• 05.11.2016
Sağlık Analiz

Sağlık Analiz

Mersin Sağlığın Kaderi mi Bu Ya!

Başlığı böyle atmamamın tek sebebi, yıllardır değişen bir şey olmaması. Üzüntü duyuyorum. İçim acıyor. Devir değişiyor, devran değişiyor, ama bizim Mersin’de olumlu olarak hiçbir şey değişmiyor!
Ben her zaman söyleyip yazdım. Recep Akdağ güzel bir insan. Çalışkan, idealist, mücadeleci, iş üreten, hırsızlık ve namussuzluğa karşı düzgün bir adam… Ama o adamı burada temsil edenlere bakıyorsunuz, içiniz acıyor. Makam ve mevkiler boş beleş tiplere teslim edilmiş. Yazık günah. Geçen yazdım. Müfettiş geldi gitti. Ne yaptı, ne etti bilmem. Ama eminim bulunan eksek ve gedik işlerde hal çareler aranıp yine birileri korunmuştur. Eğer öyle ise, bakanıma bir sözüm olacak. O zaman hiç göndermeseydiniz. Ama ben biliyorum ki, siz düzgün adamsınız. KHB çatısı oluştuğu günden beri Mersin’de hiçbir olumlu iş ve çalışma olmadı. Var diyen, ne yapmış onu söylesin. Devletin kurulu bir düzeni ve sistemi var, o düzen ve sistem içinde işler ağır aksak burada gidiyor. Kendiliklerinden, özverili bir şekilde, cansiperane biçimde, bakanın gösterdiği heyecan ve aşkla burada çalışan olsa, Mersin sağlık alanında büyük ses getirirdi. O ses yok, olmadı, bu gidişle de olmaz.

Şimdi şehir hastanesi açılıyor. Mükemmel bir proje ve çalışma. Ama daha öncede dedim, eğer burasının yönetimini de bu ellere bırakırlarsa o hastanede berbat hale gelir. O milyonluk yatırım heba olur. Çok geçmeden harabeye döner, her yeri dökülür, yazık olur.

Bu aziz devlet Mersin’de öncelikle eski adı SSK olan şimdiki adı TOROS devlet olan hastaneyi tekrardan inşa etti. Muazzam dört dörtlük bir bina yaptı teslim etti. Gidin gezin dökülüyor. Hor, naçar kumlanılıyor, işini takip eden, kontrolünü düzgün yapan, devletin malına sahip çıkan yok. Neyse… Geliyorum bu günkü mevzumuza…

Mersin Toros Devlet Hastanesinin yılan hikâyesine dönen KANTİN İHALESİ işi 2886 sayılı yasaya göre ihale edilmek suretiyle kiraya verilir.

Kantin için Teknik ve İdari şartname hazırlanır. İmza altına alınır ve onaylanır. Bu teknik ve idari şartnameye göre ihaleye çıkılır. İştirakçiler bu şartnameye göre teklif atarlar. Derken iş bir firmada kalır. O firma bu şartnameyi kabul ederek işe başlar. Başlar ama başlamadan evvel bir sözleşme yapması lazım. Sözleşmeyi de yaparlar. Yapılan sözleşme idari ve teknik şartnameye aykırı olamaz. Olmaması gerekir. Ama sözleşmeye şartnameye aykırı hususlar ilave edilir. Kim ilave eder, niye eder bilmem. Ama ederler. Şimdi ben hem şartnamenin belirli sayfalarını hem sözleşmenin belirli sayfalarını yayınlayacağım. Dilerlerse de hepsini kendilerine veririm. Şartnamede olmayan hususun sözleşmeye konması haksız kazanç ve haksız rekabete yol açar, açmışta. Çünkü şu an uygulaması var. Şartnamede olmayan hususlar kira sözleşmesine konduğu için haksız olarak yer işgali var, alan kazanma var. Bunun yanı sıra sağa sola masa koyma alanı genişletme de var. Aklı başında biri gider bu tespiti yaparsa kendi de görür. Biz lağa luğa yapmasınlar iye hem görüntü ile bu alanın dışına çıkan masa sandalyeleri tespit ettik, hem ilave edilen 4 metre denilen aslında daha büyük olan yeri tespit ettik, hem şartnameleri ele geçirdik.

Şartnameye baktığımızda genel ve özel teknik şartların yer aldığı sayfalar 9 sayfa. 8.nci sayfada imzalar var, 9.sayfada ise plan projesi yerleşkesinin şekli var. Bu şartnamenin imza kısmını yayınlıyoruz. (Aşağıda)


Proje kısmını da yayınlıyoruz. (Aşağıda)


Bu şartnamenin birinci sayfasını da yayınlıyoruz. Kiralanan alan ve yüzölçümü de belli. (Aşağıda)


Bu şartnamede 30.maddede: “Kantin için belirtilen alan dışında herhangi bir yer yada alan (depo vs) talebinde bulunulmayacak belirtilen metrekare hiçbir şekilde aşılamayacaktır” denmekte.

Ancak kira sözleşmesini imzalayanlar, imzalar aşağıda… 


Kantin ihalesine giren firmalar ve kişiler bu maddeye göre teklif verdiklerini bile bile, ihalede bu kesin şartın olduğunu bile bile sözleşmeyi yaparken ve kiraya verirken, şartnamedeki bu maddeyi koymuş. 

Ama bir ANCAK kelimesi yerleştirip sonunu şöyle bağlamış (!) :  “idarenin onayı olması halinde ihtiyaca binaen, idarece uygun görülecek hastane içerisindeki katlarda sıcak soğuk içecek otomatı ve /veya hastane idaresince belirlenen, uygun bir alanına, idareden uygunluk alındıktan sonra en fazla 1 adet tekerlekli seyyar ve 4 m2 geçmeyecek şekilde sözleşme bedeline dahil çay ocağı veya büfe bulundurabilecektir”

Oldu mu şimdi? Bu iş, yasaya, kanuna, bu işteki örf ve âdete uygun oldu mu? İhalede bir genel bir özel şartname var, bu hususlar orada yok. Millet de buna göre ihaleye girip teklif atmış. Siz sözleşmeye nasıl ilave kazanç kapıları koyabiliyorsunuz? Bunu kim yaptı, niye yaptı, niçin yaptı, bu işten kimin kazancı var araştırılması gerektiği gibi, şartnamede 262,5 m2 yüzölçümü kiraya verilirken neden sözleşmeye yüzölçümü yazılmadı bunu açıklasın. Ayrıca Bu sözleşmeyi kim hazırladı, kim şartnamenin içeriğini ve sözleşmenin içeriğini okumadan imzaladı, kim bu KIYAĞI devlet kesesinden birilerine geçti açıklasın.

Burada görev kusuru, kabahati, iyi niyeti suiistimal, görevi kötüye kullanmak, yasalar ve kanunlar ile yürürlükteki mevzuata aykırı çalışmak var. Haksız edinim var, haksız kazanç var, Edimin ifasında sıkıntı var. Bunun hesabını kim soracak?


MAKALEYE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.