GÜRSEL TEKİN'DEN BASIN FİŞLEMESİNE TEPKİ

CHP İSTANBUL MİLLETVEKİLİ GÜRSEL TEKİN'DEN BASIN FİŞLEMESİNE TEPKİ Raporun dili ve içeriği en hafif tabirle basın mensuplarını hedef gösterici bir mahiyettedir. Hükümete bağlantılı bir vakfın bu şekilde bir rapor hazırlaması da basın özgürlüğünü kısıtlayıcı, otosansür mekanizmasını zorlayan anti demokratik bir adımdır.

GÜRSEL TEKİN'DEN BASIN FİŞLEMESİNE TEPKİ
  • 07 Temmuz 2019, Pazar 13:46

CHP İSTANBUL MİLLETVEKİLİ GÜRSEL TEKİN'DEN BASIN FİŞLEMESİNE TEPKİ:
Raporun dili ve içeriği en hafif tabirle basın mensuplarını hedef gösterici bir mahiyettedir. Hükümete bağlantılı bir vakfın bu şekilde bir rapor hazırlaması da basın özgürlüğünü kısıtlayıcı, otosansür mekanizmasını zorlayan anti demokratik bir adımdır.

Basın özgürlüğü düşünce ve ifade özgürlüğünün ayrılmaz bir parçası olduğu gibi, temelde bir kamu denetim aracıdır. Basın mensuplarını çalıştıkları iş yerleri üzerinden baskı altına almaya çalışmak önce basın özgürlüğüne sonra halkın haber alma hakkına yönelik saldırıdır.

Hükümetin kimi zaman kamu gücüyle, kimi zaman kamu bankalarından alınan kredilerle tüm basını kontrol altına alarak, monopol kurduğu aşikar. 2018 Uluslararası Basın Enstitüsü Raporu’na göre, AKP iktidarının medyayı kontrol etme oranı yüzde 95'e ulaştı.

AKP kontrolündeki medyada çalışanlar parti propagandasına uygun hareket etmezlerse işsiz kalıyorlar, AKP kontrolü dışındaki medya organlarında çalışanlar ise mali baskı ve yargı gücü ile sindirilmeye çalışılıyor.

AKP'nin medya üzerinde hakimiyet kurmak için açtığı savaşın sonunda Türkiye dünyanın en çok gazeteci hapseden ülkesi oldu. Türkiye basın özgürlüğü bakımından 180 ülke arasında 157'inci sırada. Zambiya, Zimbabve ve Nijerya'da basın mensupları daha özgür şartlarda çalışıyor.

Yabancı basın ajanslarını daha çok kişiye ulaştıran yapısal neden açık. Başarılı ve saygın gazeteciler AKP medyasında çalışamıyor, bu ajanslarda yer bulabiliyor, halk da AKP propaganda makinasından gerçekleri öğrenemediği için bu haber ajanslarını takip ediyor.

Ünlü Osmanlı devlet adamı Ali Paşa diyor ki: "Halkın iyiliğinden başka bir şey düşünmeyen bir hükümet için basın özgürlüğü nimettir." Basın özgürlüğünden ancak halka karşı suç işlemiş gafiller rahatsız olur.

Elinizde bunca para, imkan, gazete, televizyon var. Hiçbiri okunmuyor, millet takip etmiyor, bin dereden boca ettiğiniz yalanlara kimse inanmıyor. Kabahat sizin. Sadece kulaklarınızın duymasını istediğiniz şeyleri söyleyen bir yandaş medya ürettiniz. Bunu değiştirin.

Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0

BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

yukarı çık