Mersin Meclisi

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Mersin Meclisi
Gazeteci Yazar, iktisatçı Mustafa Göktaş, gitti, gördü, izlenimlerini yazdı. İşte Mersin Büyükşehir Belediyesi Bugünkü Meclisi...

Mersin Meclisi

Bugün Mersin Büyükşehir Belediyesinin Mayıs ayı meclis toplantısı vardı.

28 madde ayrı ayrı oylamaya sunuldu.

Mecliste meclis üyelerinin yanı sıra basın mensupları, vatandaşlar, bazı meslek odalarının temsilcileri de vardı.

Ak parti grubu da, MHP grubu da, HDP üyeleri de ılımlı, CHP üyeleri de olumlu tavırlar sergilediler.

Kimse incitici ve kırıcı değildi.

Başkan Vahap Seçer, herkesi kucaklayan bir tavır ile seslenirken, kırmamaya, dökmemeye dikkat ediyor, yumuşak ve nazik bir üslupla cevap verdiği gibi izahat ve konuşmalarını da öyle yapıyordu.

Görüşülen maddeler oy birliği ile karara bağlanıp ya komisyonlara havale ediliyor, yâda karara bağlanıyordu.

2004 seçimlerinden bu yana görmediğim fakat sevdiğim ve değer verdiğim Mehmet Semih Nane’yi gördüm. Düzgün, dürüst, tertemiz bir insandır. Mecliste olması büyük şans...

Yine Anamur Belediye Başkanımız Hidayet Kılınç ile sarıldık hasret giderdik. Çok güzel bir dost, değerli bir devlet adamı ve siyasetçi... Onun da bu mecliste olması çok büyük şans.

İlçe Belediye Başkanları ful kadro orada...

Herkesin ortak derdi, parasızlık, iş aş isteyen insanlarımız.

Mecliste Başkan Seçer’in tüm başkanlarımız rahat olsun, elimizden gelen yardımı yapacağız sözü ilçe belediye başkanlarını sevindirdi.

Yaz sezonu geliyor etkinlik, festival gibi işlere yardımcı olacaklarının altını çizdi.

İş, parasal destek olunca herkesin eli kalkıp iniyor. Kimse yok demiyor. Anlaşılan başkanların işi zor. Belediyeler darda.

Borçlanma için yetki istendi. Komisyonlara gitti. Cuma günü gündeme gelecek oylayacaklar.

Gündeme MHP grubu adına konuşan Mahmut Tat’ın konuşması damgasını vurdu. Mühendis kökenli olan ve bölgemizde çok sevilen sima olan Mahmut Tat, “çok sayıda şikâyet alıyoruz. Soruyorlar. Ayrıca siz de dertlisiniz. Borçlanma istiyorsunuz. Bu borçlar kime, nereye, ne kadar ve gerekli borçlanmalar mı? Harcamalar yerinde mi? Alacaklı olanlar gerçekte alacaklı mı? Kurum zararı var mı, var ise bu paraların tahsili gerekecektir. Bu hususta denetim istiyoruz, araştırma ve soruşturma istiyoruz. Kamuoyunun beklentisi bu yönde... Eğer haksız yere ödeme varsa ortaya çıksın. İhaleler, ödemeler, doğrudan alımlar incelensin. Bunun için ciddi çalışma bekliyoruz, talep ediyoruz” dedi. Bu konuşma Büyük alkış aldı.

Geçmiş dönemde yapılan ihalelerde yaklaşık maliyet neye göre hesaplanmış, kim hesaplamış, hangi usulde ihale yapılmış, yapılan ihaleler yerinde mi, doğru mu, usule nizama uyar ama vicdana uygun mu diye araştırma isteği meclis salonuna gelenlerce oldukça çoktu.

Vahap Seçer, Sahil dolgu alanı işinde ihale ile yapılan iş arasında farklılık olduğunu bu nedenle ilgili bürokratlar hakkında soruşturma açtığını söyledi.

Diğer taraftan Anamur Belediye Başkanı tayin ve atamalarla ilgili “insanlara kıymayalım” dedi. Ve kendi bölgesindeki iki görevlendirmeyi dile getirdi. Hidayet başkan da büyük takdir topladı.

Başkan Seçer, hiçbir kimseye önyargılı olmadığını, işini yapan ile uğraşılmayacağını, 7 bin küsur insan çalışıyor ama şu arızayı gel yap diyeceğimiz kalifiye elemanı bulamıyoruz. İşin gereği insan çalışmalı, kişilere iş olsun diye görev vermenin yanlış olacağını, ehliyet ve liyakate özen gösterdiğini” söyledi.

Belediyenin 2,5 katrilyon borcu var. Bu borcun yerindeliği tartışılıyor. Ama henüz araştırma, soruşturma, inceleme neticesi belli değil.

Seçer, Teftiş kuruluna emir verdiğini her şeyin tahkik edildiğini söylüyor.

Bu arada meclis toplantısı canlı olarak internetten yayınlanıyor.

Dikkatimi çeken önemli bir meclis üyesi de HDP’li meclis üyesi idi. Kimya öğretmeni olduğunu söyledi ve balık çiftlikleri ile ilgili çok önemli uyarılarda bulundu. Denizin ve çevrenin, doğanın nasıl kirletileceğini, bu çiftliklere hayır denmesi gerekeceğinin altını çizdi. Meclis üyesi gerçekten bilgili, temiz yürekli bir kişi olduğunu dilek ve temennileri konuşmaları ile ortaya koydu. Alkışta aldı. Bende çok beğendim. Yine Anamur Belediye Başkanı bu konuda tavrım net, balık çiftliklerini istemiyoruz dedi.

Neşet Tarhan her zaman olduğu gibi bilgili, vakur, mütevazı kişiliği ile meclise zaman zaman izahatlarda bulunup kanuni formatı aktardı.

Mersin’in hem merkezdeki hem Mezitli başta olmak üzere diğer ilçelerdeki sanayi sitesi sorunu, esnafın içinde bulunduğu zor durumda konuşuldu.

Başkanın bazı mülklere ait kiralarda aşırıya kaçılmayacağını esnafı düşüneceklerini söylemesi memnuniyet yarattı.

Öte yandan ihale sureti ile yapılmış olan sözleşmelerde tolerans tanınamayacağı, yasaya aykırı hal alacağı, bu hususta ödemede zorluk çeken esnafın durumunda hukuki araştırma yapacaklarını ve elden geldiğince kolaylık sağlayacakları yönünde karar alındı.

Yine kiraya verilecek yerlerde de aşırı fiyata kaçılmayacağını altı çizildi.

En komedi olan taraf ise MUT ilçesinde adının değişmesi istenen sokak ve cadde ile ilgili görüşmeydi. Birini değiştirdiler. Diğeri geri çekildi.

Meclis, Otogarda bazı dükkânların işletme işini belediye şirketlerine devretme kararını komisyona havale ederken sahil dolgu alanı üzerinde yapılan çay bahçelerini de özel’e vermeyeceklerini kendileri işleteceklerinin altını çizdi.

Buraya kadar benim oradaki izlenimlerim.

Aklıma ve mantığıma yatmayanlarda var. Acımasız davranmak ve hemen eleştiri yapmamak için bekliyorum.


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Beşiktaş’ta Fikret Orman yeniden başkan seçildiÖnceki Haber

Beşiktaş’ta Fikret Orman yeniden başkan...

MAHMUT TAT MEYDAN OKUDUSonraki Haber

MAHMUT TAT MEYDAN OKUDU

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!