• 23.11.2016
Gazeteci Gözüyle

Gazeteci Gözüyle

Belediyelerin Yaptığı ihaleler Ne Olacak?!

Dün 677 sayılı kararnameyi okurken gözüme bir nokta takıldı. Dikkatlerden kaçan önemli bir husus şu… Belediyelerde yapılan ihaleler ve akıbetleri konusunda kesin amir hükümlü ibareler var.
Bilindiği üzere FETÖ/PDY kapsamında devlet büyük bir çaba sarf ediyor ve bu kişilerin mal varlıkları dahil bir çok konuda tedbir alıyor. Diğer taraftan çıkardığı kararnameler ile bu işe bulaşanları kamudan ihraç edip, meslek hayatına son veriyor. Yine bu kişiler hakkında adli soruşturmalarını tamamladıklarını tutuklayıp içeri atıyor.

Şu ana kadar çok sayıda iş adamı, kamu çalışanı, savcı, hâkim, polis, öğretmen ve niceleri meslekten atıldı çoğu tutuklu ve yargısı devam ediyor. Birçok soruşturma gizli ve dosyada gizlilik kararı olduğu için kimse işin detayına girmiyor.

Ben bugün 677 sayılı kararnamenin son bölümünde yer alan bir paragrafa dikkat çekeceğim. Burada o bölümün baş ve son kısmını da foto görüntü olarak yayına alıyorum. Biliyorsunuz dünkü kararnamede çoğunluk içişleri bakanlığı bünyesinde ve belediye çalışanları ile ilgili idi.

Burada diyor ki;

( İptal edilecek ihaleler :  MADDE 8 – (1)3/7/2005 tarihli ve5393 sayılı Belediye Kanununun 45 inci maddesinin ikinci fıkrasına göre belediye başkanı veya başkan vekili görevlendirilen belediyeler ve bunların bağlı kuruluşları ile sermayesinin %50’sinden fazlası bu belediyelere ait ortaklıklarda, 5/1/2002 tarihli ve 4735 sayılı Kamu İhale Sözleşmeleri Kanununa göre imzalanan her türlü mal veya hizmet alımları ile yapım işlerine ilişkin sözleşmelerdeki yüklenicilerin, terör örgütlerine iltisakı veya bunlarla irtibatı olduğunun Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından bildirilmesi ya da imzalanan bu sözleşmeler nedeniyle belediye menfaatinin önemli ölçüde ihlal edildiğinin belirlenmesi halinde bu sözleşmeler belediye başkanı veya belediye başkan vekili tarafından tek taraflı olarak resen feshedilir.

(2) Bu maddede belirtilen hallerde ayrıca protesto çekmeye gerek kalmaksızın kesin teminat ve varsa ek kesin teminatlar gelir kaydedilir. İhaleyle ilgili olarak yüklenicilere herhangi bir şekilde ceza, tazminat ya da başka bir ad altında ödeme yapılmaz.)

Önemli bir ayrıntı dolu… Belediyelerden ihraç edilen kamu personelinin listesini yayınlıyorlar. Ardından terör örgütleri ile ilintisi, bağlantısı, aidiyeti, iltisakı, irtibatı olanların aldığı ihale ve işler iptal edilecektir deniyor. Buna da bir kural ve çerçeve getirmiş.

Bu kadar Belediye var. Bu belediyelerin verdiği işler var. Ve bu işleri alanların içinde FETÖCÜ diye tutuklananlar ve bu işleri bunlara verenler arasında ise, tutuklu olup memuriyetten ihraç edilenler var… Peki bu kişilerin, firmaların, şirketlerin aldığı işler neden iptal edilmiyor?! Bunu araştıran, soruşturan ve inceleyen, irdeleyen kim?! Niye yapılmıyor?!


MAKALEYE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.