Kadınlar 8 Mart İçin İstanbul’dan Seslendi: Gücümüz Birliğimiz

8 Mart Platformu çağrısıyla İstanbul Bakırköy’deki pazar yeri alanında toplanan kadınlar taleplerini yineledi. Mitingde lösemi hastalığına yakalanan Öykü Arin’in annesi Eylem Şen’in gönderdiği mektup okundu. Açlık grevi yapan Leyla Güven telefonla katıldı.

Kadınlar 8 Mart İçin İstanbul’dan Seslendi: Gücümüz Birliğimiz
  • 03 Mart 2019, Pazar 18:00

 


Evrim Kepenek
İstanbul - BİA Haber Merkezİ

İstanbul 8 Mart Kadın Platformu'nun düzenlediği 8 Mart Dünya Kadınlar Günü mitingi, İstanbul Bakırköy’deki pazar yeri alanında binlerce kadının katılımı ile gerçekleşti.

Miting alanına girmeden önce Marmara Forum Alışveriş Merkezi önünde toplanan kadınlar, “Krize, şiddete, eşitsizliğe karşı, birliğimiz gücümüz yaşasın 8 Mart”, “Dünyanın bütün kadınları birleşin”, “Kadın cinayetleri politiktir” yazılı pankartları açtı.  

Kadınlar, “Yaşasın kadın dayanışması”,  “Kül kedisi değil ev emekçisiyiz”, “Dünya yerinden oynar kadınlar özgür olsa”, “Jin Jiyan Azadi” sloganları atılırken,  “Leyla’nın talebi talebimizdir”, “Şule Çet için adalet”, “Eşit işe eşit ücret”, “Tecavüzü aklama yargıla”, “Susmuyoruz korkmuyoruz itaat etmiyoruz” dövizleri taşıdı.

Mitinge Halkların Demokratik Partisi (HDP) Kadın Meclisi, Halkların Demokratik Kadın Kongresi (HDK) Kadın Meclisi, Tevgêra Jinên Azad (TJA), Emek Partisi, Ezilenlerin Sosyalist Partisi (ESP), Flormar İşçileri, Kırkyama Kadın Dayanışmacı, İMC Ev İşçileri Sendikası, HDP İstanbul Miletvekili Hüda Kaya, Züleyha Gülüm’ün yanı sıra çok sayıda kadın örgütü temsilcileri katıldı. TMMOB’lu kadınlar ise beyaz baretlerinin üzerine mor kurdale bağlamışlardı.

"Hesabımız var"

İstanbul 8 Mart Kadın Platformu adına ortak basın açıklamasını Sevgi Öztürk okudu.

Öztürk özetle şunları söyledi:

“Bu yıl da şiddete, sömürüye, ezilmeye, eril zihniyete, cinsiyetçiliğe, tacize, tecavüze, kadın katliamlarına karşı sesimizi bir kez daha yükseltmek için bir araya geldik.

“Toplumsal muhafazakarlaşma, eğitim sisteminin gericileştirilmesi, müfredatın dini referanslarla yeniden organizasyonu gelecek nesillerin de hayatını tahakküm altına almış durumda. Sistemin en tepesinden topluma zerk edilen cüretkarlık, iyi hal indirimi ve kollamayla birleşince astronomik rakamlarla kadın cinayetleri ve şiddeti vuku buluyor. En son, Merve Demirel’in gözaltına alınması sırasında yaşanan taciz ve ardından yapılan açıklamalar bizleri şaşırtmasa da öfkemizi ve mücadelemizi yükseltiyor.

“LGBTİ+’lar her gün nefret cinayetleri, taciz ve şiddetle karşı karşıya kalıyor, insanca yaşama koşulları çalınıyor.

“Bizi yok sayan, öldüren, tacize ve tecavüze mahkûm eden, emeğimizi görünmez kılanlarla görülecek bir hesabımız var. Sadece yaşaması engellenen kadınlar için mücadele etmiyoruz hem kendi hayatlarımızın hem de gelecek milyonların kaderini belirleyecek bu mücadelede asla vazgeçmeyeceğimiz taleplerimizle toplumda, siyasette, insana dair olan ne varsa her yerde olmaya söz söylemeye devam edeceğiz.

Miting meydanından talepler

Platformun açıkladığı kadınların talepleri şöyle:

- Binlerce kadın gibi katledilen, patronu tarafından camdan atılarak intihar süsü verilmek istenen, mahkemesinde; bekaretinden, yaşam tarzına hayatı didiklenerek neredeyse ölümü meşrulaştırılan Şule Çet için adalet istiyoruz. Katledilen bütün kadınlar için adalet istiyoruz.

