“Malazgirt Zaferi, Milletimize Yeni Bir Vatan ve İstikbal Kazandırdı”

“Malazgirt Zaferi, Milletimize Yeni Bir Vatan ve İstikbal Kazandırdı”

“Malazgirt Zaferi, Milletimize Yeni Bir Vatan ve İstikbal Kazandırdı”
  • 27-08-2017 22:19

Anadolu’nun Fethi 1071 Malazgirt Anma Programı’nda konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Sultan Alparslan Malazgirt’te kazandığı zaferle, Anadolu’yu bizlerin ebedi yurdu yapacak adımı atmıştı. Anadolu’ya Malazgirt’ten girip Avrupa’nın ortalarına kadar şanla, şerefle, zaferle yürüyen ecdadımızla iftihar ediyoruz. Sultan Alparslan, savaşmak için ordusunun önüne geçtiğinde, ‘Şehit olursam bu beyaz elbisem kefenim olsun, zaferi kazanırsak istikbal bizimdir’ demişti. Gerçekten de bu zafer, milletimize yeni bir vatan, yeni bir istikbal kazandırdı” dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Anadolu’nun Fethi Malazgirt 1071 Anma Programı’na katıldı. Muş’un Malazgirt ilçesinde, 1071 Malazgirt Anıtı’nın bulunduğu alanda düzenlenen anma programında; TBMM Başkanvekili Ahmet Aydın, Başbakan Yardımcıları Hakan Çavuşoğlu ve Recep Akdağ, bakanlar, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar ve kuvvet komutanları, milletvekilleri, Büyük Birlik Partisi Genel Başkanı Mustafa Destici ile Makedonya Devlet Bakanı Adnan Kahil de hazır bulundu.

İstiklal Marşı ve Kur'an-ı Kerim tilavetiyle başlayan törende Okçular Vakfı tarafından hazırlanan tanıtım filmi izlendi. Sanatçı Arslanbek Sultanbekov aralarında Dombıra'nın da bulunduğu eserlerini seslendirdi. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın konuşması boyunca mehter takımı ve tarihte kurulmuş Türk devletlerini temsilen askerler, platformda yer aldı.

“SULTAN ALPARSLAN KAZANDIĞI ZAFERLE ANADOLU’YU BU MİLLETİN EBEDİ YURDU YAPTI”

Törende yaptığı konuşmasına, Türkiye’nin dört bir yanından Malazgirt’e gelerek etkinliğe katılan vatandaşları selamlayarak başlayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, 946 yıl önce bir Cuma günü Sultan Alparslan’ın Malazgirt’te kazandığı zaferle Anadolu’yu bu milletin ebedi yurdu yapacak adımı attığına işaret etti. Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Bir elinde al bayrağı, diğer elinde yeşil sancağıyla Anadolu’ya Malazgirt’ten girip Avrupa’nın ortalarına kadar şanla, şerefle, zaferle yürüyen ecdadımızla iftihar ediyoruz” diye konuştu.

Sultan Alparslan’ın savaşmak için ordusunun önüne geçtiğinde, ‘Şehit olursam bu beyaz elbisem kefenim olsun, zaferi kazanırsak istikbal bizimdir’ dediğini hatırlatan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Malazgirt Zaferi’nin milletimize yeni bir vatan, yeni bir istikbal kazandırdığını ifade etti.

Malazgirt Zaferi’nden 4 yıl sonra 1075’de İznik’te Anadolu Selçuklu Devleti’nin kuruluşunun ilan edildiğini kaydeden Cumhurbaşkanı Erdoğan, yaklaşık 2 asır sonra da dünyanın gördüğü en büyük devletlerden biri olan Osmanlı çınarının Anadolu’da kök salmaya ve 4 kıtayı gölgesi altında toplamaya başladığını söyledi.

946 yıldır bu vatanı korumak için can veren şehitlere rahmet, gazilere sıhhat ve afiyet dileyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, “İstiklali ve istikbali için aynı mücadeleyi verecek tüm evlatlarımızın, tüm çocuklarımızın yolu açık olsun” temennisinde bulundu.

