• 24.10.2014
Gazeteci Gözüyle

Gazeteci Gözüyle

Afişler ile Mersin Büyükşehir (!)

Afişler ile Mersin Büyükşehir (!)

Mersin Büyükşehir Belediyesinin Başkanı Sn. Burhanettin Kocamaz, göreve geldiği günden öncesinde başlayarak seçim çalışmalarında da bu afiş ve bilbord olaylarını çok güzel kullandı.  Süper bir harcamayı seçimlerde gerçekleştirdi. Para kendi bütçesinden mi çıktı, birilerinin hediyesimiydi, yoksa başka bir kaynaktanmı karşılandı, doğrusu bilmiyorum. Açıklar iseler, burada yer veririm.
Bu bilbord ve panolarda, raket denen o camlı bölmelerde yer almak o kadar kolay değil. Seçimden 12 ay öncesinden başlayan bir propaganda çalışmasına iyi göz atarsanız, trilyonluk bir bütçenin bu afiş ve reklam harcamalarına gittiğini görürsünüz. İşin geçmişte kalan kısmına bakmıyorum. 

Ben, Sn. Kocamaz’ın göreve gelip oturduktan sonraki afiş çalışmalarına, reklam panolarındaki afişlerine, bilbordlarına bakıyorum.

Aklınıza ne gelirse her gün için bir kutlama, bir afiş meydanları süslüyor. Çok büyük harcamalar. Çok büyük rakamlar. 

Öncelikle sormak isterim. Bu harcamalar kimin kesesinden?

Eğer Belediye kesesinden ise, ne gerek var bu harcamalara?

Yok, kendi bütçenizden ise, bence yine gerek yok.
Kaldı ki, kimsenin kendi bütçesinden, cebinden bu tür harcamalar yaparak, milletin o günü, bu günü, şu günü diyerek kutlamasının mantığı kendisine ve getirisi yok.
Bu güne kadar da böyle kesesinden para harcayarak bu işleri yapanı da görmedim. Orayı da geçiyorum.
Şimdi aşağıda birkaç afişin görüntüsünü sizinle paylaşacağım.

Birinci Afiş YENİ ÖĞRETİM VE EĞİTİM YILI AÇILIŞI NEDENİYLE… 

Bakın görün. Büyükşehir Belediyesi bunu kutluyor. Afiş yaptırmış, millete duyuruyor. Afişi inceleyin, Başkanın her zamanki, her afişte yer alan bildik tanıdık resmi orada mevcut. Amaç ne?! Amaç Eğitim ve öğretim ise, eğitim ve öğretim için bu paraları harcayın. Bu afişlere, o afişlerin içinde başkanın resmine ne gerek var?! Üstelik altında Belediyenin unvanı ve amblemi var. Acaba bu afişin parası sn. Başkandan mı çıktı, Belediye kasasından mı? Belediye kasasından ise, Bizlerin verdiği vergilerden oluşuyor. Beytülmal. Yetimin şehidin hakkı var. Bu paralar Afişe, bilborda niye harcanıyor?!  Mersin’in daha önemli ihtiyaçları var, onlara harcansın. Yanlış mıyım?! Bu afiş ve pankartlar Belediyenin matbaasında basılmıyor, dışarıda basılıyor. Üstelik bedava da basılmıyor. Bu harcamalara ne gerek var!? Yazık günah değil mi?

Geliyorum ikinci afişe… 

Kurban Bayramını idrak ettik. O gün baktık ki, tüm alanlarda yine bir kutlama afişi… Her yerde… Aşağıda görüntüsü mevcut… Afişte yine Başkanımızın bildik tanıdık o resmi. Bayramımızı kutluyor. Allah razı olsun. Ama bu kutlama mesajını kimin kesesinden yapıyor?! Beytülmaldan ise ne gerek var bu harcamaya! Yazık günah değil mi?

Geliyoruz 29 Ekim… Aşağıda ik ayrı görüntü var. Birincisi şehrin her yerindeki asılı olan Bilbord afiş, diğeri kapalının oradaki yaya üst geçidine asılmış devasa branda. 


Hayret (!) 

