• 08.09.2014
Gazeteci Gözüyle

Gazeteci Gözüyle

Piri Reis, Turgut Reis, Barbaros Hayrettin, Mersin’de de Burhanettin!

Biliyorsunuz, Mersin Büyükşehir Başkanı Burhanettin Kocamaz (Hacı) seçilmeden evvel bir kitapçık dağıtıp önemli bir projeyi halka vaat etmişti.  Bu kitapçığın 38.sayfasında tüm Mersinlilere MEDO’yu müjdelemişti.

Biz de, Maraş’ın MADO’su olur da, Mersin’in MEDO’su olmaz mı diyerek heyecanlara kapılıp, aşka gelmiştik.  Kitapçıkta ve tanıtımlarda bizlere şöyle sesleniyorlardı: “Keyifli yolculuklar, Denizden yolculuk başlıyor!”  Kulağa ne hoş geliyor! Bu söylemden anlamıştık ki, MEDO bir dondurma yâda yiyecek markası değil, bir hizmetin adı idi. Ve yine tanıtımda ve aynı kitapta şöyle bahsediliyordu:

“Mersinli hemşerilerimize kent içi ulaşımda ucuz, güvenli ve konforlu seyahat imkânı sunmak için çalışmalar yürütüyoruz. Bu kapsamda, vapur ve deniz otobüslerinin kullanımı için yürütülecek çalışmalarla, MEDO’yu hayata geçirerek, halkımızı, denizden ulaşım ile tanıştıracağız” deniyordu.

Şimdi gelelim, bizim gördüklerimize, tespitlere ve gerçeklere….

Birincisi, Bilimsel olarak Akdeniz de özellikle de bizim Mersin kıyısında deniz otobüsçülüğünün olması imkânsız bir şey... Nedeni ise, Kıyıların çok giriş çıkışlı olması ve Akdeniz’in dalga yapısı sebebiyle… Daha önce bu konu ile ilgili kaç defa araştırma yapıldı ise, bunun olmayacağı yönünde olumsuz raporlar verilmişti.

İkincisi, Bir normal otobüs Anamur’dan buraya 4 saatte geliyor.  Vatandaş otobüse biner gelirse,  30 – 35 liraya geliyor..  Bir deniz otobüsü, dünyanın en hızlısı olsa bile, Anamur’dan Mersin’e 8 saatten önce gelemez. Kaldı ki hiçbir durakta durmayıp, direk gelse bu saatte gelemez.  Bir de duraklarda duracağını belirtiyorlar. Nasıl olacak? Aydıncık limanı ile Bozyazı limanına giremez. Çünkü burasının alt yapısı bu işe müsait değil. Bir tek Taşucu limanına girebilecek.  Dünyanın en pratik kaptanını getirin bir limana girip çıkmak 1 saatini alır. Bu iş öyle basit değil.  Deniz otobüsü seferleri zaman dilimi açısından nasıl olacak?

Üçüncüsü, Günde Anamur’dan Mersin’e, Mersin’den Anamur’a giden gelen yolcu sayısı…  Sizce bu yolcu sayısı 50 – 100 kişiyi bulur mu acaba? Hadi biz bu hususta yanıldık diyelim, Mersinde bu işle uğraşan nakliyecilere ve turizm firmalarına sormak lazım. Yolcu bu iş için yeterlimi diye. Ben sordum, kesinlikle yetersiz dediler.

Dördüncüsü, böyle bir yatırım yapmak ve bu tür bir otobüs işletmesini hizmete sokmak için mutlaka Hangarda, tersanede bekleyen bir yedeğinin olması lazım. Çünkü arıza olur, kaza bela olur, ikincisi ve üçüncüsü hizmetin aksamaması için hazır olacak. Bir geliş bir gidiş için birde yedekteki hazır olan için en az bu deniz otobüsünün üç adet olması lazım.  Bir deniz otobüsünün maliyetini ve fiyatını biliyor musunuz?  Bilmiyorsanız açın internetten fiyatları kendiniz öğrenin. Uyduruk otobüs getirip koyacak halleri yok. Fiyatları ölüsünün 40- 50 milyon dolar civarı. Hangi parayla yapacaklar?

Beşincisi, Uygulamaya koyacağız dedikleri bu deniz otobüslerinin yakıt maliyetini hiç hesapladılar mı? Denizde amatör balıkçılık yapan biri bile bunu çok iyi bilir. Küçük 5 beygirlik motor gücü olan bir balıkçı teknesi bile bir arabanın 4 katı yakıt tüketir.  Ben bugün 19 metrelik bir teknesi olan, Anamur Mersin arası sürekli iş yapan Balıkçıya kendim üşenmedim bizzat sordum.  Anamur’dan Mersin’e hiç durmadan gelsen nasıl gelirsin, kaç saatte gelirsin ve ne kadarlık yakıt yakarsın dedim?

Hızlı gelir hiç durmaz isem 9 saatte gelirim, normal gelirsem 10 saati geçer dedi. Ve 800 litre mazot yakarım geliş ve gidişte dedi.

