Bucak’a sanayi sitesi kurulacak mı?

CHP Burdur MilletvekiliDr. Mehmet GÖKER Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank’aBucak ilçesinde her geçen gün gelişen ahşap sektörühakkında yazılı soru önergesi verdi.

Bucak’a sanayi sitesi kurulacak mı?
  • 28 Kasım 2019, Perşembe 12:24

Burdur ilimizin Bucak ilçesinde büyüyen ahşap sektörünün her geçen gün üretim kapasitesini arttırmakta ve hızarcılık,  marangozluk, mobilyacılık sektörünün hızlı bir şekilde gelişim göstermekte olduğunu belirten GÖKER,“Bucak ilçemizde aylık ortalama 7 bin ile 15 bin metreküp kereste üretimi ve işlemesi yapılmakta olup, bu sektörden yaklaşık 5 bin kişi ekmek yemektedir. Söz konusu bu rakamlar ilçemizi Türkiye’nin en yüksek üretim yapan ilçelerinden biri haline getirmiş olup, yurt içinde ve yurt dışında birçok alanda kullanılan kereste malzemeleri ilçemizde işlenmektedir” dedi.

Bölgede büyük öneme sahip olan Kerestecilik ve Mobilya Sektörünün Bucak ekonomisine istihdam sağlamakta ve bir marka değeri oluşturmakta olduğunu söyleyen CHP’li Vekil,“Bucak’ta bulunan kereste ve mobilya sektörü maalesef düzensiz büyümektedir çünkü sektörün büyüyebilmesi için gerekli sanayi sitesi ve alt yapı bulunmamaktadır” diyerek bakanlığa bir takım sorular yöneltti.

CHP Burdur Milletvekili Dr. Mehmet GÖKER yazılı soru önergesinde şu sorulara yer verdi.

Bucak’ta Kerestecilik ve Mobilya Sektörünün daha verimli ve düzenli gelişmesi adına Bucak Ahşap İşleri Sanayisi kurulması ve gerekli alt yapı koşullarının sağlanması hususuna sıcak bakmakta mısınız?

Türkiye’nin en büyük sorunu işsizlik iken, yaklaşık 5 bin kişiye istihdam sağlayan Kerestecilik ve Mobilya Sektörünün desteklenmesi amacıyla, Bakanlığınızca ne gibi çalışmalar yapılmaktadır?

Bucak ilçemizde büyümekte olan orman ürünlerini sanayisini daha da geliştirmek adına Tarım ve Orman Bakanlığı ile ortak bir çalışma yapılması düşünülmekte midir?

BASIN BÜLTENİ

Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0

BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

yukarı çık