Öğrencilere gazlı polis müdahalesi: Çok sayıda gözaltı

Beyazıt ve Halepçe katliamlarını protesto etmek isteyen öğrencilere biber gazıyla müdahale eden polis, çok sayıda kişiyi gözaltına aldı.

Öğrencilere gazlı polis müdahalesi: Çok sayıda gözaltı
  • 15 Mart 2019, Cuma 21:16

İstanbul Üniversitesi öğrencileri, 16 Mart 1978 yılında İstanbul Üniversitesi Eczacılık Fakültesi önünde 7 öğrencinin öldürüldüğü Beyazıt Katliamı ile 16 Mart 1988’de gerçekleşen Halepçe Katliamı’nda yaşamını yitirenleri andı. Beyazıt Katliamı’nın gerçekleştiği yerde yapılan anmaya 78’liler Girişimi, Çağdaş Hukukçular Derneği ve çok sayıda gençlik örgütü katıldı. 

‘YILMADIK YILMAYACAĞIZ’ 

Saygı duruşu ile başlayan anmada ilk olarak söz alan 78’liler Girişimi’nden Hüseyin Soylu, “1947’den itibaren ülke gizli işgal altına girmiştir. Bu gizli işgal en son 15 Temmuz’da bizim o gün mücadele ettiğimiz Fettulah denilen çete ve onun sürüleri tarafından darbe yöntemiyle açık işgale dönüştürmek istemiştir. Ülkenin direnen insanlarıyla birlikte emperyalistler ve işbirlikçiler suç üstü yakalanmışlardır. Bugün emperyalistler ve işbirlikçileri ülkemizde şekil değiştirmektedir. Yoksa bunların dünden hiçbir farkları yoktur. Bugün daha gelişkin olarak karşımıza çıkıyorlar. Emperyalistler sadece ülkemizde değil Halepçe’de Kürt vatandaşlarının üzerine de bomba atmışlardır. Biz yılmadık, yılmayacağız” diye kaydetti.

Açıklamayı İstanbul Üniversitesi Öğrencisi Melda Karaoğlu yaptı. “Bugün 41 yıl sonra yine Beyazıt’tan, bir zamanlar bizimkilerin geçtiği yollardan ve oturduğu sıralardan haykırıyoruz” diyen Karaoğlu, “Ne katliam yapan katillerinizi unuturuz ne de mücadele etmekten vazgeçeriz. Bugün bu okulun kapısından içeriye giremeyen, geçinemeyip okuyamayan, üniversitede sesi kısılmaya çalışılan sıra arkadaşlarımıza çağrımızdır. Kentlerin yağmalanmasına, doğanın talanına, emeğin sömürülmesine, cinsiyetçiliğe, asimilasyona, bilginin metalaşmasına, faşistlerin saldırılarına karşı birlikte mücadele edelim” dedi. 

DARP EDİLEREK GÖZALTINA ALINDILAR 

Açıklamanın ardından öğrenciler Vezneciler Metro Durağı’na doğru yürüyüşe geçti. Yürüyüşe izin vermeyen polis, öğrencilere biber gazı ve plastik mermiler ile müdahale etti. Polisin müdahalesine rağmen dağılmayan öğrenciler bu sefer üniversitenin merkez kapısına doğru yürüyüşe geçti. Öğrencilere tekrar müdahale eden polis, aralarında gazetecilerin de bulunduğu çok sayıda kişiyi darp ederek gözaltına aldı. (Mezopotamya Ajansı)

artigercek.com

Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0

BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

yukarı çık