• 19.06.2017
Mehmet Ali Körpınar

Mehmet Ali Körpınar

Kanal İstanbul ve olası çevre...

KANAL İSTANBUL ve OLASI ÇEVRE FELAKETLERİ (4) !!
Değerli Arkadaşlar,

Güzel İstanbul’umuza ve Trakya’mıza yaşatılacak olan KANAL İSTANBUL isimli çevre felaketi yeniden gündeme alındı. Son açıklamalara göre;
· KANAL İSTANBULA, PANAMA MODELİ uygulanacakmış. Ulaştırma Bakanımız ile Panama Denizcilik Bakanı tarafından, Panama City de imzalanan 20 maddelik KANAL İSTANBUL yapım anlaşması 5 yıl süreli. İstanbul boğazına alternatif sayılan kanal 43 km uzunluğunda, 500m genişliğinde ve 25m derinliğinde olacakmış (7.5.2017-Sözcü). İlk önce 150m genişlik düşünülen KANAL İSTANBUL sonra 400m’ye çıkarıldı, şimdi de 500m genişliğinde olacakmış!!!
·  KANAL İSTANBULA YENİ FİNANS MODELİ. Türkiye’nin özel sektör-kamu işbirliğiyle çok başarılı projelere imza attığını belirten Bakan Arslan, Kanal İstanbul için çok daha farklı bir finans modeli geliştirmek ve bu büyüklükte bir projeyi uygulanabilir kılmak için çalışıldığını açıkladı (28.4.2017-Sözcü).
· KANAL İSTANBUL’da rol model MARMARAY: İstanbul’un çılgın projesi Kanal İstanbul’un, suların altından sarnıç yöntemiyle bağlanacağı bir sistemle yapılacağını belirten Ulaştırma Bakanı, “Güzergahlarla ilgili nihai aşamaya gelindi” dedi (11.4.2017-Sözcü). Trakya’da yapılacak ilave barajlardan taşınacak suların, kanalın altından sarnıç yöntemiyle geçmesinin sağlanacağı Ulaştırma Bakanı tarafından açıklandı.
· BİREYSEL EMEKLİLİK FONUNU KANAL İSTANBUL’A AKTARACAKLAR. Disk Başkanı Kani Beko: Bireysel Emeklilik fonunda biriken kaynaklar doğrudan Kanal İstanbul projesine aktarılacak (5.6.2017-Cumhuriyet)
 
Değerli arkadaşlar,
Kanal İstanbul yapımından önce kanal üstüne yapılacak 6 köprü için hazırlıklar yapılıyormuş. Bu köprüler bitmeden kanal açılması mümkün değilmiş. Söz konusu köprüler hem kara taşımacılığına ve hem de tren ulaşımına da destek verecek şekilde düzenlenecekmiş. Yani Trakya ve Avrupa ile her türlü kara ulaşımında büyük zorluklar yaşanacak. Bu yapımlar sırasında hem çevresel felaket ve hem de kara yoluyla ulaşım açısından çok büyük kaygılar duymaktayız.
 
Ayrıca 20 milyar $’lık maliyet bedeli düşünülen KANAL İSTANBUL bittiğinde, bu kadar harcamayı karşılamak için gelir nasıl temin edilecek? Çözüm için de Kanal bittiğinde, İstanbul Boğazı Tanker trafiğine tamamen kapatılacakmış. Çünkü Kanal İstanbul için Panama Kanalı model olarak alınıyormuş. Yüzlerce mil denizde gitmek yerine Panama Kanalını kullanmak çok büyük bir tasarruf örneğidir. Bu nedenle binlerce gemi Panama kanalını tercih ediyor. İstanbul Boğazından bedava geçen tankerler, Kanal İstanbul’u hem de ücret ödeyerek neden tercih etsinler ki?
 
Üstelik Montrö anlaşmasına göre de bu geçişler ücretsiz olmak zorundadır. Çünkü, Uluslararası Deniz Hukuku kuralları ve Fesih şartlarında da belirtildiği gibi gemilerin transit geçiş hakkı gereği sözleşmenin değişmesi durumunda dahi Türk Boğazlarından geçecek hiçbir gemiden zorunlu ücret talep edilemeyecektir (7.10.2014-Sabah).
 
Yine, İstanbul Bilgi Üniversitesi Hukuk Fakültesi Uluslararası Hukuk Anabilim Dalı Üyesi ve Deniz Hukuk Araştırma Merkezi Müdürü Yrd. Doç. Dr. Dolunay Özbek, Kanal İstanbul inşa edilse bile, İstanbul Boğazı’ndan geçişin hukuken yasaklanamayacağına vurgu yapan Özbek, “ Montrö Sözleşmesi feshedilse de Türkiye ticari gemi geçişlerini yasaklama yetkisine sahip değil. Öte yandan Boğaz’daki riski ve trafiği azaltmak için yapılacak projede, Kanal ücretini vermek isteyen ve aslında riskli olan firmalar yine Boğaz’ı seçecek. O zaman risk azalmayacak. Ücret alınmazsa da bu projenin finansmanı nasıl sağlanacak” dedi (9.11.2014-Hürriyet).
 
Umarım, bu uyarılarımızı yöneticilerimiz ve danışmanları da duyar ve bir kez daha düşünürler. Aksi halde güzel İstanbul’umuzu, Trakya’mızı ve Marmara denizimizi çok kötü günler bekliyor.
 
Sevgi ve saygılarımla.
 
Prof. Dr. Mehmet Ali KÖRPINAR


MAKALEYE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.