Bu kez Başkanımızın resmi yok. Neticede Cumhuriyet Bayramı… Atatürk ile başkanımızın resmi aynı afiş ve brandada yan yana olsa, olmayacak. Tepki toplar. Kendini Atatürk ile eş tutuyor derler, eleştiri yağmuruna tutulur. Ne yapmışlar? Bu sefer afişlere ve pankartlara Başkanımızın İsmini yazıp, unvanını yazmışlar. Bayram hepimizin bayramı…  Bu bayramları kutlamanın, anmanın türlü çeşitli yolu var. Bu günlerin tarihi önceden beli… İlgili birimleriniz bunun hazırlığını önceden yapar, bir hafta yada iki üç gün süre ile bu işi anmak ve kutlamak amaçlı bir program yaparsınız. Konferans, panel, seminer, okullarda sunumlar, sinevizyon gösterileri, film gösterileri, tiyatro gibi halkı bilinçlendirecek çalışmalar yaparsınız.  Baktım bir tek Cumhuriyet ve Kadın konulu konferans veriliyor. Bunun dışında eğitsel, bilimsel, topluma yönelik bir şey göremedim.

Bir afiş daha gördüm. Yağlı güreşler için asılmış. Bu Güreş le ilgili ilk afiş görüntüsü... Şaşırmayın...

 

Cumhuriyet Bayramı dolayısıyla yağlı güreşler yapılacakmış bunun duyurusu. Altın kemerli olacakmış. Mersinli Ahmet Stadında… Bu afişte Belediyenin ismi ve arması var. Belirtmişler, İLK KEZ YAPILIYOR demişler… Cumhuriyet Bayramının fazileti bilinen bir gerçek… Bu Bayramda Yağlı güreşin ne ilgisi var? Bu bir spor… Bu tür bir etkinlik 19 Mayıs gibi, gençliği ve sporu ilgilendiren önemli bir bayramda gündeme gelse belki tutar ve beğenilir. Cumhuriyet Bayramında bu yağlı güreşin manası ve anlamı ne?! Kimin aklına geldi, ne amaçla bu yağlı güreş işin tertipledi doğrusu merak ettim.

Güreşle ilgili birinci afiş yukarıda… Ardından birde ikinci afiş var…. 

O afişin içine dikkatli bakın…. Ne görüyorsunuz? Bir takım elbiseli adam. O adam kim? Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı MHP’li Hacı Burhanettin Kocamaz… 

Başkanımızı hemen buraya da yerleştirmişler…  

Takım elbise ve kravat ile de ne yakışmış ama (!) 

29 Ekim de Yağlı güreş derken, birde YAĞLI AFİŞ çıktı kardeşim. 

Başkana yağ çekecekler ya, ne yapsınlar, olur olmadık her yere adamın resmini koyuyorlar….

Ayrıca tüm bu işler için harcamalar yapılıyor. 

Bu harcamalar Belediyeden yapılıyor ise, bunlar beytülmaldır. 

Daha dikkatli, özenli harcanması gerekir. 

Buraya kadar ne demek istediğimi sanırım ilgiler anladı.

Bizlerin, sizlerin kesesi ile (Hazine) bayramımız kutlanmasın, özel gün ve haftalar kutlanmasın, Belediye ve onu temsil eden kişiler asli vazifesi olan işleri icra etsinler. 

Yol, Kaldırım, Sokak çalışmaları, köprüler, kavşaklar, üst geçitler, ulaşım sorunu, toplu taşıma, içme suyu temini, gıda üreten ve satanların denetimi, terazi denetimi, Pazar denetimi, kaldırım işgalinin önlenmesi,  v.s. çok sayıda yapılması gereken işler gibi.. 

Belediyelerin ve başkanların neyine kadınlar gününü, sevgiler gününü, engelliler gününü, analar gününü, babalar gününü v.s gibi günleri kutlamak!

Bunları kutlarken de belediyenin kesesinden harcamak sizce doğru mu?!

Eğer Belediye Başkanı milletin huzurunu, refahını, mutluluğunu, yaşamsal rahatını düşünüyor ise buralara harcadığı rakamları hizmete dönüştürmeli. Gereksiz harcamalara ve gereksiz afişlere, bunlar yüzünden oluşan görüntü ve çevre kirliliğine son vermek gerektiğine inanıyorum.


MAKALEYE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.