'AKP Kürtlere yönelik ayrı bir çalışma yapacak'

Hürriyet yazarı Abdülkadir Selvi, partililerin İstanbul seçimine yönelik çalışmalarına yer verdi.

'AKP Kürtlere yönelik ayrı bir çalışma yapacak'
  • 09 Mayıs 2019, Perşembe 10:34

İptal edilen İstanbul seçimi ile ilgili  partililerin stratejilerini köşesine taşıyan Hürriyet yazarı Abdülkadir Selvi, “İstanbul seçimlerinde belirleyici olan Kürtlere yönelik ayrı bir çalışma yapılacak. 31 Mart seçimlerinde HDP’yi hedef alan “Yallah Kürdistan’a” ve “terörist” ifadeleri nedeniyle AK Parti’ye oy vermeyen muhafazakâr Kürtleri kazanmak için yeni bir dil kullanılacak.” İfadesini kullandı.

DSP Genel Başkanı Önder Aksakal'ın İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanlığı seçiminde aday gösterip göstermeyecekleri ile ilgili konuşmasına da yer veren Selvi, Aksakal'ın "Eli CHP’ye gitmeyen bir seçmen kitlesi var. Bunlar kime oy verecek?" dediğini aktardı. 

Hürriyet yazarı Abdülkadir Selvi'nin "İstanbul’da seçim rüzgârı nereden esiyor?" başlığıyla yayımlanan yazısının bir bölümü şöyle: 

PARTİLER İstanbul seçimleri için kolları sıvadılar. AK Parti, yeni bir strateji ile seçimlere hazırlanıyor. İstanbul seçimlerinde belirleyici olan Kürtlere yönelik ayrı bir çalışma yapılacak. 31 Mart seçimlerinde HDP’yi hedef alan “Yallah Kürdistan’a” ve “terörist” ifadeleri nedeniyle AK Parti’ye oy vermeyen muhafazakâr Kürtleri kazanmak için yeni bir dil kullanılacak.

DSP ADAYINI ÇEKECEK Mİ?

Peki bu arada Saadet Partisi, DSP ve Demokrat Parti ne yapacak? Adaylarını çekecekler mi? Parti genel başkanlarıyla konuştum, onları da paylaşacağım. Saadet Partisi seçimlere giriyor. Çünkü adaylarını çekerlerse oyların CHP’ye değil, AK Parti’ye gideceğini düşünüyorlar. Peki DSP ne yapacak? DSP’nin İstanbul adayı Muammer Aydın çekilme sinyali vermişti ama DSP Genel Başkanı Önder Aksakallı ile konuştum, hava farklı.

Aksakallı, “İlçelerle birlikte 110 bin oy aldık. Büyükşehirde 30 bini DSP’ye gitti, 80 bini Ekrem İmamoğlu’na oy verdi. Eli CHP’ye gitmeyen bir seçmen kitlesi var. Bunlar kime oy verecek? Onu dikkate alarak bir değerlendirme yapacağız” dedi. DSP’nin adayını çekmeyeceği izlenimi edindim. DP Genel Başkanı Gültekin Uysal’la konuştum. Önümüzdeki hafta kararlarını netleştireceklerini söylemekle yetindi. Yukarıda aktardığım kulis bilgileri önemli ama siz bir an için bunların hepsini unutun. Önemli olan, 23 Haziran’da rüzgâr nereden esecek? Mesele rüzgâr meselesi...

artigercek.com

Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0

BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

yukarı çık