• 13.06.2017
Mehmet Ali Körpınar

Mehmet Ali Körpınar

Depremler öncesi Uyarılar!!!

DEPREMLER ÖNCESİ UYARILAR !!!

Sismik hayvanlar.

Çin’de hükümet, hayvanların hareketlerini takip ederek olası depremleri tahmin etmeye çalışacakmış.

(7.7.2015-Milliyet).

Değerli Arkadaşlar,

İstanbul’da yaşadığımız 17-Ağustos-1999 depremi sonrası, yerel yönetimler ve STK’larla birlikte birçok çalışmamız olmuştur. Bu çalışmalar sırasında doğal afet saydığımız depremin oluşumu öncesi uyarı verip vermediğini merak etmiştim. Dünyada da bu konuda yapılmış çalışmaları da araştırmıştım.

Örneğin, Depremleri önceden bilmek amacıyla, Çin Sismoloji Dairesi Ağustos-1971'den itibaren sıra dışı hayvan davranışları hakkındaki gözlemleri derlemeye başlamış. Sonraki dört yılın ardından, bu birim, bir yandan bu gözlemlere bir yandan da jeofiziksel ölçümlere dayanarak, büyüklüğü 7,3 olan Haicheng Depremi (4 Şubat 1975)'ni önceden tahmin etmiş ve depremden saatlerce önce şehri boşaltarak 100 bin kişinin hayatını kurtarmıştır. Buna karşın, 8,2 büyüklüğündeki Tangshan Depremi (28 Temmuz 1976) öncesinde de sıra dışı hayvan davranışları gözlendiği halde herhangi bir uyarı yapılmamış ve 240 bin kişi yaşamını yitirmiştir. Bu acı ve üzücü olaylardan ders almasını bilmek lazım.

Nitekim, Çin’de yayımlanan China Daily gazetesi, ülkenin doğusunda yer alan Nankin şehrinde, yedi farklı hayvan çiftliğinin sismik istasyona dönüştürüldüğünü açıkladı. Bu çiftliklerde görev yapan yetiştiriciler, gün içerisinde hayvanların hareketlerini takip edecek ve anormal bir durumu karşısında yetkililere bilgi verecek (7.7.2015-Milliyet).

DEPREMİN ağır hasar verdiği Van’ın Erciş İlçesi’nde,

eskiden bataklık olan alanda, toprağın içi kor halinde 1 aydır yanıyormuş.

(29.10.2011-Milliyet)

Güzel ülkemizde de yaşadığımız Van depremi öncesi de birçok uyarı olduğunu sanıyorum. Örneğin, en büyük hasarın olduğu Erciş ilçesinde bataklık alanda kor haline dönüşen toprağın, deprem öncesi 1 aydır yandığı belirlenmiş. Bu konuda yerel yöneticiler uyarılmış ama konuyu ciddiye alıp, gereken araştırma yapılmamış. Keşke il yönetimine, üniversitedeki araştırıcılara ve medya ile tüm ilgililere de bu uyarı yapılmış olsaydı. Yapılacak incelemeler sonucu alınacak en ufak bir önlem dahi birçok canımızın kurtulmasını sağlayacaktı.

Sonuçta, dün İzmir açıklarında yine bir deprem yaşadık. Bu deprem öncesi de bazı uyarılar olabileceğini sanıyorum. Gereken önlem ve izlemelerle bu uyarıları da algılayabilirdik.

Değerli arkadaşlar,

Yapılan çalışmalar sonucu aşağıda, deprem öncesi belirli sürelerde meydana gelen uyarılar listesi oluşmuştur. Söz konusu listeyi yine sizlerin ve tüm yerel yönetimlerin bilgisine yeniden sunmak istedim. Bu konuda ilgi duyan birçok STK’ya da bu listeyi iletmiştim.

Güzel ülkemizde olası depremler öncesi aşağıdaki uyarıları gözleyenlerin, hemen yerel yöneticilerimizi uyarmalarını önermek isterim. Ayrıca yapılan uyarının sonucunu da inatla takip etmelerini ve herhangi bir aymazlığa izin vermemelerini de önermek isterim.

Umarım deprem ülkesi sayılan güzel vatanımızda, bu çeşit uyarılar geldiğinde gereken incelemeler yapılır ve yerel yönetimler tarafından da olası depremlere karşı önlemler alınır.

Sevgi ve saygılarımla.

Prof. Dr. Mehmet Ali KÖRPINAR


MAKALEYE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.