Şimdi bu basit balıkçı teknesinin geliş gidişinin yakıt maliyeti 3-4 bin lirayı buluyor.  Sizin alacağınız deniz otobüsü ve vapur en az 50- 60 metre olacak. Ve bu Balıkçı teknesinden en az 20 kat daha ağır tonajlı olacak. Bu da demektir ki,  yakıt maliyeti daha da artacak. Bu maliyeti ister istemez yolcuya yansıtacaksınız. Bunu yansıtsanız, isyan eder yolcu binmez. Yolcuları beleş taşıyacak haliniz de yok.  Maliyeti ve külfeti bu kadar yüksek olunca, bu biletlere yansıyacaktır. Kişi başı bilet parası ne kadar olacaktır hesap edin. Pahalı olursa, kimse binmez. Nasıl olacak bu iş?

Ayrıca bunu kullanacak olan kaptanlar var. Bir tek kaptanla bu iş olmaz. Üç deniz otobüsü olmuş olsa, En az üç kaptan istihdam edeceksiniz. Bunlar robot değil ki, insan. Mecburen bu kaptanların fazlasını istihdam edeceksiniz. Bu da bir maliyet ve külfet getirecek.  Ayrıca sadece Kaptan mı çalışacak bu otobüslerde? Hayır! Yardımcı kaptan, yardımcı personeller derken en az her otobüste 10- 12 kişi çalışmak durumunda. Bunlarda maliyet arttırıcı unsurlar.

Sn. Başkanımızın bu proje nasıl aklına geldi?  Veya bu projeyi ve fikri, başkanımıza, acaba kim önerdi, ben merak ediyorum.

Şimdi ben yanılıyorsam, sn. Kent konseyimizin başkanı Yasmina Lokmanoğlu’nun eşi, Deniz ticaret odası başkanı Cihat Lokmanoğlu’na bu işi bir sorup danışsınlar. 

Ve oradan bana  imzalı bir kâğıt getirsinler.  Bu iş yapılır, sizin dediğiniz gibi zor değil, pahalı olmaz, şu kadar ucuza mal olur, toplum ve kamu yararına bu iş, şu şekilde yapılır desinler.  Bende özür dileyip, o yazıyı burada aynen yayınlayacağım ve saygı ile önlerinde eğileceğim.

Aynı kitapçıkta, bir Deniz uçağı meselesi var. Dikkatimi çekti. Hadi diyelim ki o kitapçıkta ki DENİZ UÇAĞINI aldınız ve hizmete koydunuz.  Olabilir. Çünkü iki pırpır ziraatta kullanılan o uçaklar ucuz olarak piyasada varlar. İki değil üç adet aldınız ayaklarına bot şişirip koydunuz ve denize indirdiniz.  Biraz elden geçirdiniz maliyeti fazla olmaz, ancak onlarda 5 yolcudan fazla taşıyamaz.  Bu arada vaadinizi en azından gerçekleştirmiş olur, böylelikle de sözünüzü yememiş olursunuz.  Hadi bu uçağın bir şekilde bilimsel açıklaması olur.

Ama bu deniz otobüsünün Mersin şartlarında (Kıyısı, limanı, deniz yapısı, dalga meselesi) bilimsel açıklamasını kim nasıl yapıyor ben şaşıyorum ve Allah aşkına bu konuda bir izahat istiyorum.

Tamam, anladık, Osmanlının, Barbaros Hayrettin ile Piri reisin, Turgut reisin torunlarıyız.  Preveze deniz zaferini kazanmışız. Rodos şövalyelerini yenmişiz.

İyi de, bu, 2014 Dünyasında, Türkiye’nin Mersin ilinde gerçekleştirilmesi düşünülen Deniz Otobüsü işi. Deniz otobüsü işi Mersin’in gerçekleri ve alt yapı durumu ortada iken nasıl olacak? Bu teknoloji, bu imkân ve olanaklarla bu iş nasıl kusursuz gerçekleşecek?

Turgut Reis Trablusgarp fatihi idi… Barbaros Hayrettin, Kaptanıderya ve Hızır Reis olarak bilinirdi ve Osmanlı donanmasına nizam vermiş, ilk amiral unvanı almış paşa idi.

Piri Reis ise Kitab-ı Bahriye nin yazarı, 1450 yıllarda bu gün bile kabul edilen haritaları çizmişti.

Aydınogulları beyliği döneminde ise Umur Bey Selçuk ve İzmir'de tersaneler kurdu; donanmasını güçlendirdi. Sakız, Bozcaada, Eğriboz, Mora ve Rumeli kıyılarına akınlar düzenledi. Bizans'taki taht kavgalarına müdahale etti ve Kantakuzen'in tahta oturmasında rol oynadı. Umur Bey Alaşehir'i de topraklarına katınca, Venedik, Ceneviz, Rodos Şövalyeleri ve Kıbrıs Krallığı'nın donanmaları birleşerek harekete geçti.

Bizim iyi niyetinden zerre kadar şüphe duymadığımız başkanımız Kocamaz da, demek ki bizim tarihimizdeki bu zenginlikleri bildiğimiz gibi o da biliyor ki, deniz taşımacılığına bu yüzden önem veriyor ve böylesine ciddi bir projeyi ortaya koyuyor. İyi de, bu işin, projenin alt yapısı, bilimsel izahı, bilimsel verileri neye göre yapıldı ve hazırlandı? Bunları da bilmek bizlerin ve kamunun en temel hakkı…  Birileri bizi bu hususlarda aydınlatsa da şu meraktan bir kurtulsak diyorum (!)

Ayrıca eğer bu iş başarılı bir şekilde gerçekleşirse, yazının başındaki gibi “Piri Reis, Turgut Reis, Barbaros Hayrettin, Mersin’de de Burhanettin!” deriz ve bu iş bize gurur verir.


MAKALEYE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.