“ANADOLU, ÇOCUKLARIMIZA BIRAKACAĞIMIZ EN DEĞERLİ MİRASIMIZ”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, şöyle konuştu: “Anadolu, ey Anadolu, cennet vatan Anadolu, altı kanla, üstü çileyle yoğrulmuş Anadolu, ecdadın emaneti geçmişimiz Anadolu, çocuklarımıza bırakacağımız en değerli mirasımız Anadolu, bugün tam 946 yıldır bizimlesin, bunca yıldır doğudaki ve batıdaki, kuzeydeki ve güneydeki kardeşlerinin hep köprüsü, hem umudu oldun. Bugün de tüm soydaşlarının, tüm dindaşlarının umudu olmaya devam ediyorsun. Yazık sana ağlamayan şaire, yazık sana titremeyen vicdana, yazık sana uzanmayan ellere, yazık seni kurtarmayan insana. Ey Anadolu, sen ki asırlarca hem Yavuz’u, hem Yunus’u bağrında yaşattın, sen ki asırlarca sevgiyle bakanı yüreğinde, düşmanlıkla bakanı bileğinle karşıladın. Bir asır önce senin kollarını, kanatlarını budamakla kalmayıp, kalbini de yerinden söküp çıkarmaya niyetlendiler. Galiçya’dan Yemen’e, Trablus’tan Kafkasya’ya kadar dört bir yanından saldırıya uğradın. Ama Çanakkale’de, Dumlupınar’da, 15 Temmuz’da Türk milleti sana öyle bir sarıldı, öyle bir sahip çıktı ki, tüm dünya şaştı kaldı.”

“MALAZGİRT ZAFERİ ÜLKEMİZDE UZUN ZAMAN İHMAL EDİLDİ”

Her tümseğinin altında bir şehit yatma pahasına da olsa Türk milletinin bağımsızlığından ve namusundan vazgeçmediğini belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Tarihi öğrenmeyenler onu tekrar yaşamak zorunda kalırlar. Maalesef ülkemizde Malazgirt Zaferi uzun zaman ihmal edildi. Anadolu’daki varlığımızı, bin yıl önceki Malazgirt’i atlayıp Anadolu’daki zayıf bağlantılarla daha eskilere götürme çabası belki iyi niyetliydi, ama beyhudeydi. Malazgirt’i devleti yönetenler unutsa da bu millet unutmadı” dedi.

Milletin, çağrısına cevap vererek sıcağa rağmen Malazgirt meydanına geldiğine değinen Cumhurbaşkanı Erdoğan, vatandaşlara “Ya Rab, bu kulunu bu milletin bir ferdi olarak yarattın, ne kadar çalışsak az, çok çalışacağız” şeklinde seslendi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, önümüzdeki yıl Malazgirt’in başka olacağını, alanın imarını farklı bir projeyle ele alarak Malazgirt’teki bu törenleri çok daha farklı hâle getireceklerini açıkladı.

“MİLLETİMİZE KEFEN BİÇENLERİN SONLARI KORKUNÇ OLMUŞTUR”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, şunları söyledi: “Siyasi hayatımızın her döneminde biz milletimizi takip ettik, onun iradesine, tercihlerine ram olduk, inşallah bundan sonra devlet ve millet olarak Malazgirt Zaferini burada, bizzat yerinde önemine, anlamına, mesajına uygun şekilde kutlayacağız. Tıpkı 2023 gibi, tıpkı 2053 gibi, 2071’i de kendimize bir ufuk çizgisi, bir kızılelma olarak belirledik. Sultan Alparslan 1071’de Malazgirt’teki zaferiyle Anadolu’nun Malazgirt’te kapılarını milletimize açmıştı, biz de 2071 vizyonumuzla bu çerçevede hayata geçireceğimiz projelerle Anadolu’yu yeniden gönül coğrafyamızın atan kalbi, nefes alan ciğeri, düşünen beyni, her anlamda merkezi hâline getireceğiz. Malazgirt Savaşı Anadolu’daki çokluk içinde birlik, günümüzün deyimiyle çoğulculuk anlayışının en somut tezahürüdür. Malazgirt’i anlamayanlar, bugün bizim niçin her fırsatta ‘tek millet, tek bayrak, tek vatan, tek devlet’ dediğimizi anlayamazlar.”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Malazgirt 1071 Anma Programı’na Genelkurmay Başkanından Kuvvet Komutanlarına Türk Silahlı Kuvvetleri’nin, Cumhurbaşkanı ve bakanlarıyla devletin ve tarih boyunca 16 devlet kurmuş milletin katıldığına dikkat çekti. Devlet ve milletin bu meydanda bir olduğunu vurgulayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Anadolu demek tüm gönül coğrafyamızı ezip geçmek isteyenlerin önünde çelikten bir set olmaktır. Bizim milletimize kefen biçenlerin sonları hep korkunç olmuştur” dedi.

 -TCCB.GOV.TR-ÇOK OKUNAN HABERLER