Antalya Düden Çayı'nın Kirlenmesi Soru Önergesi

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Antalya Düden Çayı'nın Kirlenmesi Soru Önergesi
Türkiye’de çevre kirliliği ve doğa katliamları her geçen gün artmaktadır. İklim krizlerinin, kuraklığın yaşandığı günümüzde kısıtlı su varlıklarının korunmasının ve iyileştirilmesinin önemi ortadadır. Su varlıklarının kirlenmesinin bir örneği de Antalya’da yaşanmıştır. Yukarı Düden Şelalesi’nin mansabında kalan dere yatağının köpükle kaplandığı, koku sorunu olduğu ve ardından binlerce balık ölümünün gerçekleştiği basına yansıdı. HDP İzmir Milletvekili ve Çevre Komisyonu Üyesi Murat Çepni; çevrenin, doğanın ve su varlıklarının korunması, kirlenmenin önüne geçmek için kalıcı çözümler üretilmesi gerektiğini belirterek Çevre ve Şehircilik Bakanı’na önerge vermiş, konuyu Meclis gündemine getirdi.

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞINA

Aşağıdaki sorularımın Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat KURUMtarafından Anayasa’nın 98’inci ve İçtüzüğün 96’ncı ve 99’uncu maddeleri gereğince yazılı olarak cevaplandırılmasını arz ederim.

Murat ÇEPNİ

İzmir Milletvekili

Türkiye’de çevre kirliliği ve doğa katliamları her geçen gün artmaktadır. İklim krizlerinin, kuraklığın yaşandığı günümüzde kısıtlı su varlıklarının korunmasının ve iyileştirilmesinin önemi  ortadadır.Su varlıklarının kirlenmesinin bir örneği de Antalya’da yaşanmıştır. Antalya Düden Şelalesi ve Çayı,  Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından 3 Temmuz 2020 tarihinde "Doğal Sit-Nitelikli Doğal Koruma Alanı" olarak tescil edilmiştir. Şelalenin etrafında   zengin bitki örtüsü mevcuttur.  Şehir için önemli bir su varlığıdır. Düden Şelalesi ve Çayı nitelikli koruma alanı olmasına rağmen; Yukarı Düden Şelalesi’nin mansabında kalan dere yatağının köpükle kaplandığı, koku sorunu olduğu ve ardından binlerce balık ölümünün gerçekleştiği 16 Ocak 2021 tarihinde basına yansımıştır. Balık ölümlerine sebep olan kirli su denize ulaşmakta ve ekosisteme telafisi imkânsız zararlar vermektedir. Kimyasal maddelerden kaynaklı kokununda  insan sağlığına zarar vereceği endişesi mevcuttur. Halkın Anayasa’da belirtilen sağlıklı ve dengeli çevrede yaşama hakkı ihlal edilmektedir. Çevrenin ve su varlıklarının korunması Hükümetin öncelikli politikası olmalıdır. Sivil toplum kuruluşları da sıklıkla yaşanan çevre felaketlerine kalıcı çözümlerin bulunması için mücadele vermektedir. Düden Şelalesi ve Çayı’nın iyileştirilmesi ve korunması için  TMMOB Antalya İl Koordinasyon Kurulu 27 Ocak 2021 tarihinde basın açıklaması yaparak çözüm taleplerini iletmiş ve bu konuda iş birliğine hazır olduklarını belirtmiştir.

Bu bağlamda;

 1. Düden Çayında gerçekleşen kirliliğin ve balık ölümlerinin nedeni Bakanlığınız tarafından da detaylı olarak saptanmış mıdır? Bu konuda sivil toplum kuruluşları ve meslek odaları ile iş birliği yapılmakta mıdır? Sonuç kamuoyu ile paylaşılacak mıdır?
 2. Valilik, bölgedeki birçok işletmenin atık suyunu kontrolsüz bir şekilde toprağa ve yeraltına deşarj ettiğinin tespit edildiğini, 13 işletmeye idari para cezası uygulandığınıve 11 tesisin faaliyetinin durdurulduğu açıklamıştır. Düden Şelalesi ve Çayı’nın kirletmesine neden olan işletmelere para cezası verilmesi çözüm üretecek midir?
 3. Kirliliğe neden olduğu için faaliyetleri durdurulan işletmeler tekrar faaliyetlerine başlayacak mıdır?  Bu bölgedeki işletmeler faaliyete geçmeden önce çevreye verecekleri zararlar dikkate alınmamış mıdır? Hangi koşullarda bu işletmelere ruhsat verilmiştir?
 4. Düden Çayını kirleten firmaların denetimi, hangi sıklıkta yapılmaktadır? Daha önce yapılan denetimlerde olumsuzluklar tespit edilen firmalar mevcut mudur? Tespit edilen olumsuzluklar için ne gibi tedbirler alınmıştır?
 5. Doğal sit-nitelikli doğal koruma alanı olarak tescil edilmiş Düden Şelalesi ve Çayının korunması için gerekli önlemleri almayan kamu görevlileri için inceleme başlatacak mısınız? 
 6. Çevrenin, doğanın ve su varlıklarının korunması, kirlenmenin önüne geçmek için kalıcı çözümler üretecek misiniz? Var olan yasa ve yönetmeliklerle çevrenin, doğanın, su varlıklarının korunmadığı açıktır. Yasa ve yönetmeliklerde düzenleme yapacak mısınız?
 7. Kirliliğin yaşam alanlarına, tarım alanlarına verdiği zararların tespiti yapılmış mıdır? Bu konuda ilgili Bakanlıklar kurum ve kuruluşlarla iş birliği yapılmakta mıdır?

 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Konya Genelinde Fiyat Denetimleri YapılıyorÖnceki Haber

Konya Genelinde Fiyat Denetimleri Yapılı...

ZEHİR GİBİ GENÇLERMEMLEKETİ TERK EDİYORSonraki Haber

ZEHİR GİBİ GENÇLERMEMLEKETİ TERK EDİYOR

Başka haber bulunmuyor!