- 31 Ocaktan bugüne açlık grevinde olan trans mahpus Buse'nin hakkı olmasına rağmen cinsiyet uyum operasyonu gerçekleştirilmiyor. Buse yaşasın, hakkı olan ameliyat için Adalet Bakanlığı harekete geçsin.

- 300 güne yakın süredir soğuğa, baskı ve engellemelere zerre kulak asmadan bütün topluma umut olan mücadeleleriyle direnen, sendikal hakları için olduğu kadar toplumsal varlıkları için de sesini yükselten Flormar işçilerini sahipleniyoruz. Bütün taleplerinin kabul edilmesi ve işlerine geri dönmeleri için bulunduğumuz her yerde direnişlerini büyüteceğiz.

- 31 Mart yaklaşan yerel seçimlerde kadınların sözünün talebinin yok sayıldığı yerel yönetim anlayışının karşısında olacağız. Bizi yok sayan tek adam tek parti ittifaklarına karşı eşitlik mücadelemizi sokağa sandığa taşıyacağız.

- İstihdamda yok sayılan emeğimizin karşısında eşit işe eşit ücret talebimizi yineliyoruz.

- Kadının toplumdaki ezilen kimliğini perçinlemek için nafaka hakkına yapılan saldırılar geri çekilsin. Nafaka, çalışma olanaklarından yoksun olduğu için kendisini geçindirecek imkânı olmayan ve şiddete mahkûm edilen kadınların güvencesidir. İş bulmada boşanan kadınlara öncelik verilsin.

- Cinsel istismar vakalarında uygulanan iyi hal indirimi kabul edilemez. Tacizciyle evlenme durumunda cezayı ortadan kaldıran yasa tasarısı süresiz olarak geri çekilsin.

- Mutfağa ve ev işlerine mahkûm edilen ve bu yolla ezilmesi perçinlenen kadınların özgürleşmesi için ev içi işlerin toplumsallaştırılması, kreşler yemekhaneler ve çamaşırhaneler kurulmasını istiyoruz.

- 8 Mart tüm dünyada kadınların ortak mücadelesi olarak alanlarda olduğu bir gündür. 8 Mart ücretli izin günü ilan edilsin.

Öykü Arin'in annesinden mektup

Son olarak mitingde, İzmir’de lösemi hastalığına yakalanan Öykü Arin’in annesi Eylem Şen’in gönderdiği mektup okundu. Şen, mektubunda, Öykü için donör olun çağrısı yaptı.

Leyla Güven telefonla bağlandı

7 Kasım 2018'de açlık grevine başlayan HDP Hakkari Milletvekili Leyla Güven de telefonla bağlandı.

“Bütün dünya kadınlarının ve sizlerin 8 Mart direniş gününü kutluyorum. İnanıyorum ki her gelen yeni gün, yeni  8 Mart’ların daha özgür günlerin müjdesi olacak. 

"Her gün direnişi yükselterek kadının toplum içerisindeki haklarını ve hukukunu en üst seviyeye ulaştıracağız. Bundan hiç şüphemiz yok. Bu direniş cezaevlerinde yüzlerce arkadaşımız de böyle diyor. Ben de böyle bir eylemin öncülüğünü yapmaktan onur duyuyorum. 

"Ben birçok kimlik taşıyorum ve çoğunu ben seçmedim. Ben kendim karar veremedim birçok konuda. Hayatıma dair bütün kararları kendim almadım örneğim feminist olmak kararını kendim aldım. Eylem kararını da kendim verdim. Kendi kafamda tasarlayarak her şeyi tek başıma adeta ilmek ilmek ördüm ve bu greve öyle başladım. 

"Hala da ruhen kendimi iyi hissediyorum. Fiziğim zorlasa da beynim bana moral veriyor. Kendi kararımı kendim verdim. 

"Sizlerin bir araya  gelmesi çok değerli. Kadın mücadelesi çok anlamlıdır. Kadın ziyaretçiler bana ayrı bir coşku veriyor. O açıdan biz diyoruz ki bir kadın şiddet görüyorsa bütün kadınlar şiddet görüyordur. Bir araya gelen bütün yüreklere ve canlar sevgilerimi iletiyorum. Hoşçakalın.”

Miting, sanatçı Ruken Yılmaz’ın söylediği şarkılar ile devam etti. 

İki gözaltı
Kadınlar geniş güvenlik önlemleri altında alana giriş yaparken isimleri öğrenilemeyen iki  Esenyurt Kadın Mecisi üyesi ve Sultanbeyli Belediye Eş Başkan adayı Ülker Özatik üzerinde Sakine Cansız’ların fotoğrafı olduğu TJA dövizi taşıdığı için gözaltına alındığı öğrenildi. (EMK/HK)

BİANET

Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0

BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

yukarı çık