İLÇE İLÇE NELER YAŞANDI, SON DURUM NE?

CHP’nin dün paylaştığı son verilere göre, İstanbul’da büyükşehir belediye başkanlığı oy sayımlarının yapıldığı ilçelere dair bilgiler şöyle:

İstanbul’un 39 ilçesindeki 76 ilçe seçim kurulunda çalışmalar sürüyor. Bugüne kadar İstanbul’un 17 ilçesindeki 25 ilçe seçim kurulunda geçersiz oyların sayımı tamamlandı.

Geçersiz oyların yeniden sayım işlemlerinin tamamlandığı ilçe seçim kurulları: Adalar, Bağcılar 1. İlçe Seçim Kurulu, Başakşehir, Bayrampaşa, Beykoz, Büyükçekmece 1. İlçe Seçim Kurulu, Esenler 2. İlçe Seçim Kurulu, Esenyurt 1. ve 2. İlçe Seçim Kurullları, Eyüpsultan 1. ve 2. İlçe Seçim Kurulları, Fatih 1. 2. ve 3. İlçe Seçim Kurulları, Kadıköy 3. İlçe Seçim Kurulu, Sarıyer 1. ve 2. İlçe Seçim Kurulları, Sultanbeyli 1. ve 2. İlçe Seçim Kurulları, Şile, Ümraniye.

Geçersiz oyların yeniden sayılması kararı verilen ve sayım işlemlerinin devam ettiği ilçe seçim kurulları: Arnavutköy, Ataşehir, Avcılar 1. ve 2. İlçe Seçim Kurulları, Bahçelievler, Bağcılar 4. İlçe Seçim Kurulu, Beylikdüzü, Beşiktaş, Beyoğlu, Çekmeköy, Gazisosmanpaşa 1. İlçe Seçim Kurulu, Maltepe 2. İlçe Seçim Kurulu, Şişli 1 ve 2. İlçe Seçim Kurulları.

Tüm oyların yeniden sayılması kararı verilen ilçe seçim kurulları: Ataşehir 2. İlçe Seçim Kurulu, Bağcılar 2. İlçe Seçim Kurulu, Çatalca, Çekmeköy, Kartal 2. İlçe Seçim Kurulu, Maltepe 1. İlçe Seçim Kurulu, Silivri, Sultanbeyli 1. İlçe Seçim Kurulu, Tuzla, Üsküdar 1. İlçe Seçim Kurulu.

Tüm oyların yeniden sayım işlemlerinin tamamlandığı ilçe seçim kurulları: Üsküdar 1. İlçe Seçim Kurulu.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu tarafından dün itibariyle yapılan son resmi açıklamaya göre Yıldırım ile arasındaki fark, 318 bin geçersiz oyun 119 bini sayıldıktan sonra 18 bin 742’ye düştü. Sayılan 199 bin oy, Yıldırım’ın farkı ancak bin 399 oyluk kapatmasını sağladı.

Ancak daha sonra CHP eski milletvekili ve gazeteci Barış Yarkadaş’ın verdiği bilgiye göre, sayım yapılan sayı biraz daha artarken fark yeniden 19 bin 531 seviyesinin üzerine çıktı.

birgun.net

Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0

BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

yukarı çık